Bookly - en to ru_RU translation catalogue (2657 entries)

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
ru_RU: Счёт №{invoice_number} за вашу запись

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    В прикрепленном файле прилагается счёт №{invoice_number} за вашу запись.
    
    Спасибо за выбор нашей компании.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New invoice
ru_RU: Новый счёт

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
ru_RU: Здравствуйте.
    Вы получили новый счёт №{invoice_number} за запись, назначенную {client_first_name} {client_last_name}.
    Пожалуйста, скачайте счёт здесь: {invoice_link}

en: BILL TO
ru_RU: ПЛАТЕЛЬЩИК

en: Invoice#
ru_RU: Счёт№

en: Date
ru_RU: Дата

en: Due date
ru_RU: Срок платежа

en: INVOICE
ru_RU: СЧЁТ

en: Thank you for your business!
ru_RU: Спасибо!

en: We really appreciate it
ru_RU: Мы действительно это ценим

en: Download invoice
ru_RU: Скачать счёт

en: Invoice due days
ru_RU: Срок оплаты счёта

en: This setting specifies the due period for the invoice (from 1 to 365 days)
ru_RU: Эта настройка указывает срок оплаты счёта (от 1 до 365 дней)

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Choose the font for your invoice template
ru_RU: Выберите шрифт для шаблона вашего счёта

en: Invoice file name prefix
ru_RU: Префикс для имени файла счёта

en: Set a prefix for the file name that will be used for your invoices. For example, if the file name prefix is "myfile_", your PDF file will be downloaded with the "myfile_1.pdf" name
ru_RU: Установите префикс для имени файла, который будет использоваться для ваших счетов. Например, если префикс имени файла "myfile_", ваш PDF-файл будет загружен с именем "myfile_1.pdf".

en: Sequential numbering
ru_RU: Последовательная нумерация

en: If enabled, invoices will be numbered sequentially. If disabled, invoice numbers will match the corresponding payment numbers.
ru_RU: Если этот параметр включен, счета будут нумероваться последовательно. Если этот параметр отключен, номера счетов будут совпадать с соответствующими номерами платежей.

en: Initial invoice number
ru_RU: Первоначальный номер счёта

en: Enter the starting number for your invoices. For example, if you set it to 1000, the first invoice will be numbered 1000, the second 1001, the third 1002, and so on.
ru_RU: Введите начальный номер для ваших счетов. Например, если вы установите значение 1000, первый счёт будет иметь номер 1000, второй – 1001, третий – 1002 и так далее.

en: Show manual adjustments
ru_RU: Отображать ручную коррекцию

en: Invoice template
ru_RU: Шаблон счёта

en: Specify the template for the invoice.
ru_RU: Установите шаблон счёта.

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Invoices
ru_RU: Счета

en: Settings saved.
ru_RU: Настройки сохранены.

en: Download invoices
ru_RU: Скачать счета

en: Download selected invoices
ru_RU: Скачать выбранные счета

en: Download filtered invoices
ru_RU: Скачать отфильтрованные счета

en: Show 'Download invoice' button
ru_RU: Показывать кнопку "Скачать счёт"

en: Invoice creation date
ru_RU: Дата создания счёта

en: Due date of invoice
ru_RU: Срок оплаты счёта

en: Number of days to submit payment
ru_RU: Количество дней для осуществления платежа

en: Invoice link
ru_RU: Ссылка на счёт

en: Invoice number
ru_RU: Номер счёта

en: Attach invoice
ru_RU: Прикрепить счёт

en: Invoice due days: Please enter value in days from 1 to 365
ru_RU: Срок оплаты счёта: пожалуйста, введите значение в днях от 1 до 365

en: Item
ru_RU: Наименование

en: Provider
ru_RU: Сотрудник

en: Deposit
ru_RU: Аванс

en: Price
ru_RU: Цена

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Subtotal
ru_RU: Промежуточный итог

en: Coupon discount
ru_RU: Скидка по купону

en: Gift card discount
ru_RU: Скидка по карте

en: Tips
ru_RU: Чаевые

en: Group discount
ru_RU: Скидка для группы

en: Total
ru_RU: Всего

en: Paid
ru_RU: Оплачено

en: Due
ru_RU: Долг

en: Service
ru_RU: Сервис

en: Outlook Calendar event
ru_RU: Событие Календаря Outlook

en: Name
ru_RU: Имя

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Instructions
ru_RU: Инструкция

en: To setup %s integration, follow the instruction in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
ru_RU: Чтобы настроить интеграцию с %s, следуйте инструкциям в <a href="%s" target="_blank">нашей документации</a>

en: Application ID
ru_RU: ID приложения

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ru_RU: Значение ID приложения, полученное на портале Майкрософт для регистрации приложений.

en: Application secret
ru_RU: Секрет приложения

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ru_RU: Значение Секрет приложения, полученное на портале Майкрософт для регистрации приложений.

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
ru_RU: Укажите этот URL в качестве URL-адреса перенаправления на портале Майкрософт для регистрации приложений.

en: Synchronization mode
ru_RU: Режим синхронизации

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
ru_RU: В режиме "Односторонней синхронизации" Bookly передаёт информацию о новых записях и любых дальнейших изменениях в Календарь Outlook. В режиме "Двусторонней синхронизации для фронтенда" Bookly будет дополнительно выгружать события из Календаря Outlook и удалять соответствующие временные интервалы перед тем, как отобразить шаг Время в форме бронирования (это может привести к задержке, когда пользователи нажимают кнопку Далее, чтобы перейти к шагу Время). В режиме "Двусторонней синхронизации" все бронирования, созданные в Календаре Bookly, будут автоматически скопированы в Календарь Outlook и наоборот.

en: One-way
ru_RU: Односторонняя синхронизация

en: Two-way front-end only
ru_RU: Двусторонняя синхронизация для фронтенда

en: Two-way
ru_RU: Двусторонняя

en: Sync appointments history (past and future)
ru_RU: Синхронизировать историю записей (прошлых и будущих)

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
ru_RU: Укажите, сколько дней прошлых и будущих календарных данных вы хотите синхронизировать во время начальной синхронизации. Если вы введёте 0 в какое-либо поле, синхронизация прошлых или будущих событий не будет выполняться.

en: Copy Outlook Calendar event titles
ru_RU: Копировать названия событий Календаря Outlook

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
ru_RU: Если включена, то названия событий Календаря Outlook будут скопированы в записи Bookly. Если выключена, то будет использоваться стандартное название "Событие Календаря Outlook".

en: Limit number of fetched events
ru_RU: Ограничить количество выгружаемых событий

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ru_RU: Если в Календаре Outlook много событий, иногда это приводит к нехватке памяти в PHP, когда Bookly пытается выгрузить все события. Здесь вы можете ограничить количество выгружаемых событий.

en: Template for event title
ru_RU: Шаблон заголовка событий

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event.
ru_RU: Настройте, какую информацию следует разместить в заголовке события календаря Outlook.

en: Available codes are %s and %s.
ru_RU: Доступные коды: %s и %s.

en: Template for event description
ru_RU: Шаблон описания событий

en: Outlook Calendar
ru_RU: Календарь Outlook

en: Disabled
ru_RU: Выключено

en: Synchronize with Outlook Calendar
ru_RU: Синхронизировать с Календарём Outlook

en: Calendars synchronized successfully.
ru_RU: Календари успешно синхронизированы.

en: Outlook Calendar integration
ru_RU: Интеграция с Календарём Outlook

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
ru_RU: Пожалуйста, сначала укажите <a href="%s">настройки</a> Календаря Outlook

en: Connected
ru_RU: Подключен

en: disconnect
ru_RU: Отключить

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
ru_RU: Синхронизировать данные о записях сотрудника с Календарём Outlook

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: -- Select calendar --
ru_RU: -- Выберите календарь --

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
ru_RU: При подключении календаря все будущие и прошлые события будут синхронизированы в соответствии с выбранным режимом синхронизации. Это может занять несколько минут. Пожалуйста, подождите.

en: Can't change calendar for archived staff
ru_RU: Невозможно изменить календарь для архивированного сотрудника

en: Custom Fields
ru_RU: Пользовательские поля

en: Incorrect code
ru_RU: Неправильный код

en: Incorrect value
ru_RU: Неверное значение

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Combined values of all custom fields
ru_RU: Объединённые значения всех пользовательских полей

en: Custom field
ru_RU: Пользовательское поле

en: General
ru_RU: Общие

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: All services
ru_RU: Все сервисы

en: No service selected
ru_RU: Не выбран сервис

en: Bind fields to services
ru_RU: Связать поля с сервисами

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
ru_RU: Когда эта настройка включена, вы сможете создавать поля специфичные для каждого сервиса.

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
ru_RU: Объединить повторяющиеся пользовательские поля при множественном бронировании услуги

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
ru_RU: Если включено, клиенты будут видеть пользовательские поля для сервиса в единственном экземпляре даже при осуществелении нескольких бронирований одного и того же сервиса. Повторяющиеся пользовательские поля объединяются (сворачиваются) в одно поле. Если отключено, клиенты будут видеть пользовательские поля для каждой записи в отдельности.

en: Text Field
ru_RU: Текстовое поле

en: Text Area
ru_RU: Многострочный текст

en: Text Content
ru_RU: Текст

en: Checkbox Group
ru_RU: Группа галочек

en: Radio Button Group
ru_RU: Группа переключателей

en: Drop Down
ru_RU: Выпадающий список

en: Numeric Field
ru_RU: Числовое поле

en: Date Field
ru_RU: Поле для выбора даты

en: Time Field
ru_RU: Поле для выбора времени

en: Captcha
ru_RU: Защитный код (Captcha)

en: HTML allowed in all texts and labels.
ru_RU: Допускается использование HTML во всех текстах и названиях.

en: Remove field
ru_RU: Удалить поле

en: Enter a label
ru_RU: Введите название

en: Required field
ru_RU: Обязательное поле

en: Enter a content
ru_RU: Введите текст

en: Checkbox
ru_RU: Галочка

en: Radio Button
ru_RU: Переключатель

en: Option
ru_RU: Элемент

en: Use limit values
ru_RU: Использовать предельные значения

en: Min value
ru_RU: Мин. значение

en: Max value
ru_RU: Макс. значение

en: Delimiter, minutes
ru_RU: Разделитель, минуты

en: Default
ru_RU: Начальное значение

en: Remove item
ru_RU: Удалить элемент

en: You can select only Checkbox Group, Radio Button Group or Dropdown in "If" statement.
ru_RU: Вы можете выбрать только Группу галочек, группу переключателей или выпадающий список в значении "If"

en: Add condition
ru_RU: Добавить условие

en: in
ru_RU: содержит

en: not in
ru_RU: не содержит

en: Enter a description
ru_RU: Введите описание

en: Field will be displayed in booking form
ru_RU: Поле будет отображаться в форме бронирования

en: Field will not be displayed in booking form
ru_RU: Поле не будет отображаться в форме бронирования

en: Custom field description
ru_RU: Описание пользовательского поля

en: Extended staff agenda for next day
ru_RU: Расширенное расписание сотрудника на следующий день

en: Combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
ru_RU: Объединённые значения всех пользовательских полей (отформатированы в 2 столбца)

en: Custom fields
ru_RU: Пользовательские поля

en: Another code
ru_RU: Другой код

en: To find your <b>API Key</b> and <b>Server</b> parameter, do the following:
ru_RU: Чтобы найти свой <b>API Key</b> и параметр <b>Server</b>, выполните следующее:

en: Navigate to the <a href="%s" target="_blank">API Keys section</a> of your Mailchimp account.
ru_RU: Перейдите в раздел <a href="%s" target="_blank">API Keys</a> в своей учётной записи Mailchimp.

en: If you already have an API key listed and you'd like to use it for your application, simply copy it.
ru_RU: Если у вас уже есть API key и вы хотите его использовать в своём приложении, просто скопируйте его.

en: Otherwise, click <b>Create Key</b> and give it a descriptive name that will remind you which application it's used for.
ru_RU: В противном случае нажмите <b>Create Key</b> и укажите для него имя, которое будет напоминать вам для какого приложения оно используется.

en: The API Key obtained from your Mailchimp account
ru_RU: API Key, полученный из вашей учётной записи в Mailchimp

en: To find the value, log into Mailchimp account and look at the URL in your browser. You'll see something like https://us19.admin.mailchimp.com/; the us19 part is the server prefix. Note that your specific value may be different
ru_RU: Чтобы узнать значение, войдите в учётную запись Mailchimp и посмотрите на URL-адрес в браузере. Вы увидите что-то вроде https://us19.admin.mailchimp.com/; часть us19 – это префикс сервера. Обратите внимание, что ваше конкретное значение может отличаться

en: Update mode
ru_RU: Режим обновления

en: Override customer's data in Mailchimp if email address matches the existing one. If you select "Override", then information about existing user will be overrided. If you select "Don't override", then information about existing user will remain unchanged
ru_RU: Перезаписывать данные о клиенте в Mailchimp, если адрес эл. почты совпадает с существующим. Если вы выберете "Перезаписывать", то информация о существующем пользователе будет обновлена. Если вы выберете "Не перезаписывать", то информация о существующем пользователе останется неизменной

en: Override
ru_RU: Перезаписывать

en: Don't override
ru_RU: Не перезаписывать

en: Default status
ru_RU: Статус по умолчанию

en: Default status of new user according to Mailchimp statuses
ru_RU: Статус нового пользователя по умолчанию согласно статусам Mailchimp

en: Pending
ru_RU: В ожидании

en: Audience ID
ru_RU: ID Аудитории

en: ID of audience can be found in Settings > Audience name and campaign defaults of interested audience
ru_RU: ID аудитории можно найти в Settings > Audience name and campaign defaults для выбранной аудитории

en: Fields matching
ru_RU: Соответствие полей

en: Enter the tags of the fields in your Mailchimp audience settings in accordance with Bookly data.
ru_RU: Введите теги полей в настройках аудитории в Mailchimp в соответствии с данными Bookly.

en: You can find these tags in <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> in your Mailchimp account
ru_RU: Эти теги можно найти в разделе <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> в вашей учётной записи Mailchimp

en: Tag
ru_RU: Тег

en: Value
ru_RU: Значение

en: Codes
ru_RU: Коды

en: Add field
ru_RU: Добавить поле

en: Remove a subscriber from mailing list when customer is deleted in Bookly
ru_RU: Удалить подписчика из списка рассылки при удалении клиента в Bookly

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Address of client
ru_RU: Адрес клиента

en: Client birthday
ru_RU: Дата рождения клиента

en: Email of client
ru_RU: Электронная почта клиента

en: First name of client
ru_RU: Имя клиента

en: Last name of client
ru_RU: Фамилия клиента

en: Full name of client
ru_RU: Имя и фамилия клиента

en: Note of client
ru_RU: Заметка клиента

en: Phone of client
ru_RU: Номер телефона клиента

en: Notification to customer about approved recurring appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о повторяющейся записи со статусом "Подтверждено"

en: Your appointment information
ru_RU: Информация о Вашей записи

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Пожалуйста, просмотрите Ваш график записей ниже.
    
    {appointment_schedule}
    
    Мы ждем Вас по адресу {company_address}.
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о повторяющейся записи со статусом "Подтверждено"

en: New booking information
ru_RU: Информация о новом бронировании

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    У вас новое бронирование.
    
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о повторяющейся записи со статусом "Отменено"

en: Booking cancellation
ru_RU: Отмена бронирования

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Ваша запись {service_name} (x {recurring_count}) была отменена.
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Пожалуйста, просмотрите график отменённой записи ниже:
    
    {appointment_schedule}
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о повторяющейся записи со статусом "Отменено"

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Следующая запись была отменена.
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о повторяющейся записи со статусом "Отказано"

en: Booking rejection
ru_RU: Отказ в бронировании

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Вам отказано в бронировании {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Пожалуйста, просмотрите график отменённой записи ниже:
    
    {appointment_schedule}
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о повторяющейся записи со статусом "Отказано"

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    В следующей записи было отказано.
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о добавлении в список ожидания на повторяющуюся запись

en: You have been added to waiting list for appointment
ru_RU: Вы добавлены в список ожидания на запись

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы добавлены в список ожидания на {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Пожалуйста, просмотрите Ваш график записей ниже.
    
    {appointment_schedule}
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о добавлении в список ожидания на повторяющуюся запись

en: New waiting list information
ru_RU: Информация о новом добавлении в список ожидания

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    В список ожидания был добавлен новый клиент.
    
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {service_name} (x {recurring_count}).
    Пожалуйста, просмотрите Ваш график записей ниже.
    {appointment_schedule}
    
    Мы ждем Вас по адресу {company_address}.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    У вас новое бронирование.
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Ваша запись {service_name} (x {recurring_count}) была отменена.
    Причина: {cancellation_reason}
    Пожалуйста, просмотрите график отменённой записи ниже:
    {appointment_schedule}
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о повторяющейся записи со статусом "Отменено"

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    Следующая запись была отменена.
    Причина: {cancellation_reason}
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Вам отказано в бронировании {service_name} (x {recurring_count}).
    Причина: {cancellation_reason}
    Пожалуйста, просмотрите график отменённой записи ниже:
    {appointment_schedule}
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    В следующей записи было отказано.
    Причина: {cancellation_reason}
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы добавлены в список ожидания на {service_name} (x {recurring_count}).
    Пожалуйста, просмотрите Ваш график записей ниже.
    {appointment_schedule}
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    В список ожидания был добавлен новый клиент.
    Сервис: {service_name} (x {recurring_count})
    График:
    {appointment_schedule}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Next
ru_RU: Далее

en: You selected a booking for {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} at {appointment.appointment_time} on {appointment.appointment_date}{/each}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
ru_RU: Вы выбрали {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} в {appointment.appointment_time} {appointment.appointment_date}{/each}. Если вы хотите повторить эту запись, пожалуйста, поставьте галочку ниже и задайте соответствующие параметры. В противном случае, нажмите на кнопку Далее.

en: Another time
ru_RU: Другое время

en: Biweekly
ru_RU: Раз в две недели

en: Daily
ru_RU: Ежедневно

en: Day
ru_RU: День

en: day(s)
ru_RU: дня (дней)

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: every
ru_RU: каждый

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
ru_RU: Первая повторяющаяся запись добавлена в корзину. Вам будет выставлен счёт за оставшиеся записи позже.

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: There are no available time slots for this day
ru_RU: В этот день нет свободного времени

en: On
ru_RU: В

en: Please select some days
ru_RU: Пожалуйста, выберите дни

en: Schedule
ru_RU: График

en: Another time was offered on pages {list}.
ru_RU: Другое время было предложено на страницах {list}.

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
ru_RU: Некоторые из требуемых временных интервалов заняты. Вместо них система предлагает ближайшее время. При необходимости нажмите на кнопку "Редактировать", чтобы выбрать другое время.

en: Specific day
ru_RU: Определенный день

en: Repeat this appointment
ru_RU: Повторить эту запись

en: Until
ru_RU: До

en: Weekly
ru_RU: Еженедельно

en: First
ru_RU: Первая

en: Second
ru_RU: Второй

en: Third
ru_RU: Третий

en: Fourth
ru_RU: Четвёртый

en: Last
ru_RU: Последняя

en: or
ru_RU: или

en: time(s)
ru_RU: раз(а)

en: Notification to customer about pending recurring appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о повторяющейся записи со статусом "В ожидании"

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о повторяющейся записи со статусом "В ожидании"

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о добавлении в список ожидания на повторяющуюся запись

en: New recurring booking notification
ru_RU: Уведомление о новом повторяющемся бронировании

en: Notification about recurring appointment status changes
ru_RU: Уведомление об изменении статуса повторяющейся записи

en: at
ru_RU: в

en: Online Payments
ru_RU: Онлайн платежи

en: Customers must pay only for the 1st appointment
ru_RU: Клиенты должны оплатить только первую запись

en: Customers must pay for all appointments in series
ru_RU: Клиенты должны оплатить все записи

en: Group appointments
ru_RU: Групповые записи

en: Create new appointment for every recurring booking
ru_RU: Создавать новую запись для каждого повторяющегося бронирования

en: Add customer to available group bookings
ru_RU: Добавить клиента в в доступные групповые бронирования

en: Recurring Appointments
ru_RU: Повторяющиеся записи

en: Approve recurring appointment URL (success)
ru_RU: URL страницы после подтверждения забронированной повторяющейся записи (в случае успеха)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае успешного подтверждения повторяющейся записи.

en: Approve recurring appointment URL (denied)
ru_RU: URL страницы после подтверждения забронированной повторяющейся записи (в случае отказа)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае, когда подтверждение повторяющейся записи невозможно (по причине изменённого статуса и др.).

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Pages with another time
ru_RU: Страницы с другим временем

en: Hide times input
ru_RU: Скрыть ввод кол-ва раз

en: Show Repeat step
ru_RU: Показывать шаг "Повторить"

en: Recurring appointments schedule
ru_RU: График повторяющихся встреч

en: Recurring appointments schedule with cancel
ru_RU: График повторяющихся встреч с отменой

en: URL for approving the whole schedule
ru_RU: URL для подтверждения всего графика

en: Cancel all appointments in chain link
ru_RU: Ссылка для отмены всех записей в цепочке

en: URL of cancel all appointments link (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для отмены всех записей (для использования внутри тега <a>)

en: Recurring appointments
ru_RU: Повторяющиеся записи

en: All appointments
ru_RU: Все записи

en: Another time was offered on pages
ru_RU: Другое время было предложено на страницах

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Appointments will be scheduled at
ru_RU: Записи будут назначены на

en: Back
ru_RU: Назад

en: Every
ru_RU: Каждые

en: Number of days to shift appointments
ru_RU: Количество дней, на которые будут перенесены записи

en: Only this appointment
ru_RU: Только эту запись

en: You are going to reschedule the recurring appointment. Please select recurring appointments which should be rescheduled as well.
ru_RU: Вы собираетесь перенести повторяющуюся запись. Выберите повторяющиеся записи, которые также следует перенести.

en: This and next appointments
ru_RU: Эту и последующие записи

en: View series
ru_RU: Просмотреть серию

en: The "Until" date cannot be earlier than the date of the appointment
ru_RU: Дата «До» не может быть раньше даты записи

en: Delete Appointment
ru_RU: Удалить запись

en: Delete only this appointment
ru_RU: Удалить только эту запись

en: Delete this and the following appointments
ru_RU: Удалить эту и все последующие записи

en: Delete all appointments in series
ru_RU: Удалить всю серию записей

en: Send notifications
ru_RU: Отправить уведомления

en: Cancellation reason (optional)
ru_RU: Причина отмены (необязательно)

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Allow this service to have recurring appointments.
ru_RU: Разрешить этому сервису иметь повторяющиеся записи.

en: Frequencies
ru_RU: Частота

en: All
ru_RU: Все

en: Nothing selected
ru_RU: Ничего не выбрано

en: Interval
ru_RU: Интервал

en: Single appointment
ru_RU: Одиночная запись

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Incorrect payment data
ru_RU: Неверные данные платежа

en: I will pay now with Credit Card
ru_RU: Я оплачу кредитной картой

en: No
ru_RU: Нет

en: Yes
ru_RU: Да

en: OFF
ru_RU: ВЫКЛЮЧИТЬ

en: Time interval of payment gateway
ru_RU: Временное окно платёжной системы

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
ru_RU: Эта настройка определяет время, через которое платёж, осуществляемый через платёжную систему, будет считаться невыполненненным. Для работы этой функциональности необходим работающий cron.

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Show service price next to duration
ru_RU: Показывать стоимость сервиса возле его продолжительности

en: Hide this field
ru_RU: Не показывать это поле

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
ru_RU: Выберите длительность услуги. При выборе "Произвольная", клиент должен будет при бронировании выбрать длительность услуги из нескольких временных шагов. В поле "Цена одного шага" вам необходимо указать стоимость одного временного шага, таким образом общая стоимость услуги будет линейно увеличиваться с увеличением её длительности.

en: Unit duration
ru_RU: Длительность шага

en: Minimum units
ru_RU: Минимально шагов

en: Maximum units
ru_RU: Максимально шагов

en: Unit price
ru_RU: Цена одного шага

en: Custom
ru_RU: Пользовательские

en: Units
ru_RU: Временные шаги

en: Duplicate dates are not permitted.
ru_RU: Дубликаты дат не разрешены.

en: Date in the past.
ru_RU: Дата в прошлом.

en: Add Staff Special Days
ru_RU: Добавить особые дни сотрудника

en: Delete break
ru_RU: Удалить перерыв

en: Breaks
ru_RU: Перерывы

en: Add special day
ru_RU: Добавить особый день

en: to
ru_RU: до

en: add break
ru_RU: добавить перерыв

en: Special Days
ru_RU: Особые дни

en: The requested interval is not available
ru_RU: Запрашиваемый интервал недоступен

en: Compound
ru_RU: Составной

en: Compound service
ru_RU: Составной сервис

en: Part of compound service
ru_RU: Часть составного сервиса

en: Spare time
ru_RU: Свободное время

en: Add simple service
ru_RU: Добавить простой сервис

en: === Spare time ===
ru_RU: === Свободное время ===

en: Same staff member for all sub-services
ru_RU: Одинаковый сотрудник для всех связанных услуг.

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
ru_RU: Если эта настройка включена, и клиент выбирает сотрудника на первом шаге формы бронирования, то только этот сотрудник будет использоваться для поиска свободных временных интервалов для всех связанных услуг.

en: Dear {client_name}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}

en: Notification to staff member about new event
ru_RU: Уведомление для сотрудника о новом событии

en: Event {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}
ru_RU: Событие {event_title} {event_start_date} в {event_start_time}

en: Hello,
    Let's organize {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time}.
ru_RU: Здравствуйте,
    Давайте организуем {event_title} {event_start_date} в {event_start_time}.

en: Notification to customer about pending payment for reserved event ticket(s)
ru_RU: Уведомление для клиента об ожидаемой оплате забронированного билета(ов) на событие

en: Pending payment for your order #{order_id}
ru_RU: Ожидается оплата вашего заказа #{order_id}

en: Thank you for booking with us! Your order #{order_id} has been successfully reserved. We're currently awaiting payment to confirm your tickets.
ru_RU: Спасибо за бронирование у нас! Ваш заказ #{order_id} успешно зарезервирован. В настоящее время мы ожидаем оплату для подтверждения ваших билетов.

en: Notification to customer about new event ticket(s)
ru_RU: Уведомление для клиента о новых билетах на событие

en: Order confirmation
ru_RU: Подтверждение заказа

en: Thank you for your order!
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    Total: {total_price}
    
    Details:
    {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
ru_RU: Спасибо за ваш заказ!
    Заказ: #{order_id}
    Билеты: {attendees_count}
    Итого: {total_price}
    
    Детали:
    {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} {attendee.event_start_date} в {attendee.event_start_time} Билет: {attendee.ticket_name} (Код: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Your tickets: {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} on {attendee.event_start_date} at {attendee.event_start_time} Ticket: {attendee.ticket_name} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
ru_RU: Ваши билеты: {#each attendees as attendee}
     {attendee.event_title} {attendee.event_start_date} в {attendee.event_start_time} Билет: {attendee.ticket_name} (Код: {attendee.attendee_code})
    {/each}

en: Notification to organizer about new event ticket(s)
ru_RU: Уведомление организатору о новых билетах на событие

en: Attendee
ru_RU: Участник

en: Hello,
    Order: #{order_id}
    Tickets: {attendees_count}
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (Code: {attendee.attendee_code})
    {/each}
    
    Total: {total_price} {payment_type}
ru_RU: Здравствуйте,
    Заказ: #{order_id}
    Билеты: {attendees_count}
    {#each attendees as attendee}
    {attendee.event_title} - {attendee.attendee_full_name} {attendee.attendee_phone} (Код: {attendee.attendee_code})
    {/each}
    
    Итого: {total_price} {payment_type}

en: Notification to organizer about purchased new event tickets
ru_RU: Уведомление организатору о покупке новых билетов на событие

en: Notification to customer about deleted ticket(s)
ru_RU: Уведомление для клиента об удаленном билете(ах)

en: Your ticket {attendee_code} has been cancelled
ru_RU: Ваш билет {attendee_code} был аннулирован

en: We regret to inform you that your ticket {attendee_code} for {event_title} on {event_start_date} at {event_start_time} has been cancelled.
ru_RU: С сожалением сообщаем, что ваш билет {attendee_code} на {event_title} {event_start_date} в {event_start_time}, был аннулирован.

en: Notification to organizer about deleted ticket(s)
ru_RU: Уведомление организатору об удалённых билетах

en: Ticket {attendee_code} for {event_title} is deleted
ru_RU: Билет {attendee_code} на {event_title} удалён

en: Hello.
    Please note that attendee ticket {attendee_code} for {event_title} (Order #{order_id}) has been deleted.
ru_RU: Здравствуйте.
    Обратите внимание, что билет участника {attendee_code} на событие {event_title} (Заказ #{order_id}) был удалён.

en: Notification about new event
ru_RU: Уведомление о новом событии

en: Notification about new ticket
ru_RU: Уведомление о новом билете

en: Notification about ticket deletion
ru_RU: Уведомление об удалении билета

en: Events
ru_RU: События

en: New event
ru_RU: Новое событие

en: No.
ru_RU: №

en: No events for selected period and criteria.
ru_RU: Нет событий за выбранный период и по заданным критериям

en: No data available in table
ru_RU: Данные в таблице отсутствуют

en: Processing...
ru_RU: Обработка...

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Tickets
ru_RU: Билеты

en: Attendees
ru_RU: Участники

en: No result found
ru_RU: Результатов не найдено

en: Searching
ru_RU: Поиск

en: Default ticket mask
ru_RU: Маска билета по умолчанию

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
ru_RU: Введите маску, содержащую звёздочки «*» для замены на символы.

en: Available
ru_RU: Доступно

en: Sold
ru_RU: Продано

en: Reserved
ru_RU: Зарезервировано

en: On hold
ru_RU: В ожидании

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Events form
ru_RU: Форма событий

en: Present events and sell tickets with a fast and clear form.
ru_RU: Быстрая и понятная форма для бронирования событий и продажи билетов.

en: Title of event
ru_RU: Название события

en: Info of event
ru_RU: Информация о событии

en: Start date of event
ru_RU: Дата начала события

en: End date of event
ru_RU: Дата окончания события

en: Start time of event
ru_RU: Время начала события

en: End time of event
ru_RU: Время окончания события

en: Image URL of event
ru_RU: URL изображения события

en: Image of event
ru_RU: Изображение события

en: Ticket code of attendee
ru_RU: Код билета участника

en: Email of attendee
ru_RU: Эл. почта участника

en: Phone of attendee
ru_RU: Телефон участника

en: First name of attendee
ru_RU: Имя участника

en: Last name of attendee
ru_RU: Фамилия участника

en: Full name of attendee
ru_RU: Полное имя участника

en: Name of ticket type
ru_RU: Название типа билета

en: Price of ticket type
ru_RU: Цена типа билета

en: Quantity of ticket type
ru_RU: Количество билетов данного типа

en: Reserved of ticket type
ru_RU: Зарезервировано билетов данного типа

en: Location info
ru_RU: Информация о местоположении

en: Location name
ru_RU: Название местоположения

en: Number of attendees
ru_RU: Количество участников

en: Loop over attendees list
ru_RU: Цикл по списку участников

en: Loop over attendees list with delimiter
ru_RU: Цикл по списку участников с разделителем

en: Clear field
ru_RU: Очистить поле

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Edit event
ru_RU: Редактировать событие

en: Hidden
ru_RU: Скрыто

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Info
ru_RU: Информация

en: This text can be inserted into notifications with %s code
ru_RU: Этот текст можно использовать в уведомлениях с помощью кода %s

en: Location
ru_RU: Местоположение

en: Organizers
ru_RU: Организаторы

en: Plan and manage the event from start to finish
ru_RU: Планирует и управляет событием от начала до конца

en: Published
ru_RU: Опубликовано

en: Status
ru_RU: Статус

en: Support staff
ru_RU: Персонал

en: Assist with setup, operations, and attendee support during the event
ru_RU: Помогает с организацией, проведением события и поддержкой участников

en: Ticket mask
ru_RU: Маска билета

en: Title
ru_RU: Название

en: Select all
ru_RU: Выбрать все

en: Failed
ru_RU: Неудача

en: Add ticket
ru_RU: Добавить билет

en: No tickets added yet
ru_RU: Билеты ещё не добавлены

en: Click "%s" to create your first one
ru_RU: Нажмите "%s", чтобы создать первый

en: Event
ru_RU: Событие

en: temporarily on hold by the payment system
ru_RU: временно удерживается платёжной системой

en: and
ru_RU: и

en: Any orders
ru_RU: Любые заказы

en: Any tickets
ru_RU: Любые билеты

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Create
ru_RU: Создать

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: This will permanently remove the ticket %s
ru_RU: Это навсегда удалит билет %s

en: This action cannot be undone.
ru_RU: Это действие нельзя отменить.

en: Tickets are not yet available
ru_RU: Билеты ещё недоступны

en: Set up pricing and inventory to enable sales
ru_RU: Настройте цены и билеты для организации продаж

en: Not paid
ru_RU: Не оплачено

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Ticket
ru_RU: Билет

en: Use reserved tickets
ru_RU: Использовать зарезервированные билеты

en: Search for customer
ru_RU: Поиск клиента

en: No results found
ru_RU: Результаты не найдены

en: New customer
ru_RU: Новый клиент

en: Please select an event
ru_RU: Пожалуйста, выберите событие

en: Please select a ticket
ru_RU: Пожалуйста, выберите билет

en: left
ru_RU: осталось

en: Your ticket has been created.
ru_RU: Ваш билет создан.

en: Select event
ru_RU: Выберите событие

en: Event details
ru_RU: Детали события

en: Summary
ru_RU: Итого

en: Sold out
ru_RU: Продано

en: Add to calendar
ru_RU: Добавить в календарь

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Header height
ru_RU: Высота заголовка

en: Events list
ru_RU: Список событий

en: Any
ru_RU: Любой

en: Show remaining tickets
ru_RU: Показывать оставшиеся билеты

en: Remaining tickets text
ru_RU: Текст для оставшихся билетов

en: Short Codes
ru_RU: Шорткоды

en: Add Staff Calendar
ru_RU: Добавить календарь сотрудника

en: Add Staff Details
ru_RU: Добавить детали сотрудника

en: Add Staff Advanced
ru_RU: Добавить дополнительные настройки сотрудника

en: Add Staff Services
ru_RU: Добавить сервисы сотрудника

en: Add Staff Schedule
ru_RU: Добавить график сотрудника

en: Add Staff Days Off
ru_RU: Добавить выходные дни сотрудника

en: Add Staff Appointments
ru_RU: Добавить записи сотрудника

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
ru_RU: Скройте это поле, если вы хотите спрятать список пользователей WP от ваших сотрудников.

en: Read only
ru_RU: Только для чтения

en: Hide visibility field
ru_RU: Не показывать поле настройки видимости

en: Disable services update
ru_RU: Отключить изменение сервисов

en: Disable price update
ru_RU: Отключить изменение цены

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Add Staff Cabinet
ru_RU: Добавить личный кабинет сотрудника

en: A custom block for displaying staff calendar
ru_RU: Пользовательский блог для отображения календаря сотрудника

en: Details
ru_RU: Детали

en: A custom block for displaying staff details
ru_RU: Пользовательский блок для отображения деталей сотрудника

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: A custom block for displaying staff advanced settings
ru_RU: Пользовательский блок для отображения расширенных настроек

en: Services
ru_RU: Сервисы

en: A custom block for displaying staff services
ru_RU: Пользовательский блок для отображения сервисов сотрудника

en: A custom block for displaying staff schedule
ru_RU: Пользовательский блок для отображения графика сотрудника

en: Special days
ru_RU: Особые дни

en: A custom block for displaying staff special days
ru_RU: Пользовательский блок для отображения особых дней сотрудника

en: Days off
ru_RU: Нерабочие дни

en: A custom block for displaying staff days off
ru_RU: Пользовательский блок для отображения выходных дней сотрудника

en: Appointments
ru_RU: Записи

en: A custom block for displaying staff appointments
ru_RU: Пользовательский блок для отображения записей сотрудника

en: Capacity
ru_RU: Вместимость

en: Hide WordPress users
ru_RU: Скрыть WordPress пользователей

en: Special hours
ru_RU: Особые часы работы

en: Fields
ru_RU: Поля

en: Created at any time
ru_RU: Создана в любое время

en: All statuses
ru_RU: Все статусы

en: No status selected
ru_RU: Статус не выбран

en: New appointment
ru_RU: Новая запись

en: Any time
ru_RU: Любое время

en: No appointments for selected period.
ru_RU: Нет записей за выбранный период.

en: Attachments
ru_RU: Файлы

en: Repeat every year
ru_RU: Повторять каждый год

en: We are not working on this day
ru_RU: Мы не работаем в этот день

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
ru_RU: Минимальная вместимость не должна быть больше максимальной.

en: Export to CSV
ru_RU: Экспортировать в CSV

en: Auto-refresh Calendar
ru_RU: Автообновление Календаря

en: Every 1 minute
ru_RU: Каждую минуту

en: Every 5 minutes
ru_RU: Каждые 5 минут

en: Every 15 minutes
ru_RU: Каждые 15 минут

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Displayed appointments
ru_RU: Отображаемые записи

en: Upcoming appointments
ru_RU: Предстоящие записи

en: Delimiter
ru_RU: Разделитель

en: Comma (,)
ru_RU: Запятая (,)

en: Semicolon (;)
ru_RU: Точка с запятой (;)

en: Booking Time
ru_RU: Дата и время бронирования

en: Customer Name
ru_RU: Имя клиента

en: Customer Phone
ru_RU: Телефон клиента

en: Customer Email
ru_RU: Эл. почта клиента

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: On waiting list
ru_RU: В списке ожидания

en: Package
ru_RU: Пакет услуг

en: %s of %s
ru_RU: %s из %s

en: Full name
ru_RU: Полное имя

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
ru_RU: Этот текст может быть использован администратором в уведомлениях клиентам.

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
ru_RU: Если вы хотите быть невидимым для клиентов, установите видимость в значение "Закрытый".

en: Public
ru_RU: Открытый

en: Private
ru_RU: Закрытый

en: All locations
ru_RU: Все локации

en: No locations selected
ru_RU: Местоположение не выбрано

en: Zoom connection failed
ru_RU: Не удалось подключиться к Zoom

en: Zoom: OAuth2.0 connection needed
ru_RU: Zoom: требуется подключение OAuth2.0

en: Oops!
ru_RU: Упс!

en: It seems like you are trying to log in with a user that is not associated with an existing customer or staff member.
ru_RU: Похоже, вы пытаетесь войти в систему с пользователем, который не связан с существующим клиентом или сотрудником.

en: Please double-check your credentials and ensure that you are using the correct login information.
ru_RU: Перепроверьте свои учетные данные и убедитесь, что вы используете правильную информацию для входа.

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
ru_RU: Ваша учётная запись была отключена. Чтобы продолжить, обратитесь к администратору вашего веб-сайта.

en: Rate
ru_RU: Ставка

en: Taxes
ru_RU: Налоги

en: Price settings and display
ru_RU: Настройки и отображение цены

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
ru_RU: Если стоимость ваших улуг включает в себя налоги, выберите "С налогами". Если стоимость ваших услуг не включает в себя налоги, выберите "Без налогов".

en: Include taxes
ru_RU: С налогами

en: Exclude taxes
ru_RU: Без налогов

en: Add tax
ru_RU: Добавить налог

en: New tax
ru_RU: Новый налог

en: Edit tax
ru_RU: Редактировать налог

en: No taxes found.
ru_RU: Налоги не найдены.

en: Service tax amount
ru_RU: Сумма налога на сервис

en: Service tax rate
ru_RU: Ставка налога на сервис

en: Total tax included in the appointment (summary for all items)
ru_RU: Итоговая сумма налога для записи (суммарно для всех позиций)

en: Total price without tax
ru_RU: Итоговая стоимость без налога

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
ru_RU: Эта настройка влияет на стоимость бронирования в зависимости от используемой платёжной системы. Укажите сумму в процентах или фиксированную сумму. Для скидки спользуйте знак минус ("-"). Обратите внимание, что для надбавки к стоимости налог не рассчитывается. Если вам необходимо передавать точную сумму налога в платёжную систему, не используйте надбавку к стоимости.

en: Taxation
ru_RU: Налог

en: Customer Information
ru_RU: Информация о клиенте

en: Combined values of all customer information fields
ru_RU: Объединённые значения всех полей информации о клиенте

en: Customer information field
ru_RU: Поле информации о клиенте

en: Ask once
ru_RU: Запрашивать данные один раз

en: Customer Information description
ru_RU: Описание информации о клиенте

en: Info field
ru_RU: Информационное поле

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Customer information
ru_RU: Информация о клиенте

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
ru_RU: Чтобы получить учетные данные REST API, в <b>My Apps & Credentials</b> вашей учетной записи PayPal выполните следующие действия:

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
ru_RU: Нажмите <b>Создать приложение</b> и введите сведения о приложении.

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
ru_RU: После создания скопируйте <b>Идентификатор клиента</b> и <b>Секрет</b> и используйте их в приведенной ниже форме.

en: Secret
ru_RU: Секрет

en: I will pay now with Mollie
ru_RU: Я оплачу через Mollie

en: Persons
ru_RU: Персоны

en: Number of persons
ru_RU: Количество персон

en: Group Booking
ru_RU: Групповое бронирование

en: Group bookings information format
ru_RU: Формат отображения информации о групповых бронированиях

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
ru_RU: Выберите формат отображения занятости временного интервала для групповых бронирований.

en: [Booked/Max capacity]
ru_RU: [Забронировано/Максимальная вместимость]

en: [Available left]
ru_RU: [Доступно]

en: Number of persons already in the list
ru_RU: Количество человек состоящих в списке

en: Capacity of service
ru_RU: Вместимость услуги

en: Show information about group bookings
ru_RU: Показывать информацию о групповых бронированиях

en: Disable capacity update
ru_RU: Отключить изменение вместимости

en: Capacity (min and max)
ru_RU: Вместимость (мин. и макс.)

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
ru_RU: Минимальное и максимальное количество клиентов, которые могут забронировать сервис на одно и то же время.

en: One booking per time slot
ru_RU: Одно бронирование для временного интервала

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
ru_RU: Включите эту настройку, если хотите ограничить возможность бронирования в рамках вместимости услуги одним разом.

en: Busy
ru_RU: Занято

en: Free
ru_RU: Нулевая стоимость

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Full address
ru_RU: Полный адрес

en: Follow these steps to get an API key:
ru_RU: Выполните следующие шаги, чтобы получить API key:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
ru_RU: Откройте <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
ru_RU: Выберите проект или создайте новый. Нажмите <b>Продолжить</b>, чтобы подключить API.

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
ru_RU: На странице <b>Учетные данные</b>, получите <b>API key</b> (и добавьте ограничения для API key). Примечание: если у вас есть существующий API key без ограничений или ключ с ограничениями, вы можете использовать этот ключ.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
ru_RU: Нажмите <b>Библиотека</b> в меню слева. Выберите Google Maps JavaScript API и убедитесь, что он включен.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
ru_RU: Используйте ваш <b>API key</b> в форме ниже.

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
ru_RU: Введите Google API key, который вы получили после регистрации вашего проекта приложения в Google API Console.

en: Google Maps
ru_RU: Карты Google

en: Show address required
ru_RU: Необходимо показывать поля для ввода адреса

en: Show google maps field
ru_RU: Показывать поле google maps

en: Google maps address
ru_RU: Адрес Google карты

en: Collaborative services
ru_RU: Совместные сервисы

en: Do not allow to select a specific staff member
ru_RU: Не позволять выбрать конкретного сотрудника

en: If this option is enabled then customers won't be able to select a staff member for collaborative services in the first step of the booking form
ru_RU: Если эта настройка включена, клиенты не смогут выбрать сотрудника для совместных услуг на первом шаге формы бронирования

en: Collaborative
ru_RU: Совместный

en: Collaborative service
ru_RU: Совместный сервис

en: Part of collaborative service
ru_RU: Часть совместного сервиса

en: Equal duration
ru_RU: Равная продолжительность

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
ru_RU: Приравнять продолжительность каждой услуги к длительности самой продолжительной из входящих в состав услуг.

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
ru_RU: Личный кабинет клиента (все сервисы отображаются во вкладках)

en: Appointment management
ru_RU: Управление записями

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Show timezone
ru_RU: Показывать часовой пояс

en: Category
ru_RU: Категория

en: Staff
ru_RU: Персонал

en: Online meeting
ru_RU: Интернет-конференция

en: Join online meeting
ru_RU: Присоединиться к интернет-конференции

en: Cancellation reason
ru_RU: Причина отмены

en: Reschedule
ru_RU: Перенести

en: Profile management
ru_RU: Управление профилем

en: Birthday
ru_RU: День рождения

en: Customer address
ru_RU: Адрес клиента

en: Wordpress password
ru_RU: Пароль в WordPress

en: Delete account
ru_RU: Удалить учётную запись

en: Add Customer Cabinet
ru_RU: Добавить Личный Кабинет Клиента

en: Customer cabinet
ru_RU: Личный кабинет клиента

en: A custom block for displaying customer cabinet
ru_RU: Пользовательский блок для отображения личного кабинета клиента

en: show
ru_RU: показать

en: Show
ru_RU: Показать

en: Timezone
ru_RU: Часовой пояс

en: Employee
ru_RU: Работник

en: WordPress password
ru_RU: Пароль WordPress

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: WP user
ru_RU: Пользователь WP

en: Current password
ru_RU: Текущий пароль

en: New password
ru_RU: Новый пароль

en: Confirm password
ru_RU: Подтвердить пароль

en: No appointments.
ru_RU: Записей нет.

en: Expired
ru_RU: Завершилась

en: Not allowed
ru_RU: Не допускается

en: There are no time slots for selected date.
ru_RU: Для выбранной даты нет свободных временных интервалов.

en: Profile updated successfully.
ru_RU: Профиль успешно обновлён.

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
ru_RU: К сожалению, отменить эту запись не удалось, так как истёк срок минимального промежутка времени между отменой и бронированием.

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ru_RU: Выбранное время больше не доступно. Пожалуйста, выберите другое время.

en: Wrong current password
ru_RU: Неверный текущий пароль

en: Passwords mismatch
ru_RU: Несоответствие паролей

en: Cancel Appointment
ru_RU: Отменить Запись

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
ru_RU: Вы собираетесь отменить запланированную запись. Вы уверены?

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
ru_RU: Вы собираетесь удалить свой аккаунт и всю связанную с ним информацию. Нажмите Подтвердить, чтобы продолжить или Отменить, чтобы отменить действие.

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
ru_RU: Эта учётная запись не может быть удалена, поскольку она связана с запланированными записями. Пожалуйста, отмените бронирования или свяжитесь с провайдером услуг.

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: Ok
ru_RU: Готово

en: Time
ru_RU: Время

en:  and %d more item |  and %d more items
ru_RU[0]:  и ещё %d пункт
ru_RU[1]:  и ещё %d пункта
ru_RU[2]:  и ещё %d пунктов

en: Phone number is empty.
ru_RU: Номер телефона пустой.

en: %d min
ru_RU: %d мин

en: Out of credit
ru_RU: Недостаточно средств

en: Country out of service
ru_RU: Страна не обслуживается

en: Purchase code is not valid
ru_RU: Лицензионный ключ недействителен

en: Purchase code is used on another account
ru_RU: Лицензионный ключ используется в другой учетной записи

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
ru_RU: Проверка лицензионного ключа временно не работает. Пожалуйста, попробуйте снова позже.

en: Bookly Cloud couldn't connect to your server.
ru_RU: Bookly Cloud не удалось подключиться к вашему серверу.

en: Please check your firewall settings.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте настройки вашего файрвола.

en: If problem persists, please contact us at <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
ru_RU: Если проблема повторится, свяжитесь с нами по адресу <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Stripe not connected
ru_RU: Stripe не подключен

en: Stripe account not found
ru_RU: Учётная запись Stripe не найдена

en: Refund cannot be processed. Try again later or process it manually in your payment system
ru_RU: Невозможно обработать возврат. Повторите попытку позже или обработайте его вручную в вашей платёжной системе

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error connecting to server.
ru_RU: Ошибка соединения с сервером.

en: Passwords must be the same.
ru_RU: Пароли должны совпадать.

en: Empty password.
ru_RU: Пустой пароль.

en: Incorrect password.
ru_RU: Неверный пароль.

en: Incorrect recovery code.
ru_RU: Неверный код восстановления.

en: Incorrect email or password.
ru_RU: Неверный адрес электронной почты или пароль.

en: Invalid email.
ru_RU: Неверный адрес электронной почты.

en: Recharge your account with one of the standard amounts
ru_RU: Пополните свой счет одной из стандартных сумм

en: Pending sender ID already exists.
ru_RU: На рассмотрении уже имеется ID отправителя.

en: Product not found.
ru_RU: Продукт не найден.

en: Recharge not available.
ru_RU: Пополнение недоступно.

en: Recovery code expired.
ru_RU: Код восстановления истёк.

en: Error sending email.
ru_RU: Ошибка при отправке электронного письма.

en: Subscription not available.
ru_RU: Подписка недоступна.

en: User not found.
ru_RU: Пользователь не найден.

en: Email already in use.
ru_RU: Этот адрес электронной почты уже используется.

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
ru_RU: Уважаемый клиент Bookly Cloud.
    Мы хотим сообщить, что Ваш баланс в Bookly Cloud опустился ниже 5 USD. Чтобы пользоваться нашим сервисом без перерывов, пожалуйста, пополните свой баланс, посетив страницу Bookly Cloud <a href='%s'>здесь</a>.
    
    Если Вы не хотите получать подобные уведомления, пожалуйста, обновите свои настройки <a href='%s'>here</a>.

en: Bookly Cloud - Low Balance
ru_RU: Bookly Cloud - Низкий Баланс

en: Card
ru_RU: Карта

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
ru_RU: У вас недостаточно средств в Bookly Cloud для отправки этого сообщения. Пожалуйста, добавьте средства на свой баланс и попробуйте ещё раз.

en: Failed to send SMS.
ru_RU: Отправка SMS не удалась.

en: Queued
ru_RU: В очереди

en: Blocked
ru_RU: Заблокировано

en: Sending
ru_RU: Отправляется

en: Sent
ru_RU: Отправлено

en: Delivered
ru_RU: Доставлено

en: Undelivered
ru_RU: Не доставлено

en: Approved
ru_RU: Подтверждено

en: Declined
ru_RU: Отказано

en: Cancelled
ru_RU: Отменено

en: Incorrect sender ID
ru_RU: Неправильный ID отправителя

en: Notification to customer about approved appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о записи со статусом "Подтверждено"

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {service_name}.
    
    Мы ждем Вас по адресу {company_address} {appointment_date} в {appointment_time}.
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о записи со статусом "Подтверждено"

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    У вас новое бронирование.
    
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о записи со статусом "Отменено"

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Вы отменили бронирование {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о записи со статусом "Отменено"

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Следующее бронирование отменено.
    
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about rejected appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о записи со статусом "Отказано"

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Вам отказано в бронировании {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Спасибо за выбор нашей компании.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о записи со статусом "Отказано"

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    В следующем бронировании было отказано.
    
    Причина: {cancellation_reason}
    
    Сервис: {service_name}
    Дата:  {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {service_name}.
    Мы ждём Вас по адресу {company_address} {appointment_date} в {appointment_time}.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    У вас новое бронирование.
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Вы отменили бронирование {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    Следующее бронирование отменено.
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Вам отказано в бронировании {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    Причина: {cancellation_reason}
    Спасибо за выбор нашей компании.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    В следующем бронировании было отказано.
    Причина: {cancellation_reason}
    Сервис: {service_name}
    Дата:  {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
ru_RU: Вечернее уведомление для клиента о завтрашней записи (необходимо настроить cron)

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Мы хотим напомнить Вам, что вы записаны на {service_name} завтра в {appointment_time}. Мы ждём Вас по адресу {company_address}.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
ru_RU: Уведомление в день записи после её завершения (необходимо настроить cron)

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Спасибо, что выбрали {company_name}. Мы надеемся, что вы остались довольны {service_name}.
    Благодарим Вас и с нетерпением ждём встречи в ближайшее время.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
ru_RU: Вечернее уведомление для сотрудника о расписании на следующий день (необходимо настроить cron)

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
ru_RU: Здравствуйте.
    Ваше расписание на завтра:
    {next_day_agenda}

en: Notification to customer with verification code
ru_RU: Уведомление для клиента с кодом подтверждения

en: Bookly verification code
ru_RU: Код верификации Bookly

en: New staff member's Bookly Staff Cabinet mobile app access token details
ru_RU: Детали маркера доступа к мобильному приложению Bookly Staff Cabinet для нового сотрудника

en: Your Bookly Staff Cabinet mobile app access token
ru_RU: Ваш токен доступа к мобильному приложению Bookly Staff Cabinet

en: Hello.
    Your access token for Bookly Staff Cabinet mobile app: {access_token}
ru_RU: Здравствуйте.
    Ваш токен доступа к мобильному приложению Bookly Staff Cabinet: {access_token}

en: &lt;
ru_RU: <

en: Download ICS
ru_RU: Скачать ICS

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
ru_RU: Благодарим Вас! Бронирование завершено. Вам отослано электронное письмо с деталями Вашей брони.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
ru_RU: Вы слишком часто используете форму бронирования. Пожалуйста, свяжитесь с нами, чтобы сделать заказ.

en: Your payment has been accepted for processing.
ru_RU: Ваш платёж принят в обработку.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
ru_RU: Вы выбрали {service_name} от {staff_name} на {appointment_date} в {appointment_time}. Цена за этот сервис {service_price}.
    Пожалуйста, введите свои данные, чтобы продолжить бронирование.

en: Please tell us how you would like to pay:
ru_RU: Пожалуйста, скажите нам, как бы Вы хотели расплатиться:

en: Please select service:
ru_RU: Пожалуйста, выберите сервис:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
ru_RU: Ниже Вы можете найти список доступных временных интервалов для {service_name} от {staff_name}.
    Нажмите на кнопку временного интервала, чтобы продолжить бронирование.

en: Confirm email
ru_RU: Подтвердите адрес эл. почты

en: Finish by
ru_RU: Закончить в

en: First name
ru_RU: Имя

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: I will pay locally
ru_RU: Я оплачу наличными

en: I'm available on or after
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату

en: Start from
ru_RU: Начать с

en: I agree to the terms of service
ru_RU: Я согласен с условиями предоставления услуг

en: You must accept our terms
ru_RU: Вы должны согласиться с нашими условиями

en: Select category
ru_RU: Выберите категорию

en: Select service
ru_RU: Выберите сервис

en: Select day
ru_RU: Выберите день

en: Select month
ru_RU: Выберите месяц

en: Select year
ru_RU: Выберите год

en: Please tell us your email
ru_RU: Пожалуйста, введите свой электронный адрес

en: This email is already in use
ru_RU: Этот адрес уже используется

en: Email confirmation doesn't match
ru_RU: Введённые адреса эл. почты не совпадают друг с другом

en: Please select an employee
ru_RU: Пожалуйста, выберите работника

en: Please tell us your name
ru_RU: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please tell us your first name
ru_RU: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please tell us your last name
ru_RU: Пожалуйста, введите свою фамилию

en: Please tell us your phone
ru_RU: Пожалуйста, введите свой номер телефона

en: Please select a service
ru_RU: Пожалуйста, выберите сервис

en: Login
ru_RU: Вход

en: Done
ru_RU: Готово

en: Start over
ru_RU: Начать сначала

en: Incorrect verification code
ru_RU: Неправильный код подтверждения

en: Signed up
ru_RU: Забронировано

en: Custom notification
ru_RU: Пользовательское уведомление

en: Appointment reminder
ru_RU: Напоминание о записи

en: New booking
ru_RU: Новое бронирование

en: Notification about customer's appointment status change
ru_RU: Уведомление об изменении статуса записи клиента

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
ru_RU: Поздравление клиента с днём рождения (необходимо настроить cron)

en: Notification to customer about pending appointment
ru_RU: Уведомление для клиента о записи со статусом "В ожидании"

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ru_RU: 1-е уведомление для клиента о предстоящей записи (необходимо настроить cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ru_RU: 2-е уведомление для клиента о предстоящей записи (необходимо настроить cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ru_RU: 3-е уведомление для клиента о предстоящей записи (необходимо настроить cron)

en: Last client's appointment
ru_RU: Последняя запись клиента

en: Full day agenda
ru_RU: Рабочее расписание на день

en: Notification to staff member about pending appointment
ru_RU: Уведомление для сотрудника о записи со статусом "В ожидании"

en: Unsupported action
ru_RU: Неподдерживаемое действие

en: Page Redirection
ru_RU: Перенаправление на другую страницу

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
ru_RU: Если автоматическое перенаправление не сработало, нажмите на эту <a href="%s">ссылку</a>.

en: Uncategorized
ru_RU: Без категории

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Week
ru_RU: Неделя

en: Month
ru_RU: Месяц

en: List
ru_RU: Список

en: All day
ru_RU: Весь день

en: +%d more
ru_RU: + ещё %d

en: Timeline
ru_RU: Таймлайн

en: Education
ru_RU: Образование

en: Universities
ru_RU: Университеты

en: Colleges
ru_RU: Колледжи

en: Schools
ru_RU: Школы

en: Libraries
ru_RU: Библиотеки

en: Teaching
ru_RU: Обучение

en: Tutoring lessons
ru_RU: Репетиторство

en: Parent meetings
ru_RU: Встречи с родителями

en: Child care
ru_RU: Уход за детьми

en: Driving Schools
ru_RU: Автошколы

en: Driving Instructors
ru_RU: Инструкторы по вождению

en: Other
ru_RU: Другое

en: Beauty and wellness
ru_RU: Красота и здоровье

en: Beauty salons
ru_RU: Салоны красоты

en: Hair salons
ru_RU: Парикмахерские

en: Nail salons
ru_RU: Салоны маникюра

en: Eyelash extensions
ru_RU: Наращивание ресниц

en: Spa
ru_RU: Спа

en: Events and entertainment
ru_RU: Мероприятия и развлечения

en: Events (One time and Recurring)
ru_RU: События (разовые и повторяющиеся)

en: Business events
ru_RU: Бизнес-мероприятия

en: Meeting rooms
ru_RU: Конференц-залы

en: Escape rooms
ru_RU: Квест комнаты

en: Art classes
ru_RU: Уроки искусства

en: Equipment rental
ru_RU: Аренда оборудования

en: Photographers
ru_RU: Фотографы

en: Restaurants
ru_RU: Рестораны

en: Medical
ru_RU: Медицинские услуги

en: Medical Clinics & Doctors
ru_RU: Медицинские Клиники и Врачи

en: Dentists
ru_RU: Стоматологи

en: Chiropractors
ru_RU: Мануальные терапевты

en: Acupuncture
ru_RU: Акупунктура

en: Massage
ru_RU: Массаж

en: Physiologists
ru_RU: Физиологи

en: Psychologists
ru_RU: Психологи

en: Officials
ru_RU: Гос. служащие

en: City councils
ru_RU: Муниципалитеты

en: Embassies and consulates
ru_RU: Посольства и консульства

en: Attorneys
ru_RU: Адвокаты

en: Legal services
ru_RU: Юридические услуги

en: Financial services
ru_RU: Финансовые услуги

en: Interview scheduling
ru_RU: Планирование собеседований

en: Call centers
ru_RU: Колл-центры

en: Personal meetings and services
ru_RU: Персональные встречи и услуги

en: Consulting
ru_RU: Консалтинг

en: Counselling
ru_RU: Консультирование

en: Coaching
ru_RU: Коучинг

en: Spiritual services
ru_RU: Религиозные услуги

en: Design consultants
ru_RU: Консультанты по дизайну

en: Cleaning
ru_RU: Уборка

en: Household
ru_RU: Домашнее хозяйство

en: Pet services
ru_RU: Услуги для домашних животных

en: Retailers
ru_RU: Розничная торговля

en: Supermarket
ru_RU: Супермаркет

en: Retail Finance
ru_RU: Розничные финансы

en: Other retailers
ru_RU: Другие розничные продавцы

en: Sport
ru_RU: Спорт

en: Personal trainers
ru_RU: Персональные тренеры

en: Gyms
ru_RU: Тренажерные залы

en: Fitness classes
ru_RU: Фитнес-классы

en: Yoga classes
ru_RU: Занятия йогой

en: Golf classes
ru_RU: Уроки гольфа

en: Sport items renting
ru_RU: Аренда спортивного инвентаря

en: %d year | %d years
ru_RU[0]: %d год
ru_RU[1]: %d года
ru_RU[2]: %d лет

en: %d month | %d months
ru_RU[0]: %d месяц
ru_RU[1]: %d месяца
ru_RU[2]: %d месяцев

en: %d week | %d weeks
ru_RU[0]: %d неделя
ru_RU[1]: %d недели
ru_RU[2]: %d недель

en: %d day | %d days
ru_RU[0]: %d день
ru_RU[1]: %d дня
ru_RU[2]: %d дней

en: %d h
ru_RU: %d ч

en: From
ru_RU: С

en: To
ru_RU: По

en: Custom range
ru_RU: Произвольный диапазон

en: Tomorrow
ru_RU: Завтра

en: Yesterday
ru_RU: Вчера

en: Last 7 days
ru_RU: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru_RU: Последние 30 дней

en: Next 7 days
ru_RU: Следующие 7 дней

en: Next 30 days
ru_RU: Следующие 30 дней

en: This month
ru_RU: Текущий месяц

en: Next month
ru_RU: Следующий месяц

en: Last month
ru_RU: Прошлый месяц

en: Start time must not be empty
ru_RU: Время начала не должно быть пустым

en: End time must not be empty
ru_RU: Время окончания не должно быть пустым

en: End time must not be equal to start time
ru_RU: Время окончания не должно равняться времени начала

en: Could not save appointment in database.
ru_RU: Не удалось сохранить запись в базе данных.

en: %s has reached the limit of bookings for this service
ru_RU: Для %s достигнут предел бронирования этого сервиса

en: To get access to more <a href="%s" target="_blank">features</a>, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
ru_RU: Чтобы получить доступ к дополнительным <a href="%s" target="_blank">функциям</a>, бесплатным обновлениям и круглосуточной поддержке, обновите Bookly до версии Pro.

en: Upgrade
ru_RU: Обновить

en: Appointment date
ru_RU: Дата записи

en: Customer name
ru_RU: Имя клиента

en: Customer phone
ru_RU: Номер телефона клиента

en: Customer email
ru_RU: Адрес эл. почты клиента

en: Created
ru_RU: Создана

en: Internal note
ru_RU: Внутренняя заметка

en: Type
ru_RU: Тип

en: Amount
ru_RU: Сумма

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Last appointment
ru_RU: Последняя запись

en: Total appointments
ru_RU: Всего записей

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: State
ru_RU: Состояние

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Start at
ru_RU: Начать в

en: Number of recipients
ru_RU: Количество получателей

en: Text
ru_RU: Текст

en: Sender ID
ru_RU: ID отправителя

en: Cost
ru_RU: Стоимость

en: Resend
ru_RU: Отправить повторно

en: Template
ru_RU: Шаблон

en: Language
ru_RU: Язык

en: Flag
ru_RU: Флаг

en: Country
ru_RU: Страна

en: Code
ru_RU: Код

en: Price/Minute
ru_RU: Стоимость/Минута

en: Regular price
ru_RU: Обычная цена

en: Price with custom Sender ID
ru_RU: Цена с изменённым ID отправителя

en: Requested ID
ru_RU: Запрошенный ID

en: Status date
ru_RU: Дата статуса

en: Access token
ru_RU: Маркер доступа

en: Action
ru_RU: Операция

en: Target
ru_RU: Цель

en: Target ID
ru_RU: ID Цели

en: Author
ru_RU: Автор

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Reference
ru_RU: Комментарий

en: Start date
ru_RU: Дата начала

en: End date
ru_RU: Дата окончания

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
ru_RU: Доступна свежая версия %1$s. <a href="%2$s" %3$s>Посмотреть информацию о версии %4$s</a> или <a href="#" %5$s %6$s>обновить сейчас</a>.

en: View %1$s version %2$s details
ru_RU: Посмотреть информацию о %1$s версии %2$s

en: Important
ru_RU: Важно

en: You haven't entered the purchase code which results in impossibility to see if there is a new version available. Enter your purchase code in Settings > %sPurchase Code%s.
ru_RU: Вы не ввели лицензионный ключ, что не позволяет увидеть, доступна ли новая версия плагина. Введите лицензионный ключ в Настройки > %sЛицензионный ключ%s.

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
ru_RU: Несмотря на то, что каждая новая версия проходит тщательную проверку на качество перед размещением, мы не можем гарантировать, что после обновления плагин будет работать правильно на всех конфигурациях WordPress и полностью защитить его от влияния других плагинов.

en: There is a small risk that some issues may appear as a result of updating the plugin. Please note that, according to %1$s Envato rules %2$s, we will be able to help you only if you have active item support period.
ru_RU: Существует небольшой риск того, что в результате обновления плагина могут возникнуть некоторые проблемы. Обратите внимание, что в соответствии с %1$s правилами Envato %2$s мы сможем помочь вам только при наличии активного периода поддержки.

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
ru_RU: Вы можете возобновить период поддержки %1$s здесь %3$s или %2$s Я уже возобновил период поддержки. %3$s

en: Please note that upon deleting this Bookly item, all data associated with it will be permanently deleted
ru_RU: Обратите внимание, что при удалении этого плагина Bookly все данные, связанные с ним, будут безвозвратно удалены.

en: To save data, please set "Don't delete" in Bookly Settings > General > Bookly data upon deleting Bookly items
ru_RU: Чтобы сохранить данные, установите "Не удалять" в Настройки > Общие > Данные Bookly при удалении плагинов Bookly

en: %s updated
ru_RU: %s обновлён

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
ru_RU: Пожалуйста, подождите, мы проверяем наличие обновлений для {checked}/{total} дополнений Bookly

en: No updates available
ru_RU: Нет доступных обновлений

en: Local
ru_RU: Наличными

en: Completed
ru_RU: Завершён

en: Rejected
ru_RU: Отказано

en: Refunded
ru_RU: Возмещено

en: Mixed
ru_RU: Смешанный

en: Untitled
ru_RU: Без имени

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: New booking notification
ru_RU: Уведомление о новом бронировании

en: Customer's birthday greeting
ru_RU: Поздравление клиента с днём рождения

en: Customer's last appointment notification
ru_RU: Уведомление о последней записи клиента

en: Staff full day agenda
ru_RU: Рабочее расписание сотрудника на день

en: Verify customer's email
ru_RU: Верифицировать адрес эл. почты клиента

en: Verify customer's phone
ru_RU: Верифицировать номер телефона клиента

en: Mailing message
ru_RU: Сообщение для рассылки

en: New staff member's Staff Cabinet mobile app access token details
ru_RU: Детали маркера доступа к мобильному приложению Staff Cabinet для нового сотрудника

en: Test message
ru_RU: Тестовое сообщение

en: Invalid email
ru_RU: Неверный электронный адрес

en: "%s" is too long (%d characters max).
ru_RU: "%s" слишком длинное (%d символов максимально).

en: Invalid number
ru_RU: Неправильный номер

en: Invalid date
ru_RU: Неправильная дата

en: Invalid time
ru_RU: Неправильное время

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
ru_RU: %s: %s уже используются для другого %s.<br/>Нажмите Обновить, чтобы перезаписать данные и продолжить, или нажмите Отмена, чтобы исправить введённые данные.

en: Enter verification code from SMS
ru_RU: Введите код подтверждения из SMS

en: Enter verification code from email
ru_RU: Введите код подтверждения из письма

en: Internal Notes
ru_RU: Внутренние заметки

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ru_RU: Чтобы увидеть детали этих записей, пожалуйста, обратитесь к администратору вашего веб-сайта для подтверждения лицензии для Bookly Pro.

en: Admins
ru_RU: Администраторы

en: Initial setup
ru_RU: Первоначальная настройка

en: Dashboard
ru_RU: Консоль

en: Staff Members
ru_RU: Персонал

en: Email Notifications
ru_RU: Email уведомления

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: Appearance
ru_RU: Внешний вид

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Products
ru_RU: Продукты

en: Billing
ru_RU: Оплата услуг

en: Get Bookly Pro
ru_RU: Купить Bookly Pro

en: Archived
ru_RU: В архиве

en: Staff Cabinet Mobile App
ru_RU: Мобильное Приложение Staff Cabinet

en: Access tokens
ru_RU: Маркеры доступа

en: Revoke
ru_RU: Отозвать

en: Invite
ru_RU: Пригласить

en: You are going to delete access token(s). Please note that tokens will be automatically revoked, so user(s) associated with deleted token(s) will lose access
ru_RU: Вы собираетесь удалить токен(ы) доступа. Обратите внимание, что токены будут автоматически отозваны, поэтому пользователи, связанные с удаленными токенами, потеряют доступ

en: No matching records found
ru_RU: Соответствующих записей не найдено

en: Add service
ru_RU: Добавить сервис

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Finish
ru_RU: Завершить

en: Skip
ru_RU: Пропустить

en: Welcome to Bookly!
ru_RU: Добро пожаловать в Bookly!

en: As the ultimate appointment booking plugin for online scheduling, Bookly is designed to help you effortlessly manage your booking calendar, services, and client base.
ru_RU: Bookly – лучший плагин для онлайн-бронирования встреч, который помогает вам легко управлять календарем бронирования, услугами и клиентской базой.

en: This introduction will guide you through the essential configuration steps to get you started quickly.
ru_RU: Это руководство проведет вас через основные этапы настройки, которые помогут вам быстро приступить к работе.

en: You can optionally skip this wizard and refer to %s or watch our %s to learn the basics and get the most out of Bookly.
ru_RU: Вы можете пропустить первоначальную настройку и посетить %s или наши %s, чтобы изучить основы и максимально эффективно использовать Bookly.

en: Bookly Help Center
ru_RU: Справочный центр Bookly

en: Video Tutorials
ru_RU: Видеоуроки

en: Set your company business hours. This schedule will serve as a template for all new staff members.
ru_RU: Установите часы работы вашей компании. Это расписание будет служить шаблоном для всех новых сотрудников.

en: Select a time interval to be used as a step when creating all time slots in the system.
ru_RU: Выберите временной интервал, который будет использоваться в качестве шага при создании всех временных интервалов в системе.

en: Select the currency for the prices of your services.
ru_RU: Выберите валюту цен на свои услуги.

en: In Bookly, 'staff' refers to any employee or resource that provides services to your clients, such as a consultant, therapist, or any other service provider. Adding staff members allows you to manage their schedules, assign services to them, and track their appointments.
ru_RU: В Bookly «сотрудник» относится к любому сотруднику или ресурсу, который предоставляет услуги вашим клиентам, например, консультанту, терапевту или любому другому поставщику услуг. Добавление сотрудников позволяет вам управлять их графиками, назначать им услуги и отслеживать их записи.

en: In Bookly, a 'service' refers to the various offerings or activities your business provides to clients, such as consultations, treatments, classes, or other services. By adding services, you can manage their duration, cost, and assign them to specific employees.
ru_RU: В Bookly «сервис» относится к различным предложениям или действиям, которые ваш бизнес предоставляет клиентам, таким как консультации, процедуры, занятия или другие услуги. Добавляя сервисы, вы можете управлять их продолжительностью, стоимостью и назначать их определенным сотрудникам.

en: Bookly Cloud is an integral part of the Bookly booking system, offering a range of additional products and features for efficient appointment management and automation.
ru_RU: Bookly Cloud является неотъемлемой частью системы бронирования Bookly, предлагающей ряд дополнительных продуктов и функций для эффективного управления записями и автоматизации.

en: Features like SMS Notifications, Zapier integration, Stripe and Square Payments, Gift Cards, Voice and WhatsApp Notifications are designed to enhance your operations and boost your online business.
ru_RU: Такие функции, как SMS-уведомления, интеграция с Zapier, платежи Stripe и Square, подарочные карты, голосовые и WhatsApp-уведомления, предназначены для повышения эффективности вашей деятельности и развития вашего онлайн-бизнеса.

en: Discover the full range of <a href="%s" target="_blank">powerful tools here</a>.
ru_RU: Ознакомьтесь с полным набором <a href="%s" target="_blank">эффективных инструментов здесь</a>.

en: Sign up today and enjoy a welcome bonus!
ru_RU: Зарегистрируйтесь сегодня и получите приветственный бонус!

en: Create an account
ru_RU: Создать аккаунт

en: Already registered
ru_RU: Уже зарегистрирован(а)

en: Password
ru_RU: Пароль

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
ru_RU: Я принимаю <a href="%1$s" target="_blank">Условия предоставления услуги</a> и <a href="%2$s" target="_blank">Политику конфиденциальности</a>

en: Forgot password
ru_RU: Восстановление пароля

en: Send recovery code
ru_RU: Отправить код восстановления

en: Verify recovery code
ru_RU: Подтвердить код восстановления

en: Set new password
ru_RU: Установить новый пароль

en: Recovery code
ru_RU: Код восстановления

en: You are currently logged into Bookly Cloud with the account
ru_RU: В настоящее время вы вошли в Bookly Cloud с учётной записью

en: Greetings
ru_RU: Приветствие

en: The initial setup is complete, and you can now continue using Bookly in the admin panel.
ru_RU: Первоначальная настройка завершена и теперь вы можете продолжить использовать Bookly в административной панели.

en: You can create staff members and services, add appointments to the calendar, and manage them directly from the backend.
ru_RU: Вы можете создавать сотрудников и сервисы, добавлять встречи в календарь и управлять ими из административной панели.

en: To start receiving appointments via the front-end booking form, follow these steps:
ru_RU: Чтобы начать получать записи на приём через форму бронирования, выполните следующие действия:

en: Create a new page in WordPress.
ru_RU: Создайте новую страницу в WordPress.

en: Insert the following shortcode: %s
ru_RU: Вставьте следующий шорткод: %s

en: Save the page and visit it to see your booking form in action.
ru_RU: Сохраните страницу и посетите ее, чтобы увидеть вашу форму бронирования в действии.

en: Have questions? Visit our %s or reach out to our %s.
ru_RU: Остались вопросы? Посетите наш %s или свяжитесь с нами %s.

en: Help center
ru_RU: Справочный центр

en: Support Team
ru_RU: Служба Поддержки

en: Staff members order
ru_RU: Порядок сотрудников

en: Add staff
ru_RU: Добавить сотрудника

en: Quick search staff
ru_RU: Быстрый поиск сотрудника

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Show archived
ru_RU: Показать архивированных

en: next day
ru_RU: следующий день

en: Reorder
ru_RU: Переместить

en: 1 - 9 employees
ru_RU: 1 - 9 сотрудников

en: 10 - 19 employees
ru_RU: 10 - 19 сотрудников

en: 20 - 49 employees
ru_RU: 20 - 49 сотрудников

en: 50 - 249 employees
ru_RU: 50 - 249 сотрудников

en: 250 or more employees
ru_RU: 250 и больше сотрудников

en: Select company size
ru_RU: Укажите размер компании

en: Company name
ru_RU: Имя компании

en: Website
ru_RU: Веб-сайт

en: Industry
ru_RU: Индустрия

en: Select industry
ru_RU: Укажите индустрию

en: Company size
ru_RU: Размер компании

en: Bookly data upon deleting Bookly items
ru_RU: Данные Bookly при удалении плагинов Bookly

en: If you choose Delete, all data associated with Bookly will be permanently deleted when deleting Bookly items (Bookly, Bookly Pro, or any Bookly add-on)
ru_RU: Если вы выберете Удалить, все данные, связанные с Bookly, будут безвозвратно удалены при удалении плагинов Bookly (Bookly, Bookly Pro или любого дополнения Bookly).

en: Don't delete
ru_RU: Не удалять

en: Time slot length
ru_RU: Длина временного интервала

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
ru_RU: Выберите интервал, который будет использован в качестве шага при построении всех временных списков в системе.

en: Set slot length as service duration
ru_RU: Установить длину интервала в качестве продолжительности сервиса

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
ru_RU: Включите эту настройку, чтобы сделать длину интервалов равной продолжительности сервиса на шаге Время в форме бронирования.

en: Number of days available for booking
ru_RU: Количество дней доступных для бронирования

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
ru_RU: Укажите, насколько далеко в будущем клиенты смогут осуществлять бронирования.

en: Display available time slots in client's time zone
ru_RU: Показывать доступное для бронирования время в часовом поясе клиента

en: The value is taken from client's browser.
ru_RU: Значение берётся из браузера клиента.

en: Allow staff members to edit their profiles
ru_RU: Разрешить персоналу редактировать свои профили

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
ru_RU: Если эта настройка включена, тогда все работники, которые связаны с пользователями WordPress'а, могут редактировать свои профили, сервисы, расписание и выходные дни.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
ru_RU: Метод подключения JavaScript и CSS файлов Bookly на странице

en: Select method how to include Bookly JavaScript and CSS files on the page. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
ru_RU: Выберите метод подключения JavaScript и CSS файлов на странице. Подробнее читайте на странице <a href="%s" target="_blank">документации</a>.

en: All pages
ru_RU: Все страницы

en: Pages with Bookly form
ru_RU: Страницы с формой Bookly

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
ru_RU: Помогите нам улучшить Bookly, отправляя анонимную статистику использования

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
ru_RU: Разрешить плагину установить уведомление Разработано Bookly на виджет бронирования, чтобы распространять информацию о плагине. Это позволит команде улучшить продукт и расширить его функциональность

en: Prevent caching of pages with booking form
ru_RU: Предотвращать кэширование страниц содержащих форму бронирования

en: Select "Enabled" if you want Bookly to prevent caching by third-party caching plugins by adding a DONOTCACHEPAGE constant on pages with booking form
ru_RU: Выберите "Включено", если вы хотите, чтобы Bookly препятствовал кэшированию сторонними плагинами кэширования, добавив константу DONOTCACHEPAGE на страницах с формой бронирования.

en: Session storage mode
ru_RU: Режим хранения сессии

en: Select where to store session data
ru_RU: Выберите, где хранить данные сессии

en: Prevent PHP session locking
ru_RU: Предотвращать блокировку PHP сессии

en: Enable this option to make Bookly close the PHP session as soon as it is done with it. This should prevent locking the session, which could cause various other processes to timeout or fail
ru_RU: Включите эту настройку, чтобы Bookly закрывал PHP сессию сразу после её завершения. Это позволит предотвратить блокировку сессии, что может привести к тайм-ауту или сбою других процессов

en: Show news notifications
ru_RU: Показывать уведомления о новостях

en: If enabled, News notification icon will be displayed
ru_RU: Если этот параметр включен, будет отображаться значок уведомления о Новостях

en: Mail gateway
ru_RU: Почтовый шлюз

en: Select a mail gateway that will be used to send email notifications. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
ru_RU: Выберите почтовый шлюз, который будет использоваться для отправки email уведомлений. Подробнее читайте на странице <a href="%s" target="_blank">документации</a>.

en: WordPress mail
ru_RU: Почта WordPress

en: Hostname
ru_RU: Имя хоста

en: Port
ru_RU: Порт

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Secure
ru_RU: Шифрование

en: Test
ru_RU: Тестировать

en: Service paid locally
ru_RU: Оплата сервиса наличными

en: URL Settings
ru_RU: Настройки URL

en: Company
ru_RU: Компания

en: Google Calendar
ru_RU: Google Календарь

en: Online Meetings
ru_RU: Интернет-конференции

en: User Permissions
ru_RU: Права Пользователя

en: Additional
ru_RU: Дополнительные

en: Business Hours
ru_RU: Часы работы

en: Holidays
ru_RU: Выходные и праздничные дни

en: Purchase Code
ru_RU: Лицензионный Ключ

en: Approve appointment URL (success)
ru_RU: URL страницы после подтверждения записи (в случае успеха)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае успешного подтверждения записи.

en: Approve appointment URL (denied)
ru_RU: URL страницы после подтверждения забронированной записи (в случае отказа)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае, когда подтверждение записи невозможно (по причине превышения вместимости, ранее изменённого статуса и др.).

en: Cancel appointment URL (success)
ru_RU: URL страницы после отмены записи (в случае успеха)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться клиентам в случае успешной отмены записи.

en: Cancel appointment URL (denied)
ru_RU: URL страницы после отмены записи (в случае отказа)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться клиентам в случае отказа в отмене записи.

en: Reject appointment URL (success)
ru_RU: URL страницы после отказа в записи (в случае успеха)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае успешного отказа в записи.

en: Reject appointment URL (denied)
ru_RU: URL страницы после отказа в записи (в случае отказа)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться сотрудникам в случае, когда отказ в записи невозможен (по причине ранее изменённого статуса и др.).

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
ru_RU: Обратите внимание, что рабочее время, представленное ниже, используется только в качестве шаблона для новых сотрудников. Для отображения списка доступных временных интервалов система учитывает только расписание сотрудников, а не компании. Обязательно проверьте расписание ваших сотрудников, если у вас есть сомнения по поводу работы системы бронирования.

en: Please note that business hours you set here will be used as visible hours in Calendar for all staff members if you enable "Show only business hours in the calendar" in Settings > Calendar.
ru_RU: Обратите внимание, что указанные здесь часы работы будут использоваться для отображения в Календаре для всех сотрудников, если вы включите «Показывать только рабочие часы в календаре» в Настройках > Календарь.

en: Select status for newly booked appointments.
ru_RU: Укажите, какой статус должны получать новые записи

en: Please note that this setting will be overridden by Customer Groups > General settings > <a href="%s" target="_blank">Default appointment status</a>.
ru_RU: Обратите внимание, что этот параметр будет переопределён настройкой в Группы Клиентов > Общие настройки > <a href="%s" target="_blank">Первоначальный статус записи</a>.

en: Default appointment status
ru_RU: Первоначальный статус записи

en: ICS description for customers
ru_RU: Описание ICS для клиентов

en: ICS description for staff
ru_RU: Описание ICS для сотрудников

en: The value returned by {appointment_end_date} placeholder
ru_RU: Значение, возвращаемое кодом {appointment_end_date}

en: Choose 'Accurate date' if you want the {appointment_end_date} placeholder to return the exact end date of the appointment. Select '+1 day' if you prefer the placeholder to include an additional day in the end date calculation. Please note that this setting will affect only appointments with a duration longer or equal to one day.
ru_RU: Выберите 'Точная дата', если вы хотите, чтобы код {appointment_end_date} возвращал точную дату окончания записи. Выберите '+1 день', если вы предпочитаете, чтобы этот код включал дополнительный день в расчёт даты окончания. Обратите внимание, что эта настройка повлияет только на записи, продолжительность которых больше или равна одному дню.

en: +1 day
ru_RU: +1 день

en: Accurate date
ru_RU: Точная дата

en: Show only business days in the calendar
ru_RU: Показывать только рабочие дни в календаре

en: If this setting is enabled then only business days will be visible in the calendar according to the company's business hours settings
ru_RU: Если эта настройка включена, то в календаре будут отображаться только рабочие дни в соответствии с настройками рабочего времени компании

en: Show only business hours in the calendar
ru_RU: Показывать только рабочие часы в календаре

en: If this setting is enabled then the visible hours in the calendar will be limited to the company's business hours
ru_RU: Если эта настройка включена, то отображение времени в календаре будет ограничено рабочими часами компании

en: Show only staff members with appointments in Day view
ru_RU: Показывать только сотрудников с записями в календаре

en: If this setting is enabled then only staff members who have associated appointments will be displayed in the Day view
ru_RU: Если эта настройка включена, то в режиме просмотра 'День' будут отображаться только сотрудники с запланированными записями

en: Show new appointments notifications
ru_RU: Показывать уведомления о новых записях

en: If enabled, you will see an indicator near 'Calendar' for newly created appointments
ru_RU: Если эта настройка включена, вы увидите индикатор новых записей рядом с 'Календарём'

en: Scrollable calendar
ru_RU: Прокрутка календаря

en: If enabled, the backend calendar will occupy part of the screen and remain scrollable. If disabled, it will take up more space and scroll along with the entire page.
ru_RU: Если включено, календарь в административной панели займет часть экрана и останется прокручиваемым. Если отключено, он будет занимать больше пространства и прокручиваться вместе со всей страницей.

en: Month view style
ru_RU: Стиль календаря в режиме "Месяц"

en: Select the style for displaying appointments in Month view
ru_RU: Выберите стиль отображения записей в календаре в режиме "Месяц"

en: Classic
ru_RU: Классический

en: Minimalistic
ru_RU: Минималистичный

en: Coloring mode
ru_RU: Цветовой режим

en: If you select "By service", then the color will be taken from the service settings. If you select "By status", then the color will depend on the appointment status
ru_RU: Если вы выберете "По статусу", то цвет будет взят из настроек сервиса. Если вы выберете "По статусу", то цвет будет зависеть от статуса записи

en: By service
ru_RU: По сервису

en: By status
ru_RU: По статусу

en: By staff
ru_RU: По сотруднику

en: Appointment with one participant
ru_RU: Запись с одним клиентом

en: Appointment with many participants
ru_RU: Запись со многими клиентами

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Price format
ru_RU: Формат цен

en: Add custom metadata to payment
ru_RU: Добавить к платежу пользовательские метаданные

en: You can specify up to 50 keys, with key names up to 40 characters long and values up to 500 characters long. Key names can contain only letters, digits and spaces.
ru_RU: Вы можете указать до 50 ключей с именами ключей длиной до 40 символов и значениями длиной до 500 символов. Имена ключей могут содержать только буквы, цифры и пробелы.

en: Add metadata
ru_RU: Добавить метаданные

en: Phone field default country
ru_RU: Страна в поле ввода номера телефона

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
ru_RU: Укажите страну, которая будет выбрана по умолчанию в поле ввода номера телефона на шаге "Детали" во время бронирования. Вы также можете позволить Bookly автоматически определять страну пользователя по его IP адресу.

en: Guess country by user's IP address
ru_RU: Определять страну по IP адресу пользователя

en: Default country code
ru_RU: Код страны по умолчанию

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
ru_RU: Для того, чтобы получать текстовые сообщения, телефонные номера ваших клиентов должны быть в международном формате. Однако, вы можете указать код страны по умолчанию, который будет использоваться в качестве префикса для всех номеров, которые не начинаются на "+" или "00". Например, если вы укажите код страны как "1" и клиент введёт свой номер как "(600) 555-2222", тогда SMS будет отправлено на номер "+1600555222".

en: Remember personal information in cookies
ru_RU: Запоминать личные данные в файлах cookie

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
ru_RU: Если этот параметр включён, то при повторном бронировании на шаге "Детали" поля с личной информацией клиентов будут автоматически заполнены данными, ранее сохранёнными в файлах cookie.

en: Allow duplicate customers
ru_RU: Разрешить дубликаты клиентов

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
ru_RU: Если включена, то при отличии каких-либо регистрационных данных, введённых клиентом при бронировании, будет создан новый пользователь.

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
ru_RU: Показывать диалоговое окно подтверждения перед обновлением данных клиента

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
ru_RU: Если эта настройка включена и клиент вводит контактные данные, отличные от тех, что он вводил в предыдущий раз, то появится предупреждающее сообщение с просьбой обновить данные.

en: Verify customer's contact information at Details step
ru_RU: Верифицировать контактную информацию клиента на шаге "Детали"

en: Select when to send a notification with a verification code to the customer by SMS or email.
ru_RU: Выберите, когда отправлять уведомление с кодом подтверждения клиенту по SMS или электронной почте.

en: Off
ru_RU: Выключено

en: Always verify phone
ru_RU: Всегда верифицировать номер телефона

en: Always verify email
ru_RU: Всегда верифицировать адрес эл. почты

en: Only if data is different from the previous order
ru_RU: Только если данные отличаются от введённых ранее

en: Appointment ID
ru_RU: ID записи

en: Date of appointment
ru_RU: Дата записи

en: Time of appointment
ru_RU: Время записи

en: Booking number
ru_RU: Номер бронирования

en: Name of category
ru_RU: Название категории

en: Address of company
ru_RU: Адрес компании

en: Name of company
ru_RU: Название компании

en: Company phone
ru_RU: Номер телефона компании

en: Company web-site address
ru_RU: Адрес веб-сайта компании

en: Duration of service
ru_RU: Длительность сервиса

en: Info of service
ru_RU: Информация о сервисе

en: Name of service
ru_RU: Название сервиса

en: Price of service
ru_RU: Стоимость сервиса

en: Email of staff
ru_RU: Электронная почта сотрудника

en: Info of staff
ru_RU: Информация о сотруднике

en: Name of staff
ru_RU: Имя сотрудника

en: Phone of staff
ru_RU: Номер телефона сотрудника

en: Customer notes for appointment
ru_RU: Заметки клиента для записи

en: Status of payment
ru_RU: Статус платежа

en: Payment type
ru_RU: Тип платежа

en: Status of appointment
ru_RU: Статус записи

en: Loop over participants list
ru_RU: Цикл по списку участников

en: Loop over participants list with delimiter
ru_RU: Цикл по списку участников с разделителем

en: No records for selected period.
ru_RU: Нет записей за выбранный период.

en: SMS Notifications
ru_RU: SMS уведомления

en: Approved at
ru_RU: Подтверждено

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
ru_RU: Измените имя отправителя на ваш номер телефона или любое другое имя

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: Campaigns
ru_RU: Кампании

en: Mailing lists
ru_RU: Списки рассылки

en: SMS Details
ru_RU: Детали SMS

en: Price list
ru_RU: Цены

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
ru_RU: Если вы не нашли свою страну в списке, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.

en: Administrator phone
ru_RU: Телефон администратора

en: Send test SMS
ru_RU: Отправить тестовое SMS

en: Save administrator phone
ru_RU: Сохранить телефон администратора

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
ru_RU: Введите номер телефона в международном формате. Например, правильный номер для России будет +79052022284.

en: Quick search notifications
ru_RU: Быстрый поиск уведомлений

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
ru_RU: Имейте в виду, что не во всех странах согласно закону разрешается изменять ID отправителя. Пожалуйста, проверяйте доступность данной услуги для каждой страны в нашем прайс-листе. Также имейте в виду, что цена за SMS, отправленную с изменённым ID отправителя, обычно на 20%-25% выше, чем за обычную SMS.

en: Request Sender ID
ru_RU: Запросить новый ID отправителя

en: Reset to default
ru_RU: Восстановить первоначальное значение

en: Request
ru_RU: Запросить

en: Cancel request
ru_RU: Отменить запрос

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
ru_RU: Разрешаются буквы и цифры (до 11 знаков включительно).

en: Quick search
ru_RU: Быстрый поиск

en: Current mailing list
ru_RU: Текущий список рассылки

en: Back to lists
ru_RU: Назад к спискам

en: Sender ID request is sent.
ru_RU: Запрос отправлен.

en: Sender ID is reset to default.
ru_RU: ID отправителя восстановлен до первоначального значения.

en: No records.
ru_RU: Нет записей.

en: enable
ru_RU: включить

en: disable
ru_RU: выключить

en: Start Now
ru_RU: Начать Сейчас

en: Manual
ru_RU: Ручной запуск

en: Ready to send
ru_RU: Готово к отправке

en: In progress
ru_RU: Выполняется

en: Canceled
ru_RU: Отменено

en: SMS has been sent successfully.
ru_RU: SMS было отправлено успешно.

en: WhatsApp Notifications
ru_RU: WhatsApp уведомления

en: Permanent access token
ru_RU: Постоянный маркер доступа

en: Phone number ID
ru_RU: ID номера телефона

en: WhatsApp Business Account ID
ru_RU: ID аккаунта WhatsApp Business

en: Bookly Cloud Billing
ru_RU: Оплата услуг Bookly Cloud

en: Invoice
ru_RU: Счёт

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
ru_RU: Чтобы сгенерировать счёт, вам необходимо заполнить информацию о компании в настройках Bookly Cloud -> Счёт

en: Bookly Cloud Settings
ru_RU: Настройки Bookly Cloud

en: Change password
ru_RU: Смена пароля

en: Company address
ru_RU: Адрес компании

en: Company address line 2
ru_RU: Адрес компании строка 2

en: You can change the country <a href="#">here</a>
ru_RU: Вы можете изменить страну <a href="#">здесь</a>

en: Company number
ru_RU: Номер компании

en: VAT / Tax number
ru_RU: Номер плательщика НДС

en: Additional text to include in invoice
ru_RU: Дополнительный текст для включения в счёт

en: Send invoice
ru_RU: Отправить счёт

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
ru_RU: Счёт будет отправлен на <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Copy invoice to another email(s)
ru_RU: Отправить копию счёта на адрес(а) эл. почты

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
ru_RU: Введите один или несколько адресов электронной почты разделяя их запятыми.

en: Save invoice settings
ru_RU: Сохранить настройки счёта

en: Show SMS notification icon
ru_RU: Показывать значок SMS уведомления

en: Send email notification to administrators at low balance
ru_RU: Отправлять уведомления о низком балансе администраторам по эл. почте

en: Send weekly summary
ru_RU: Отправлять еженедельный отчёт

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
ru_RU: Ваша страна - это местоположение, откуда вы пользуетесь услугами Bookly SMS, и используется для предоставления вам способов оплаты, доступных в этой стране.

en: Update country
ru_RU: Обновить страну

en: Old password
ru_RU: Старый пароль

en: Repeat new password
ru_RU: Повторите новый пароль

en: Passwords don't match
ru_RU: Пароли не совпадают

en: Services order
ru_RU: Порядок сервисов

en: Quick search services
ru_RU: Быстрый поиск сервиса

en: Update service setting
ru_RU: Изменение настройки сервиса

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
ru_RU: Вы собираетесь изменить параметр сервиса, который также настраивается отдельно для каждого сотрудника. Желаете ли вы, чтобы этот параметр был изменён и у сотрудников?

en: Remember my choice
ru_RU: Запомнить мой выбор

en: No, update just here in services
ru_RU: Нет, изменить только тут в настройках сервиса

en: The service will be created with the visibility of Private.
ru_RU: Сервис будет создан с установленным значением видимости "Закрытый".

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: %d service | %d services
ru_RU[0]: %d сервис
ru_RU[1]: %d сервиса
ru_RU[2]: %d сервисов

en: Copy of %s
ru_RU: Копия %s

en: If you have not already done so, <a href="%s" target="_blank">sign up for Zapier</a>
ru_RU: Если вы ещё этого не сделали, то <a href="%s" target="_blank">войдите в свою учётную запись Zapier</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Sign in to Zapier</a> and click <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>
ru_RU: <a href="%s" target="_blank">Войдите в Zapier</a> и нажмите на кнопку <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>

en: In the <b>Choose App & Event</b> step search for the <b>Bookly</b> app and select it
ru_RU: На шаге <b>Choose App & Event</b> найдите и выберите приложение <b>Bookly</b>

en: In the <b>Choose Trigger Event</b> dropdown choose a trigger and click <b>Continue</b>
ru_RU: В списке <b>Choose Trigger Event</b> выберите триггер и нажмите <b>Continue</b>

en: In the <b>Choose Account</b> step click <b>Sign in to Bookly</b>
ru_RU: На шаге <b>Choose Account</b> нажмите на <b>Sign in to Bookly</b>

en: In the popup window enter the API Key found below on this page, and click <b>Yes, Continue</b>
ru_RU: Во всплывающем окне введите API Key, указанный ниже на этой странице, и нажмите <b>Yes, Continue</b>

en: Click <b>Continue</b>, then <b>Test trigger</b> and <b>Continue</b>
ru_RU: Нажмите <b>Continue</b>, потом <b>Test trigger</b> и <b>Continue</b>

en: Continue creating your Zap by selecting the options you'd like
ru_RU: Продолжайте создавать свой Zap, выбирая нужные параметры

en: Finally, click <b>Finish</b> to create your Zap
ru_RU: Нажмите <b>Finish</b>, чтобы создать свой Zap

en: Once your Zap is created, make sure to toggle your Zap "on". It's now ready to go and will run automatically
ru_RU: Как только ваш Zap создан, не забудьте нажать "on", чтобы включить его. Теперь он готов к работе и будет запускаться автоматически

en: Generate new API Key
ru_RU: Сгенерировать новый API Key

en: Bookly update required
ru_RU: Необходимо обновить Bookly

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
ru_RU: Этот продукт не поддерживается вашей версией Bookly. Пожалуйста, обновите Bookly до последней версии.

en: Bookly %s required
ru_RU: Требуется Bookly %s

en: Cancel subscription
ru_RU: Отменить подписку

en: When do you want to cancel?
ru_RU: Когда вы хотите отменить?

en: Cancel on next renewal
ru_RU: Отменить при следующем продлении

en: You will be able to use the product until the end of the already paid period. If during this period you decide to keep your subscription, you will have the option to do so.
ru_RU: Вы сможете пользоваться продуктом до окончания уже оплаченного периода. Если в течение этого периода вы решите сохранить подписку, у вас будет такая возможность.

en: Cancel immediately
ru_RU: Отменить немедленно

en: The product will be disabled immediately. To re-enable the product, you will need to sign up for a new subscription.
ru_RU: Продукт будет немедленно отключен. Чтобы повторно включить продукт, вам необходимо оформить новую подписку.

en: Get started
ru_RU: Начать

en: Congrats!
ru_RU: Поздравляем!

en: best offer
ru_RU: лучшее предложение

en: users choice
ru_RU: выбор пользователей

en: Purchase code
ru_RU: Лицензионный ключ

en: Next billing date
ru_RU: Дата следующего платежа

en: Deactivation date
ru_RU: Дата деактивации

en: Messages
ru_RU: Сообщения

en: Tasks
ru_RU: Задачи

en: unlimited in trial
ru_RU: без ограничений в течение пробного периода

en: Stripe activation was not completed
ru_RU: Активация Stripe не завершена

en: Diagnostics
ru_RU: Диагностика

en: Run tests automatically
ru_RU: Автоматический запуск тестов

en: Success
ru_RU: Успех

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Import file
ru_RU: Импортировать файл

en: Service name
ru_RU: Название сервиса

en: End date / Duration
ru_RU: Дата окончания / Продолжительность

en: Staff name
ru_RU: Имя сотрудника

en: Client name
ru_RU: Имя клиента

en: Client email
ru_RU: Адрес эл. почты клиента

en: Client phone
ru_RU: Номер телефона клиента

en: Import
ru_RU: Импорт

en: minutes
ru_RU: минут

en: Empty value
ru_RU: Пустое значение

en: By proceeding with the import process, the following actions will be performed:
ru_RU: Приступив к процессу импорта, будут выполнены следующие действия:

en: New staff members, services, customers, appointments and payments will be created based on the data in your CSV file.
ru_RU: Новые сотрудники, услуги, клиенты, записи и платежи будут созданы на основе данных в вашем CSV-файле.

en: Services will be linked to staff members, and customers will be linked to their appointments.
ru_RU: Услуги будут привязаны к сотрудникам, а клиенты – к своим записям.

en: If exact service duration data is unavailable, durations will be calculated based on the start and end times of appointments.
ru_RU: Если точные данные о продолжительности отсутствуют, длительность будет рассчитана на основе времени начала и окончания записей.

en: If a service, staff member, or customer already exists, the existing records will be used to avoid duplication.
ru_RU: Если услуга, сотрудник или клиент уже существуют, будут использоваться существующие записи, чтобы избежать дублирования.

en: Instant notifications will not be sent, but all types of reminders will be sent.
ru_RU: Мгновенные уведомления не будут отправлены, но будут отправляться все типы напоминаний.

en: Please note:
ru_RU: Обратите внимание:

en: Imported appointments will not be synced with external calendars.
ru_RU: Импортированные записи не будут синхронизированы с внешними календарями.

en: You must fully understand the data you are importing and its impact.
ru_RU: Вы должны полностью понимать данные, которые вы импортируете, и их влияние.

en: It is strongly recommended to back up your database before proceeding, as there will be no straightforward way to undo the changes made during the import.
ru_RU: Прежде чем продолжить, настоятельно рекомендуется создать резервную копию базы данных, поскольку не существует простого способа отменить изменения, внесенные во время импорта.

en: If you're importing a large CSV file, make sure to check your server limits, as exceeding them may disrupt the import.
ru_RU: Если вы импортируете большой CSV-файл, обязательно проверьте ограничения вашего сервера, поскольку их превышение может привести к сбою импорта.

en: If you still need to import a large file, you can split it into several parts and upload them one by one.
ru_RU: Если вам все же необходимо импортировать большой файл, вы можете разделить его на несколько частей и загрузить их по одной.

en: Choose CSV file to import
ru_RU: Выберите CSV-файл для импорта

en: You can find full import guide in <a href="%s" target=_blank>our documentation</a>.
ru_RU: Полное руководство по импорту можно найти в <a href="%s" target=_blank>нашей документации</a>.

en: I understand that I am proceeding with the import at my own risk.
ru_RU: Я понимаю, что выполняю импорт под свою ответственность.

en: Proceed
ru_RU: Продолжить

en: When importing data from a CSV file, map the columns in your file to the corresponding fields in Bookly.
ru_RU: При импорте данных из CSV-файла сопоставьте столбцы в вашем файле с соответствующими полями в Bookly.

en: Use the dropdown menus and input fields to specify which data from your CSV should be imported to each field.
ru_RU: Используйте выпадающие списки и поля ввода, чтобы указать, какие данные из вашего CSV-файла следует импортировать в каждое поле.

en: Set the corresponding duration in minutes.
ru_RU: Установите соответствующую продолжительность в минутах.

en: Set the corresponding price in your currency.
ru_RU: Установите соответствующую стоимость в вашей валюте.

en: If the imported file does not contain a column for the status value, select Custom and set a default status for appointments.
ru_RU: Если импортируемый файл не содержит столбца для значения статуса, выберите «Пользовательский» и установите статус по умолчанию для записей.

en: required
ru_RU: обязательно

en: Something went wrong
ru_RU: Что-то пошло не так

en: You have a previously imported file detected.
ru_RU: У вас обнаружен ранее импортированный файл.

en: If you encountered any issues during the import, you can roll back the import of this file.
ru_RU: Если во время импорта у вас возникли какие-либо проблемы, вы можете отменить импорт этого файла.

en: Rollback
ru_RU: Отменить изменения

en: Import successful
ru_RU: Импорт выполнен успешно

en: Import results
ru_RU: Результаты импорта

en: Staff members imported
ru_RU: Сотрудников импортировано

en: Services imported
ru_RU: Услуг импортировано

en: Clients imported
ru_RU: Клиентов импортировано

en: Appointments imported
ru_RU: Записей импортировано

en: All actions
ru_RU: Все действия

en: Clear all logs
ru_RU: Очистить все логи

en: Restore records
ru_RU: Восстановить записи

en: Keep logs
ru_RU: Хранить журнал

en: %s day | %s days
ru_RU[0]: %s день
ru_RU[1]: %s дня
ru_RU[2]: %s дней

en: PHP Sessions
ru_RU: PHP сессии

en: This test checks if PHP sessions are enabled. Bookly needs PHP sessions to work correctly. For more information about PHP sessions, please check the official PHP documentation %s.
ru_RU: Этот тест проверяет, включены ли сессии PHP. Для корректной работы Bookly требуются PHP сессии. Больше информации о сессиях PHP см. в официальной документации по PHP %s.

en: Critical errors
ru_RU: Критические ошибки

en: This test checks for critical errors in Bookly.
ru_RU: Этот тест проверяет наличие критических ошибок в Bookly.

en: Some critical errors in Bookly were found recently.
ru_RU: Недавно были обнаружены критические ошибки в Bookly.

en: Please contact Bookly support.
ru_RU: Пожалуйста, обратитесь в службу поддержки Bookly.

en: Time settings
ru_RU: Настройки времени

en: We recommend to use timezones with geographic names (e.g., "Europe/London") instead of "UTC +1". Using numerical representation may cause errors with daylight saving time. You can modify your timezone in WP Settings > General > Timezone.
ru_RU: Мы рекомендуем использовать часовые пояса с географическими названиями (например, "Европа/Лондон") вместо "UTC +1". Использование числового представления может привести к ошибкам при переходе на летнее время. Вы можете изменить свой часовой пояс в Настройки WP > Общие > Часовой пояс.

en: Add-ons directories
ru_RU: Каталоги дополнений

en: Since Bookly has specific add-ons directories, their renaming may cause issues.
ru_RU: Поскольку у Bookly есть определенные каталоги дополнений, их переименование может вызвать проблемы.

en: Current directory name
ru_RU: Текущее имя каталога

en: Expected directory name
ru_RU: Ожидаемое имя каталога

en: Some folders were renamed. Below you can find a list with current and correct names.
ru_RU: Некоторые папки были переименованы. Ниже вы можете найти список с текущими и правильными названиями.

en: Incompatible plugins
ru_RU: Несовместимые плагины

en: This test checks the plugins that may affect Bookly. For example, some caching and optimizing plugins may cause incorrect work of Bookly.
ru_RU: Этот тест проверяет плагины, которые могут повлиять на Bookly. Например, некоторые кеширующие и оптимизирующие плагины могут вызывать некорректную работу Bookly.

en: One or several incompatible plugins were detected. Please add pages with Bookly shortcodes to cache exceptions and Javascript-code minification.
ru_RU: Обнаружен один или несколько несовместимых плагинов. Пожалуйста, добавьте страницы с шорткодами Bookly в список исключений кеширования и минификации Javascript-кода.

en: Secure connection
ru_RU: Безопасное соединение

en: Some Bookly integrations require HTTPS connection and won't work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
ru_RU: Для некоторых интеграций Bookly требуется HTTPS соединение, и они не будут работать с вашим веб-сайтом, если на вашем веб-сервере не установлен действующий сертификат SSL.

en: External connections
ru_RU: Внешние соединения

en: This test checks the ability to establish a connection with the Bookly Cloud external server.
ru_RU: Этот тест проверяет возможность установления соединения с внешним сервером Bookly Cloud.

en: For some reason, your server blocks Bookly Cloud requests. To fix the issue, please ask your hosting provider to whitelist the Bookly Cloud server.
ru_RU: По какой-то причине ваш сервер блокирует запросы Bookly Cloud. Чтобы решить эту проблему, попросите своего хостинг-провайдера внести сервер Bookly Cloud в белый список.

en: Bookly updates
ru_RU: Обновления Bookly

en: Bookly updates bring new useful features and bugfixes. Make sure you are using the latest version of Bookly to get more possibilities and the highest quality.
ru_RU: Обновления Bookly содержат новые полезные функции и исправления. Убедитесь, что вы используете последнюю версию Bookly, чтобы получить больше возможностей и высочайшее качество.

en: Some Bookly items are outdated. Please update the following items:
ru_RU: Некоторые плагины Bookly устарели. Пожалуйста, обновите следующие плагины:

en: Please update the following add-ons for correct work of your version of Bookly:
ru_RU: Пожалуйста, обновите следующие дополнения для корректной работы вашей версии Bookly:

en: All staff
ru_RU: Весь персонал

en: No staff selected
ru_RU: Персонал не выбран

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
ru_RU: Добро пожаловать в Bookly! Мы благодарим вас за ваш выбор!

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
ru_RU: Bookly упрощает процесс бронирования для ваших клиентов и помогает преобразовать посетителей в клиентов. С помощью Bookly ваши клиенты смогут увидеть вашу доступность, выбрать предоставляемые услуги, забронировать их на вашем сайте и многое другое.

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
ru_RU: Чтобы начать использовать Bookly, вам необходимо настроить услуги, которые вы предоставляете, и указать исполнителей для этих услуг.

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
ru_RU: Добавить сотрудника (в бесплатной версии Bookly вы можете добавить только одного исполнителя).

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
ru_RU: Добавьте сервисы, которые вы предоставляете (до 5 сервисов в бесплатной версии Bookly), и назначьте их исполнителю.

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
ru_RU: Чтобы опубликовать форму бронирования на своём сайте, откройте Записи/Страницы и нажмите на кнопку 'Добавить форму бронирования Bookly' в режиме редактирования.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
ru_RU: Bookly поможет увеличить ваши продажи онлайн. Гибкость плагина позволяет расширить функционал вместе с ростом вашего бизнеса. Получите больше возможностей и снимите ограничения, установив <a href="%s" target="_blank">дополнение Bookly Pro</a>, которое позволяет использовать расширенные функции и настройки для бронирования сервисов, устанавливать другие дополнения к Bookly, и включает 6 месяцев клиентской поддержки.

en: Add Staff Members
ru_RU: Добавить сотрудников

en: Add Services
ru_RU: Добавить сервисы

en: Try Bookly Pro add-on
ru_RU: Купить Bookly Pro

en: News
ru_RU: Новости

en: More news
ru_RU: Другие новости

en: Appointment at any time
ru_RU: Запись в любое время

en: No payments for selected period and criteria.
ru_RU: Нет платежей за выбранный период и по выбранным критериям.

en: See details for more items
ru_RU: Для получения информации о других товарах из заказа, смотрите "Детали"

en: Edit custom CSS
ru_RU: Редактировать пользовательские CSS

en: Set up your custom CSS styles
ru_RU: Настройте ваши CSS стили

en: Bookly form
ru_RU: Форма Bookly

en: Show form progress tracker
ru_RU: Показывать индикатор прогресса

en: Align buttons to the left
ru_RU: Выровнять кнопки по левому краю

en: Invert datepicker colors
ru_RU: Инвертировать цвета календаря

en: Click on the underlined text to edit.
ru_RU: Кликните на подчёркнутый текст, чтобы изменить его.

en: How to publish this form on your web site?
ru_RU: Как опубликовать эту форму на вашем сайте?

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
ru_RU: Откройте страницу, на которую вы хотите добавить форму для бронирования и в режиме редактирования нажмите на кнопку "Добавить форму бронирования Bookly". Выберите поля, которые вы хотите оставить или удалить из формы для бронирования. Нажмите "Вставить", чтобы добавить форму для бронирования на страницу.

en: Read more
ru_RU: Подробнее

en: Make selecting employee required
ru_RU: Сделать выбор работника обязательным

en: Show service price next to employee name
ru_RU: Показывать стоимость сервиса после имени работника

en: Show service duration next to service name
ru_RU: Показывать продолжительность сервиса после его названия

en: Show category info
ru_RU: Показывать информацию о категории

en: Show service info
ru_RU: Показывать информацию о сервисе

en: Show staff info
ru_RU: Показывать информацию о сотруднике

en: Show calendar
ru_RU: Показывать календарь

en: Show blocked timeslots
ru_RU: Показывать недоступные интервалы

en: Show each day in one column
ru_RU: Показывать каждый день в отдельной колонке

en: Please note that "I'm available on or after" picker will be hidden
ru_RU: Обратите внимание, что поле выбора «Пожалуйста, выберите дату» будет скрыто

en: Show only the nearest timeslot
ru_RU: Отображать только ближайший доступный временной интервал

en: Show only the first timeslot in each day
ru_RU: Показывать только первый временной интервал каждого дня

en: Phone field required
ru_RU: Телефон обязателен

en: Email field required
ru_RU: Адрес эл. почты обязателен

en: Both email and phone fields required
ru_RU: Адрес эл. почты и номер телефона обязательны

en: Show Login button
ru_RU: Показать кнопку логина

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
ru_RU: Не забудьте обновить коды для отображения имени клиента в email и SMS уведомлениях.

en: Use first and last name instead of full name
ru_RU: Использовать фамилию и имя вместо полного имени

en: Email confirmation field
ru_RU: Поле подтверждения эл. почты

en: Show notes field
ru_RU: Показывать поле "Заметки"

en: Show Terms & Conditions checkbox
ru_RU: Показывать галочку Условия и Положения

en: Show 'Start over' button
ru_RU: Показывать кнопку "Начать сначала"

en: Show 'Download ICS' button
ru_RU: Показывать кнопку "Скачать ICS"

en: Show 'Add to calendar'
ru_RU: Показывать "Добавить в календарь"

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
ru_RU: Форма бронирования на этом шаге может иметь разный набор или состояние элементов. Это зависит от различных условий, таких как установленные/активированные дополнения, настройки конфигурации или выбор, сделанный на предыдущих шагах. Выберите параметр и нажмите на подчеркнутый текст для редактирования.

en: Form view in case of successful booking
ru_RU: Вид формы при успешном бронировании

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
ru_RU: Вид формы в случае, когда превышен лимит на количество бронирований

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
ru_RU: Вид формы в случае, когда платёж принят на обработку

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
ru_RU: Показывается, когда выбранное время уже забронировано

en: Visible to non-logged in customers only
ru_RU: Показывается только клиентам, которые не выполнили вход в систему

en: Loop over appointments list
ru_RU: Цикл по списку записей

en: Loop over appointments list with delimiter
ru_RU: Цикл по списку записей с разделителем

en: Image of category
ru_RU: Изображение категории

en: Service category info of appointment
ru_RU: Описание категории сервиса в записи

en: Service category name of appointment
ru_RU: Название категории сервиса в записи

en: Service duration of appointment
ru_RU: Длительность сервиса в записи

en: Service name of appointment
ru_RU: Название сервиса в записи

en: Service price of appointment
ru_RU: Стоимость сервиса в записи

en: Staff member full name in appointment
ru_RU: Имя и фамилия сотрудника в записи

en: Duration of appointment
ru_RU: Длительность записи

en: Total quantity of appointments in cart
ru_RU: Общее количество записей в корзине

en: Info of category
ru_RU: Информация о категории

en: Login form
ru_RU: Форма авторизации

en: Image of service
ru_RU: Изображение сервиса

en: Info of staff member
ru_RU: Информация о сотруднике

en: Full name of staff member
ru_RU: Имя и фамилия сотрудника

en: Photo of staff member
ru_RU: Фото сотрудника

en: Total price of booking
ru_RU: Итоговая стоимость бронирования

en: URL of service image (to use inside img tag)
ru_RU: URL изображения сервиса (для использования внутри тега img)

en: URL of category image (to use inside img tag)
ru_RU: URL изображения категории (для использования внутри тега img)

en: Image of staff category
ru_RU: Изображение категории сотрудников

en: Info of staff category
ru_RU: Информация о категории сотрудника

en: Name of staff category
ru_RU: Название категории сотрудника

en: URL of staff photo (to use inside img tag)
ru_RU: URL фото сотрудника (для использования внутри тега img)

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
ru_RU: Пользовательские CSS сохранены. Пожалуйста, обновите страницу для того, чтобы увидеть изменения.

en: Quick search customers
ru_RU: Быстрый поиск клиентов

en: Merge with
ru_RU: Объединить с

en: Select for merge
ru_RU: Выбрать для объединения

en: Merge list
ru_RU: Список для объединения

en: Merge customers
ru_RU: Объединить клиентов

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы собираетесь объединить клиентов из списка для объединения с выбранным клиентом. Это приведёт к потере объединённых клиентов и переносу всех записей выбранному клиенту. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Merge
ru_RU: Объединить

en: No customers found.
ru_RU: Клиенты не найдены.

en: Edit customer
ru_RU: Редактировать клиента

en: Create customer
ru_RU: Создать клиента

en: Quick search customer
ru_RU: Быстрый поиск клиента

en: Addons
ru_RU: Дополнения

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Best Sellers
ru_RU: Лидеры продаж

en: Best Rated
ru_RU: Лучший рейтинг

en: Newest Items
ru_RU: Новые

en: Price: low to high
ru_RU: Цена: от низкой к высокой

en: Price: high to low
ru_RU: Цена: от высокой к низкой

en: Demo
ru_RU: Демо-версия

en: New
ru_RU: Новый

en: %d sale | %d sales
ru_RU[0]: %d продажа
ru_RU[1]: %d продажи
ru_RU[2]: %d продаж

en: %d review | %d reviews
ru_RU[0]: %d отзыв
ru_RU[1]: %d отзыва
ru_RU[2]: %d отзывов

en: Installed
ru_RU: Установлено

en: Get it!
ru_RU: Установить!

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
ru_RU: Смотреть количество записей и общий доход за выбранный период

en: Based on appointment date
ru_RU: На основе даты записи

en: Based on date of creation
ru_RU: На основе даты создания

en: End date of appointment
ru_RU: Дата окончания записи

en: End time of appointment
ru_RU: Время окончания записи

en: Cart information
ru_RU: Информация о корзине

en: Cart information with cancel
ru_RU: Информация о корзине с отменой

en: Time zone of client
ru_RU: Часовой пояс клиента

en: Locale of client
ru_RU: Локаль клиента

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для подтверждения записи (для использования внутри тега <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для отмены записи с подтверждением (для использования внутри тега <a>)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для отмены записи (для использования внутри тега <a>)

en: Reason mentioned while cancelling appointment
ru_RU: Причина, указанная при отмене записи

en: URL for adding event to Google Calendar (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для добавления события в Google Calendar (для использования внутри тега <a>)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
ru_RU: URL для отказа в записи (для использования внутри тега <a>)

en: Time limit to which appointments can be cancelled
ru_RU: Срок, до которого можно отменить записи

en: Payment status
ru_RU: Статус платежа

en: Agenda date
ru_RU: Дата расписания

en: Staff agenda for next day
ru_RU: Расписание сотрудника на следующий день

en: Date of next day
ru_RU: Дата следующего дня

en: Customer new password
ru_RU: Новый пароль клиента

en: Customer new username
ru_RU: Новое имя пользователя клиента

en: Site address
ru_RU: Адрес сайта

en: Verification code
ru_RU: Код подтверждения

en: Order ID
ru_RU: Номер заказа

en: Image of service category
ru_RU: Изображение категории сервиса

en: Company logo
ru_RU: Логотип компании

en: Cancel appointment link
ru_RU: Ссылка для отмены записи

en: Photo of staff
ru_RU: Фото сотрудника

en: Test email notifications
ru_RU: Тестировать email уведомления

en: To email
ru_RU: Отправить на

en: Notification templates
ru_RU: Шаблоны уведомлений

en: All templates
ru_RU: Все шаблоны

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Email notifications
ru_RU: Email уведомления

en: Sender name
ru_RU: Имя отправителя

en: Sender email
ru_RU: Электронная почта отправителя

en: Send emails as
ru_RU: Отправлять письма как

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
ru_RU: HTML позволяет использовать форматирование, цвета, шрифты, позиционирование и т.д. В режиме Текст вы должны использовать только вкладку Текст в редакторах, расположенных ниже. На некоторых серверах письма отправляются успешно только в режиме Текст.

en: Reply directly to customers
ru_RU: Отвечать напрямую клиентам

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
ru_RU: Если эта настройка включена, тогда эл. почта клиента будет использована в качестве адреса отправителя уведомлений для сотрудников и администраторов.

en: Scheduled notifications retry period
ru_RU: Промежуток времени для повторной отправки напоминающих уведомлений

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
ru_RU: Установите период времени, в течение которого система будет пытаться доставить уведомление пользователю. Уведомление будет отклонено после истечения указанного периода.

en: Sent successfully.
ru_RU: Успешно отослано.

en: Voice Notifications
ru_RU: Голосовые Уведомления

en: Make a test call
ru_RU: Сделать тестовый звонок

en: Test voice notifications
ru_RU: Тестировать голосовые уведомления

en: Select the language of your notifications
ru_RU: Выберите язык уведомлений

en: No answer
ru_RU: Нет ответа

en: Calling %s
ru_RU: Вызов %s

en: Default value for category select
ru_RU: Значение по умолчанию для категории

en: Default value for service select
ru_RU: Значение по умолчанию для сервиса

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
ru_RU: Имейте в виду, что это поле является обязательным для заполнения. Поэтому, если вы выберите не показывать это поле, тогда, пожалуйста, задайте ему какое-то значение.

en: Default value for employee select
ru_RU: Значение по умолчанию для работника

en: Week days
ru_RU: Дни недели

en: Time range
ru_RU: Выбор времени

en: Add Bookly booking form
ru_RU: Добавить форму бронирования Bookly

en: Insert Appointment Booking Form
ru_RU: Вставить форму для бронирования

en: Send tax information
ru_RU: Передавать информацию о налоге

en: Price correction
ru_RU: Коррекция

en: Increase/Discount (%)
ru_RU: Наценка/скидка (%)

en: Addition/Deduction
ru_RU: Добавление/вычет

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
ru_RU: Эта настройка влияет на стоимость бронирования в зависимости от используемой платёжной системы. Укажите сумму в процентах или фиксированную сумму. Для скидки спользуйте знак минус ("-").

en: Enter a value
ru_RU: Введите значение

en: Copy to clipboard
ru_RU: Скопировать в буфер обмена

en: copied
ru_RU: скопировано

en: Setup your country
ru_RU: Настройте свою страну

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
ru_RU: Пожалуйста, уделите 1 минуту, чтобы настроить свою страну. Это поможет нам предложить вам соответствующие способы оплаты при пополнении вашего счёта.

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
ru_RU: Страна также будет отображаться в счёте отдельной строкой под адресом компании. Убедитесь, что в других полях в счёте не содержится названия страны.

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
ru_RU: Ваша страна - это местоположение, откуда вы пользуетесь услугами Bookly SMS, и используется для предоставления вам способов оплаты, доступных в этой стране

en: Set country
ru_RU: Установить страну

en: I'll do it later
ru_RU: Я сделаю это позже

en: Log out
ru_RU: Выйти

en: Register
ru_RU: Зарегистрироваться

en: Log In
ru_RU: Войти

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Repeat password
ru_RU: Повторите пароль

en: Enter code from email
ru_RU: Введите код из письма.

en: current<br/>balance
ru_RU: текущий<br/>баланс

en: Recharge
ru_RU: Пополнить

en: Thank you for registration.
ru_RU: Спасибо за регистрацию.

en: You're almost ready to get started with Bookly Cloud.
ru_RU: Вы почти готовы начать работу с Bookly Cloud.

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
ru_RU: Письмо с кодом подтверждения было отправлено на ваш адрес электронной почты.

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
ru_RU: Чтобы завершить регистрацию, пожалуйста, введите ниже код подтверждения.

en: Confirmation code
ru_RU: Код подтверждения

en: Didn't receive the email?
ru_RU: Не получили письмо?

en: Check your spam folder.
ru_RU: Проверьте папку Спам.

en: Click %s here %s to resend the email.
ru_RU: Нажмите %s здесь %s, чтобы отправить письмо ещё раз.

en: Auto-Recharge is enabled
ru_RU: Автопополнение включено

en: Payment method: %s
ru_RU: Метод оплаты: %s

en: End date: %s
ru_RU: Дата окончания: %s

en: Change
ru_RU: Изменить

en: Support has expired
ru_RU: Срок поддержки истёк

en: Support is about to expire
ru_RU: Срок поддержки подходит к концу

en: Support is active
ru_RU: Срок поддержки активен

en: Expiration date: %s
ru_RU: Срок действия: %s

en: How it works
ru_RU: Подробнее

en: Extend support
ru_RU: Продлить срок поддержки

en: Please accept terms and conditions.
ru_RU: Пожалуйста, согласитесь с условиями использования.

en: Thank you
ru_RU: Спасибо

en: Your payment has been accepted for processing
ru_RU: Ваш платёж был принят на обработку

en: Back to the list of amounts
ru_RU: Вернуться к списку сумм

en: Please select a payment method
ru_RU: Пожалуйста, выберите способ оплаты

en: Credit card
ru_RU: Кредитная карта

en: Account recharge
ru_RU: Пополнение счёта

en: Oops
ru_RU: Упс

en: Your payment has been cancelled
ru_RU: Ваш платёж был отменён

en: Disable Auto-Recharge
ru_RU: Выключить автопополнение

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отключить автопополнение?

en: Auto-Recharge
ru_RU: Автопополнение

en: One-time payment
ru_RU: Одноразовый платёж

en: Please select an amount and enable Auto-Recharge
ru_RU: Пожалуйста, выберите сумму и включите автопополнение

en: Your account will be topped up with the selected amount <b>now</b> if your balance is less than %1$s, and <b>automatically later</b> when the balance falls below %1$s.
ru_RU: Если ваш баланс менее %1$s, ваш счёт будет пополнен на выбранную сумму <b>сейчас</b> и <b>автоматически позже</b>, когда баланс станет ниже %1$s.

en: Please select an amount and recharge your account
ru_RU: Пожалуйста, выберите сумму и пополните ваш счёт

en: Pay using
ru_RU: Оплатить с помощью

en: Continue with
ru_RU: Продолжить с

en: Auto-Recharge has been cancelled
ru_RU: Автопополнение отменено

en: Auto-Recharge has been enabled
ru_RU: Автопополнение включено

en: Auto-Recharge has been renewed
ru_RU: Автопополнение возобновлено

en: You don't have active auto-recharge
ru_RU: У вас нет активного автопополнения

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
ru_RU: Не удалось включить автопополнение. Пожалуйста, пополните счёт прямым платежом.

en: Card payment has failed, please use another payment option
ru_RU: Оплата с помощью карты не удалась, пожалуйста, используйте другой способ оплаты

en: Payment has failed, please use another payment option
ru_RU: Оплата не удалась, пожалуйста, используйте другой способ оплаты

en: Auto-Recharge disabled
ru_RU: Автопополнение выключено

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
ru_RU: Не удалось отключить автопополнение, пожалуйста свяжитесь с нами по адресу %s

en: Booking form
ru_RU: Форма для бронирования

en: A custom block for displaying booking form
ru_RU: Пользовательский блок для отображения формы бронирования

en: hide
ru_RU: скрыть

en: Select location
ru_RU: Выберите местоположение

en: Empty
ru_RU: Незаполненный

en: WARNING
ru_RU: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: Using <script> tag can be dangerous.
ru_RU: Использование тега <script> может быть опасным.

en: Unless you understand exactly what you are doing, click Cancel and stay safe.
ru_RU: Если вы точно не понимаете, что делаете, нажмите «Отмена» и будьте в безопасности.

en: Start typing "{" to see the available codes. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page
ru_RU: Начните вводить "{", чтобы увидеть доступные коды. Подробнее читайте на странице <a href="%s" target="_blank">документации</a>

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Clone
ru_RU: Клонировать

en: Add break
ru_RU: Добавить перерыв

en: Notification settings
ru_RU: Настройки уведомления

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
ru_RU: Введите название уведомления, которое будет отображаться в списке.

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
ru_RU: Выберите, включено ли уведомление и сообщения отправляются, или оно отключено, и никакие сообщения не отправляются пока вы не активируете уведомление.

en: Recipients
ru_RU: Получатели

en: Client
ru_RU: Клиент

en: Administrators
ru_RU: Администраторы

en: Organizer
ru_RU: Организатор

en: You can enter multiple email addresses (one per line)
ru_RU: Вы можете ввести несколько адресов электронной почты (по одному в строке)

en: You can enter multiple phone numbers (one per line)
ru_RU: Вы можете ввести несколько телефонных номеров (по одному в строке)

en: Choose who will receive this notification.
ru_RU: Выберите, кто получит это уведомление.

en: Instant notifications
ru_RU: Мгновенные уведомления

en: Scheduled notifications (require cron setup)
ru_RU: Напоминающие уведомления (необходимо настроить cron)

en: Select the type of event at which the notification is sent.
ru_RU: Выберите тип события, для которого отправляется уведомление.

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
ru_RU: Это уведомление отправляется один раз для бронирования, созданного клиентом, и содержит все данные из корзины.

en: Save notification
ru_RU: Сохранить уведомление

en: Appointment status
ru_RU: Статус записи

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
ru_RU: Выберите, какой статус должна иметь запись для отправки уведомления.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
ru_RU: Выберите, следует ли отправлять уведомление только для определенных услуг.

en: Associated payment status
ru_RU: Связанный статус платежа

en: Any status
ru_RU: Любой статус

en: No payment
ru_RU: Нет оплаты

en: Select the payment status required for this notification to be sent
ru_RU: Выберите статус оплаты, при котором должно отправляться это уведомление

en: before
ru_RU: до

en: after
ru_RU: после

en: year
ru_RU: год

en: on the same day
ru_RU: в тот же день

en: Body
ru_RU: Текст сообщения

en: New sms notification
ru_RU: Новое sms уведомление

en: Edit sms notification
ru_RU: Редактировать sms уведомление

en: Create notification
ru_RU: Создать уведомление

en: New notification
ru_RU: Новое уведомление

en: Associated staff member
ru_RU: Связанный сотрудник

en: Select from WordPress users
ru_RU: Выбрать из пользователей WordPress

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
ru_RU: Если этому сотруднику требуется отдельный логин для доступа в личный календарь, тогда для этой цели должен быть создан обычный пользователь WP.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
ru_RU: Пользователь с ролью "Администратор"  будет иметь доступ к календарям и настройкам всех сотрудников, пользователь с иной ролью будет иметь доступ только к личному календарю и настройкам.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
ru_RU: Если Вы оставите это поле пустым, сотрудник не сможет получить доступ к календарю из административной панели.

en: Archive
ru_RU: Архивировать

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
ru_RU: Чтобы сделать сотрудника невидимым для клиентов, установите видимость в значение "Закрытый".

en: No services found. Please add services.
ru_RU: Сервисы не найдены. Пожалуйста, добавьте сервисы.

en: Add Service
ru_RU: Добавить сервис

en: Days Off
ru_RU: Выходные Дни

en: The date has already passed.
ru_RU: Дата уже прошла.

en: Create staff
ru_RU: Создать сотрудника

en: Edit staff
ru_RU: Редактировать сотрудника

en: The start time must be less than the end one
ru_RU: Начальное время должно быть меньше конечного

en: Error adding the break interval
ru_RU: Ошибка добавления интервала перерыва

en: Adjust the order of staff members in your booking form
ru_RU: Установите порядок сотрудников в форме бронирования

en: Test email
ru_RU: Тестировать email

en: Recipient email
ru_RU: Эл. почта получателя

en: Bind payment
ru_RU: Привязать платёж

en: Complete payment
ru_RU: Завершить платёж

en: Manual adjustment
ru_RU: Ручная коррекция

en: This invoice number is already in use
ru_RU: Этот номер счёта уже используется

en: Payment is not found.
ru_RU: Платёж не найден

en: Reason
ru_RU: Причина

en: order ID
ru_RU: ID заказа

en: Refund
ru_RU: Сделать возврат

en: Are you sure you want to approve refund? This action cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены, что хотите одобрить возврат? Это действие нельзя отменить.

en: Edit appointment
ru_RU: Редактировать запись

en: -- Select a service --
ru_RU: -- Выберите сервис --

en: Period
ru_RU: Период

en: Selected / maximum
ru_RU: Выбрано / максимум

en: Minimum capacity
ru_RU: Минимальная вместимость

en: Edit booking details
ru_RU: Редактировать детали бронирования

en: Remove customer
ru_RU: Удалить клиента из списка

en: -- Search customers --
ru_RU: -- Поиск клиентов --

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
ru_RU: Если вы добавили нового клиента в эту запись или изменили статус записи с существующим клиентом и хотите отправить соответствующие email или SMS уведомления получателям, выберите опцию "Отправить, если новый или статус изменился" прежде, чем нажмёте Отправить. Вы также можете отправить уведомления, как если бы все клиенты были добавлены как новые, выбрав "Отправить как для новых".

en: Send if new or status changed
ru_RU: Отправить, если новый или статус изменился

en: Send as for new
ru_RU: Отправить как для новых

en: View
ru_RU: Просмотреть

en: Please select a provider
ru_RU: Пожалуйста, выберите сотрудника

en: The selected period is occupied by another appointment
ru_RU: Выбранный период занят другой записью

en: Selected period doesn't match service duration
ru_RU: Выбранный период времени не совпадает с длительностью сервиса

en: Selected period doesn't match provider's schedule
ru_RU: Выбранный период находится вне рабочего графика исполнителя

en: No timeslots available
ru_RU: Нет доступного времени

en: Appointment notes
ru_RU: Заметки о встрече

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
ru_RU: Вы собираетесь удалить запись(и). Уведомления будут отправлены в соответствии с вашими настройками.

en: Edit access token
ru_RU: Редактировать маркер доступа

en: New access token
ru_RU: Новый маркер доступа

en: Staff member required
ru_RU: Необходимо указать сотрудника

en: Header
ru_RU: Заголовок

en: Variable
ru_RU: Переменная

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: New WhatsApp notification
ru_RU: Новое WhatsApp уведомление

en: Edit WhatsApp notification
ru_RU: Редактировать WhatsApp уведомление

en: In appeal
ru_RU: В апелляции

en: Pending deletion
ru_RU: Ожидает удаления

en: Paused
ru_RU: Приостановлено

en: Limit exceeded
ru_RU: Превышен лимит

en: This WP user is already connected to another customer: %s
ru_RU: Этот пользователь WP уже связан с другим клиентом: %s

en: Delete customers
ru_RU: Удаление клиентов

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
ru_RU: Вы собираетесь удалить клиентов с существующими бронированиями. Уведомления для них не будут отправлены.

en: You are going to delete customers, are you sure?
ru_RU: Вы собираетесь удалить клиентов, вы уверены?

en: Delete customers with existing bookings
ru_RU: Удалить клиентов с существующими бронированиями

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
ru_RU: Удалить учетные записи WordPress клиентов, если таковые имеются

en: Deleted Customer
ru_RU: Удалённый клиент

en: ago
ru_RU: тому назад

en: Add recipients
ru_RU: Добавить получателей

en: Automatic selection
ru_RU: Автоматический выбор

en: Manual selection
ru_RU: Выбор вручную

en: Add phone numbers using international phone format, one number per line.
ru_RU: Добавьте номера телефонов в международном формате, по одному номеру в каждой строке.

en: E.g
ru_RU: Например

en: You can add no more than %s contacts
ru_RU: Вы можете добавить не более %s контактов

en: Please note that only customers who meet all of the conditions will be added to the list. You can find more information in our documentation
ru_RU: Обратите внимание, что в список будут добавлены только клиенты, которые соответствуют всем условиям. Вы можете найти более подробную информацию в нашей документации

en: Total sum of payments, greater or equal than
ru_RU: Общая сумма платежей, больше или равно

en: Total number of appointments, greater or equal than
ru_RU: Общее количество записей, больше или равно

en: Providers
ru_RU: Исполнители

en: New mailing list
ru_RU: Новый список рассылки

en: New list
ru_RU: Новый список

en: New campaign
ru_RU: Новая кампания

en: Edit campaign
ru_RU: Редактировать кампанию

en: Start campaign
ru_RU: Начать кампанию

en: Start sending messages at
ru_RU: Начать отправку сообщений в

en: Set the time when the mailing will start
ru_RU: Установите время начала рассылки

en: Start time
ru_RU: Время начала

en: Sms text
ru_RU: Текст sms

en: Campaign
ru_RU: Кампания

en: Cancel campaign
ru_RU: Отменить кампанию

en: You're about to send an SMS Campaign. If you're sure about the setup, click 'Start Now'. Otherwise, please take a moment to review the details.
ru_RU: Вы собираетесь отправить SMS-рассылку. Если вы уверены в настройке, нажмите «Начать Сейчас». В противном случае, пожалуйста, проверьте ещё раз детали.

en: Select mailing list
ru_RU: Выбрать список рассылки

en: You are going to delete an item that might be involved in existing appointments. All related appointments will be deleted. Please double-check and edit appointments before this item deletion if needed.
ru_RU: Вы собираетесь удалить элемент, который может быть задействован в существующих записях. Все связанные записи будут удалены. Если это необходимо, пожалуйста, дважды проверьте и отредактируйте записи перед удалением этого элемента.

en: Edit appointments
ru_RU: Редактировать записи

en: All unsaved changes will be lost.
ru_RU: Все несохранённые изменения будут потеряны.

en: Don't save
ru_RU: Не сохранять

en: Voice
ru_RU: Голосовое уведомление

en: New voice notification
ru_RU: Новое голосовое уведомление

en: Edit voice notification
ru_RU: Редактировать голосовое уведомление

en: Create service
ru_RU: Создать сервис

en: Start and end times of the appointment
ru_RU: Время начала и окончания записи

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
ru_RU: Позволяет установить время начала и окончания для услуг продолжительностью 1 день или дольше. Это время будет отображаться в уведомлениях клиентам, календаре в административной панели и кодах для формы бронирования.

en: Slot length as service duration
ru_RU: Длина интервала в качестве продолжительности сервиса

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
ru_RU: Интервал, который будет использован в качестве шага при построении всех временных списков для услуги на шаге Время. Эта настройка переопределяет глобальные настройки, указанные в Настройки > Общие. Выберите По умолчанию, чтобы использовать глобальные настройки.

en: Edit service
ru_RU: Редактировать сервис

en: Simple
ru_RU: Простой

en: Adjust the order of services in your booking form
ru_RU: Установите порядок сервисов в форме бронирования

en: Add category
ru_RU: Добавить категорию

en: Adjust the order of categories in your booking form
ru_RU: Установите порядок категорий в форме бронирования

en: Table settings
ru_RU: Настройки таблицы

en: Column
ru_RU: Столбец

en: Entries per page
ru_RU: Записей на странице

en: Attach ICS file
ru_RU: Прикрепить файл ICS

en: Visual
ru_RU: Визуально

en: New email notification
ru_RU: Новое email уведомление

en: Edit email notification
ru_RU: Редактировать email уведомление

en: To phone
ru_RU: Позвонить на

en: Notification
ru_RU: Уведомление

en: Call
ru_RU: Позвонить

en: Renew
ru_RU: Возобновить

en: Dismiss
ru_RU: Отклонить

en: Your Auto-Recharge will end in %d day. | Your Auto-Recharge will end in %d days.
ru_RU[0]: Автопополнение закончится через %d день.
ru_RU[1]: Автопополнение закончится через %d дней.
ru_RU[2]: Автопополнение закончится через %d дней.

en: Please renew the connection to keep using Bookly Cloud services.
ru_RU: Пожалуйста, обновите соединение, чтобы продолжать пользоваться сервисами Bookly Cloud.

en: Your Auto-Recharge will end today.
ru_RU: Автопополнение закончится сегодня.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
ru_RU: Не могли бы вы оказать мне БОЛЬШУЮ услугу и поставить плагину оценку 5 на WordPress?

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
ru_RU: Просто чтобы помочь нам распространить информацию и поддержать нашу мотивацию.

en: Ok, you deserve it
ru_RU: Хорошо, вы этого заслуживаете

en: Nope, maybe later
ru_RU: Нет, возможно позже

en: Thank you for the {star} star rating!!!
ru_RU: Спасибо Вам за оценку {star}!!!

en: You asked to remind you
ru_RU: Вы просили напомнить вам

en: Congratulations!!!
ru_RU: Поздравляем!!!

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
ru_RU: Вы только что осуществили <b>10-ю Продажу</b> с помощью плагина Bookly!

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
ru_RU: Вы только что осуществили <b>100-ю Продажу</b> с помощью плагина Bookly!

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
ru_RU: Вы только что осуществили <b>1000-ю Продажу</b> с помощью плагина Bookly!

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
ru_RU: Вы только что осуществили <b>10000-ю Продажу</b> с помощью плагина Bookly!

en: To allow scheduled actions, please activate <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> or follow <a href="%s" target="_blank">the instructions</a> about cron setup
ru_RU: Чтобы разрешить запланированные действия, пожалуйста, активируйте <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> или следуйте <a href="%s" target="_blank">инструкции</a> по настройке cron

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
ru_RU: Чтобы помочь нам улучшить Bookly, плагин анонимно собирает информацию об использовании. Вы можете отказаться от предоставления информации в разделе Настройки > Общие.

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
ru_RU: Разрешить плагину анонимно собирать информацию об использовании, чтобы помочь команде Bookly улучшить продукт.

en: Agree
ru_RU: Согласен

en: Disagree
ru_RU: Не согласен

en: If you use WPML and notice that some translations don't appear on front end, you will need to restore them. Go to WPML, select strings within %s domain, choose any translation, and click the "Save" button.
ru_RU: Если вы используете WPML и обратили внимание, что некоторые переводы не отображаются на фронтенде, вам необходимо их восстановить. Перейдите в WPML, выберите строки в домене %s, выберите любой перевод и нажмите на кнопку "Сохранить".

en: This is a Pro version feature
ru_RU: Эта функция доступна в Pro версии

en: To get access to more features, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
ru_RU: Чтобы получить доступ к дополнительным функциям, бесплатным обновлениям и круглосуточной поддержке, обновите Bookly до версии Pro.

en: Compatibility with Bookly add-ons
ru_RU: Совместимость с дополнениями Bookly

en: Unlimited staff members
ru_RU: Неограниченное количество сотрудников

en: Unlimited services
ru_RU: Неограниченное количество сервисов

en: Modern booking forms
ru_RU: Современные формы бронирования

en: Online meetings
ru_RU: Интернет-конференции

en: WooCommerce compatibility
ru_RU: Совместимость с WooCommerce

en: Google Calendar integration
ru_RU: Интеграция с Google Календарём

en: Advanced service and staff management
ru_RU: Расширенные возможности управления сервисами и сотрудниками

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
ru_RU: <b>Bookly Lite переименовывается в Bookly с большим количеством доступных функций.</b><br/><br/>Мы изменили архитектуру Bookly Lite и Bookly для того, чтобы оптимизировать разработку двух версий плагина и добавить больше функций в бесплатную версию Bookly. Подробнее о новом Bookly читайте в <a href="%s" target="_blank">нашем блоге</a>.

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
ru_RU: Насколько велика вероятность того, что вы порекомендуете Bookly другу или коллеге?

en: What do you think should be improved?
ru_RU: Как вы думаете, что необходимо улучшить?

en: Please enter your email (optional)
ru_RU: Пожалуйста, введите свой адрес электронной почты (необязательно)

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
ru_RU: Подпишитесь на ежемесячную рассылку об улучшениях в Bookly и новых релизах.

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
ru_RU: Пожалуйста, проверьте свою электронную почту, чтобы подтвердить подписку. Спасибо!

en: Given email address is already subscribed, thank you!
ru_RU: Данный адрес эл. почты уже подписан, спасибо!

en: This email address is not valid.
ru_RU: Этот адрес эл. почты недействителен.

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
ru_RU: Пополните баланс своего счёта и получите до %s дополнительно.

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
ru_RU: Воспользуйтесь преимуществами продуктов Bookly Cloud, которые повышают лояльность и вовлеченность клиентов.

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
ru_RU: Включите автопополнение и получите до %s дополнительно.

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
ru_RU: Позвольте продуктам Bookly Cloud беспрерывно работать.

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Remind me later
ru_RU: Напомнить позже

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
ru_RU: Разрешить плагину установить уведомление Разработано Bookly на виджет бронирования, чтобы распространять информацию о плагине. Это позволит команде улучшить продукт и расширить его функциональность.

en: Revenue
ru_RU: Доход

en: Approved appointments
ru_RU: Записи со статусом "Подтверждено"

en: Pending appointments
ru_RU: Записи со статусом "В ожидании"

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
ru_RU: Все поля, отмеченные звёздочкой (*), обязательны для заполнения.

en: Error sending support request.
ru_RU: Ошибка при отправке запроса.

en: View this page at Bookly Pro Demo
ru_RU: Просмотреть эту страницу на демо-версии Bookly Pro

en: Visit demo
ru_RU: Перейти на демо-версию

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
ru_RU: Демо-версия представляет собой версию Bookly Pro со всеми установленными дополнениями, чтобы вы могли попробовать все функции и возможности системы, а затем выбрать наиболее подходящую конфигурацию в соответствии с потребностями вашего бизнеса.

en: don't show this notification again
ru_RU: больше не показывать это сообщение

en: Proceed to demo
ru_RU: Перейти на демо-версию

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Contact us
ru_RU: Свяжитесь с нами

en: Need help? Contact us here.
ru_RU: Нужна помощь? Свяжитесь с нами тут.

en: Leave us a message
ru_RU: Отправьте нам сообщение

en: Your name
ru_RU: Ваше имя

en: Email address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: How can we help you?
ru_RU: Чем мы можем быть вам полезны?

en: Feature requests
ru_RU: Запросить функцию

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
ru_RU: В разделе "Запросы Функций" нашего сообщества вы можете сделать предложения о том, что бы вы хотели видеть в наших будущих релизах.

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
ru_RU: Перед публикацией, пожалуйста, проверьте, было ли сделано такое же предложение. Если да, голосуйте за понравившиеся идеи и оставляйте комментарии с детальным описанием своей ситуации.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
ru_RU: Нам будет гораздо проще работать с предложением, если мы чётко поймём контекст проблемы и почему это имеет для вас значение. Когда вы комментируете или публикуете предложение, пожалуйста, учитывайте следующие вопросы, чтобы мы могли лучше понять проблему, с которой вы столкнулись:

en: What is the issue you're struggling with?
ru_RU: Какие трудности вы испытываете?

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
ru_RU: Где в вашем рабочем процессе проявляется эта проблема?

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
ru_RU: Это влияет только на вас, на всю вашу команду или на ваших клиентов?

en: Proceed to Feature requests
ru_RU: Перейти к Запросам функций

en: Feedback
ru_RU: Отзыв

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
ru_RU: Для нас важен ваш опыт использования Bookly!<br/>Оставьте отзыв и расскажите другим, что вы думаете.

en: Please note that your user doesn't have the %s capability. All potentially unsecure HTML in Appearance, Email Notifications, and other Bookly sections will be sanitized during the saving of any changes
ru_RU: Обратите внимание, что у вашего пользователя нет возможности %s. Весь потенциально незащищенный HTML-код в разделах Внешний вид, Email уведомления и других разделах Bookly будет очищен во время сохранения любых изменений

en: Please contact your website administrator for additional information
ru_RU: Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сайта для получения дополнительной информации

en: Form fields
ru_RU: Поля формы

en: Default value for location
ru_RU: Значение по умолчанию для местоположения

en: Default value for category
ru_RU: Значение по умолчанию для категории

en: Default value for service
ru_RU: Значение по умолчанию для сервиса

en: Default value for employee
ru_RU: Значение по умолчанию для сотрудника

en: Selected period doesn't match service schedule
ru_RU: Выбранный период находится вне рабочего графика услуги

en: The number of customers should not be more than %d
ru_RU: Количество клиентов не должно быть больше %d

en: Booking exceeds your working hours limit
ru_RU: Бронирование превышает ваше допустимое количество рабочих часов

en: Remember Me
ru_RU: Запомнить меня

en: Lost your password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Powered by
ru_RU: Разработано

en: No time is available for selected criteria.
ru_RU: По выбранным критериям нет доступного времени.

en: Data already in use
ru_RU: Данные уже используется

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Verify
ru_RU: Верифицировать

en: Show more
ru_RU: Показать ещё

en: Your session has expired. Please press "Ok" to refresh the page
ru_RU: Время сессии истекло. Пожалуйста, нажмите "Ok", чтобы обновить страницу

en: Session error.
ru_RU: Ошибка сессии.

en: Form ID error.
ru_RU: Ошибка Form ID.

en: Pay locally is not available.
ru_RU: Оплата наличными не доступна.

en: Invalid gateway.
ru_RU: Неверный шлюз.

en: Error.
ru_RU: Ошибка.

en: Notification to customer about purchased package
ru_RU: Уведомление для клиента о покупке пакета услуг

en: Your package at {company_name}
ru_RU: Ваш пакет в {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {package_name}.
    Мы ждем Вас по адресу {company_address}.
    
    Спасибо за то, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about purchased package
ru_RU: Уведомление для сотрудника о покупке пакета услуг

en: New package booking
ru_RU: Новое бронирование пакета услуг

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    У вас новое бронирование пакета услуг.
    
    Пакет: {package_name}
    
    Имя клиента: {client_name}
    
    Телефон клиента: {client_phone}
    
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы забронировали {package_name}.
    Мы ждем Вас по адресу {company_address}.
    
    Спасибо за то, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    У вас новое бронирование пакета услуг.
    Пакет: {package_name}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to customer about package deactivation
ru_RU: Уведомление для клиента о деактивации пакета услуг

en: Service package is deactivated
ru_RU: Пакет услуг деактивирован.

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Ваш пакет услуг {package_name} был деактивирован.
    
    Спасибо за то, что выбрали нашу компанию.
    
    Пожалуйста, свяжитесь в нами, если у вас возникнут вопросы.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about package deactivation
ru_RU: Уведомление для сотрудника о деактивации пакета услуг

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Следующий пакет услуг {package_name} был деактивирован.
    
    Имя клиента: {client_name}
    
    Телефон клиента: {client_phone}
    
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Ваш пакет услуг {package_name} был деактивирован.
    Спасибо за то, что выбрали нашу компанию.
    Пожалуйста, свяжитесь в нами, если у вас возникнут вопросы.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    Следующий пакет услуг {package_name} был деактивирован.
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Unassigned
ru_RU: Неназначенный

en: Notification about new package creation
ru_RU: Уведомление о создании нового пакета услуг

en: Notification about package deletion
ru_RU: Уведомление об удалении пакета услуг

en: Creation date
ru_RU: Дата создания

en: Packages
ru_RU: Пакеты услуг

en: Show packages without payments in a packages list
ru_RU: Показывать пакеты без оплат в списке пакетов услуг

en: If enabled, packages without attached payments will be displayed for customers in a packages list
ru_RU: Если включено, пакеты без прикрепленных платежей будут отображаться для клиентов в списке пакетов услуг.

en: Show packages with payments
ru_RU: Показывать пакеты с оплатой

en: If enabled, only packages with attached payments in "Completed" status will be displayed for customers in a packages list
ru_RU: Если включено, в списке пакетов услуг клиента будут отображаться только пакеты с прикрепленными платежами в статусе «Завершён».

en: With completed payments only
ru_RU: Только с завершёнными платежами

en: New package
ru_RU: Новый пакет услуг

en: Edit package
ru_RU: Редактировать пакет услуг

en: No packages for selected period and criteria.
ru_RU: Нет пакетов услуг за выбранный период и по выбранным критериям.

en: Package schedule
ru_RU: Расписание пакета услуг

en: Name of package
ru_RU: Название пакета услуг

en: Package size
ru_RU: Размер пакета услуг

en: Price of package
ru_RU: Стоимость пакета услуг

en: Package life time
ru_RU: Срок действия пакета услуг

en: Reason you mentioned while deleting package
ru_RU: Причина, указанная при удалении пакета услуг

en: Add customer packages list
ru_RU: Добавить список пакетов услуг клиента

en: When you select a package the associated services will also be selected. Disabling the service will disable the package.
ru_RU: При выборе пакета также будут выбраны связанные сервисы. Отключение сервиса повлечёт отключение пакета.

en: Attach package
ru_RU: Прикрепить пакет услуг

en: Attach to package
ru_RU: Прикрепить к пакету услуг

en: Create package
ru_RU: Создать пакет услуг

en: Select package
ru_RU: Выберите пакет услуг

en: No packages available
ru_RU: Нет доступных пакетов услуг

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
ru_RU: Выберите исполнителя, чтобы увидеть предоставляемые им пакеты услуг. Или выберите неназначенный пакет услуг, чтобы увидеть пакеты без указания конкретного исполнителя.

en: -- Select a package --
ru_RU: -- Выберите пакет услуг --

en: -- Search customer --
ru_RU: -- Поиск клиента --

en: Save & schedule
ru_RU: Сохранить и забронировать

en: Attach payment
ru_RU: Привязать платёж

en: Please select a package
ru_RU: Пожалуйста, выберите пакет услуг

en: Incorrect location and package combination
ru_RU: Неверное сочетание местоположения и пакета услуг

en: Please select a customer
ru_RU: Пожалуйста, выберите клиента

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
ru_RU: Выбранная дата записи находится за пределами времени жизни пакета.

en: Ignore
ru_RU: Игнорировать

en: Selected period is occupied by another appointment
ru_RU: Выбранный период занят другой записью

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
ru_RU: К сожалению, осуществить бронирование не удалось, так как истёк срок минимального промежутка времени между бронированием и датой записи.

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
ru_RU: Вы пытаетесь осуществить бронирование в прошлом. Пожалуйста, выберите другое время.

en: The limit of bookings for this service reached
ru_RU: Достигнут лимит бронирований для этой услуги

en: Select appointment date
ru_RU: Выбрать дату записи

en: Edit package appointment
ru_RU: Редактировать запись в пакете услуг

en: Delete package appointment
ru_RU: Удалить запись в пакете услуг

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
ru_RU: Включите эту настройку, чтобы отображать пакет услуг в списке доступных пакетов для бронирования в случаях, когда клиенты не выбрали конкретного исполнителя.

en: Life Time
ru_RU: Время жизни

en: Days from the first booking
ru_RU: Дней с момента первого бронирования

en: Days from the creation
ru_RU: Дней с момента создания

en: Number of days
ru_RU: Количество дней

en: The period in days when the customer can use a package of services.
ru_RU: Количество дней, в течение которых клиент может использовать пакет услуг.

en: Packages list
ru_RU: Список пакетов услуг

en: A custom block for displaying packages list
ru_RU: Пользовательский блок для отображения списка пакетов услуг

en: Your package has been created.
ru_RU: Ваш пакет создан.

en: Display packages
ru_RU: Отображать пакеты услуг

en: Hidden packages
ru_RU: Скрытые пакеты услуг

en: Package info
ru_RU: Информация о пакете услуг

en: Creation Date
ru_RU: Дата создания

en: Expires
ru_RU: Дата окончания

en: Notification to customer about their WordPress user login details
ru_RU: Уведомление для клиента о деталях его WordPress аккаунта

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Для Вас была создана учётная запись на сайте {site_address}
    
    Данные для входа:
    имя пользователя: {new_username}
    пароль: {new_password}
    
    Спасибо.

en: New staff member's WordPress user login details
ru_RU: Детали WordPress аккаунта для нового сотрудника

en: New staff member
ru_RU: Новый сотрудник

en: Your appointment at {company_name}
ru_RU: Ваша запись в {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Мы бы хотели Вам напомнить, что Вы забронировали {service_name} на завтра в {appointment_time}. Мы ждем Вас по адресу {company_address}.
    
    Спасибо за выбор нашей компании.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your visit to {company_name}
ru_RU: Ваш визит в {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Спасибо за выбор {company_name}. Мы надеемся, что Вы остались довольны сервисом {service_name}.
    
    Спасибо, будем рады видеть Вас у нас снова.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Happy Birthday!
ru_RU: С днём рождения!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name},
    
    С днем рождения!
    Мы желаем Вам всего наилучшего.
    Здоровья и счастья Вам и Вашим близким.
    
    Благодарим Вас за выбор нашей компании.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your agenda for {tomorrow_date}
ru_RU: Ваше расписание на {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Ваше расписание на завтра:
    
    {next_day_agenda}

en: New booking combined notification
ru_RU: Объединённое уведомление о новом бронировании

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы осуществили следующие бронирования:
    
    {cart_info}
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to customer about purchased gift card
ru_RU: Уведомление для клиента о приобретении подарочной карты

en: Your gift card at
ru_RU: Ваша подарочная карта в

en: Dear {client_name},
    
    This is a confirmation that the following Gift Card {gift_card} has been purchased at {company_name}.
    
    We are waiting for you at {company_address}.
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name},
    
    Это подтверждение того, что следующая Подарочная Карта {gift_card} была приобретена в {company_name}.
    
    Мы ждем вас по адресу {company_address}.

en: Thank you for choosing our company.
ru_RU: Спасибо, что выбрали нашу компанию.

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Для Вас была создана учётная запись на сайте {site_address}
    
    Данные для входа:
    имя пользователя: {new_username}
    пароль: {new_password}
    
    Спасибо.

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name},
    С днем рождения!
    Мы желаем Вам всего наилучшего.
    Здоровья и счастья Вам и Вашим близким.
    Благодарим Вас за выбор нашей компании.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы осуществили следующие бронирования:
    {cart_info}
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Applied
ru_RU: Применено

en: I will pay now with PayPal
ru_RU: Я оплачу через PayPal

en: Gift card
ru_RU: Подарочная карта

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
ru_RU: Вам не требуется оплачивать забронированные услуги, нажмите Далее, чтобы завершить процесс бронирования.

en: No payment methods available. Please contact service provider.
ru_RU: Нет доступных способов оплаты. Пожалуйста, свяжитесь с поставщиком услуг.

en: State/Region
ru_RU: Штат/Регион

en: Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: City
ru_RU: Город

en: Street Address
ru_RU: Улица и номер дома

en: Street Number
ru_RU: Номер Улицы

en: Additional Address
ru_RU: Дополнительный адрес

en: Invalid day
ru_RU: Неправильный день

en: Day is required
ru_RU: Необходимо указать день

en: Month is required
ru_RU: Необходимо указать месяц

en: Year is required
ru_RU: Необходимо указать год

en: Country is required
ru_RU: Необходимо указать страну

en: State is required
ru_RU: Необходимо указать штат

en: Postcode is required
ru_RU: Необходимо указать почтовый индекс

en: City is required
ru_RU: Необходимо указать город

en: Street is required
ru_RU: Необходимо указать улицу

en: Street number is required
ru_RU: Необходимо указать номер улицы

en: Additional address is required
ru_RU: Необходимо ввести дополнительный адрес

en: Card Security Code
ru_RU: CVV/CVC

en: Expiration Date
ru_RU: Срок действия

en: Credit Card Number
ru_RU: Номер карты

en: Appointment
ru_RU: Запись

en: This gift card has expired
ru_RU: Срок действия этой подарочной карты истёк

en: This gift card cannot be used for the current order
ru_RU: Эта подарочная карта не может быть использована для текущего заказа

en: Gift card balance is not enough
ru_RU: Номинала карты не достаточно для оплаты

en: Gift card not found
ru_RU: Подарочная карта не найдена

en: I will pay by gift card
ru_RU: Я оплачу подарочной картой

en: New customer's WordPress user login details
ru_RU: Детали WordPress аккаунта для нового клиента

en: Customer's birthday
ru_RU: День рождения клиента

en: Notification to customer about approved appointments
ru_RU: Уведомление для клиента о записях со статусом "Подтверждено"

en: Notification to customer about pending appointments
ru_RU: Уведомление для клиента о записях со статусом "В ожидании"

en: Extras
ru_RU: Дополнения

en: Check for updates
ru_RU: Проверить наличие обновлений

en: This plugin is up to date.
ru_RU: Установлена самая последняя версия плагина.

en: A new version of this plugin is available.
ru_RU: Доступна новая версия этого плагина.

en: Unknown update checker status "%s"
ru_RU: Неизвестный статус проверщика обновлений "%s"

en: Email required
ru_RU: Необходимо указать адрес эл. почты

en: Please verify your Bookly Pro license
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите свою лицензию для Bookly Pro

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
ru_RU: Bookly Pro необходимо подтвердить вашу лицензию, чтобы восстановить доступ к записям. Пожалуйста, введите лицензионный ключ в административной панели.

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel on {site_url}.
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите лицензию для Bookly Pro в административной панели сайта {site_url}.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ru_RU: Если вы не подтвердите лицензию в течение {days}, доступ к вашим записям будет отключен.

en: Customer birthday
ru_RU: День рождения клиента

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Balance
ru_RU: Баланс

en: Active from
ru_RU: Активен с

en: Active until
ru_RU: Активен до (вкл.)

en: Min. appointments
ru_RU: Мин. количество записей

en: Max. appointments
ru_RU: Макс. количество записей

en: Link with customer
ru_RU: Связь с клиентом

en: New staff's WordPress user login details
ru_RU: Детали WordPress аккаунта для нового сотрудника

en: Notification about new gift card creation
ru_RU: Уведомление о создании новой подарочной карты

en: License verification
ru_RU: Подтверждение лицензии

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ru_RU: Добавлена новая запись. Чтобы увидеть детали записи, пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего веб-сайта для подтверждения лицензии для Bookly Pro.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
ru_RU: У вас новая запись. Чтобы просмотреть, свяжитесь с администратором для подтверждения лицензию для Bookly Pro.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
ru_RU: Была создана новая запись. Чтобы увидеть детали записи, пожалуйста, подтвердите лицензию для Bookly Pro в административной панели.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
ru_RU: У вас новая запись. Чтобы просмотреть, пожалуйста, подтвердите лицензию для Bookly Pro.

en: Please contact your website administrator of {site_url} in order to verify the license for Bookly add-ons.
ru_RU: Пожалуйста, свяжитесь с администратором веб-сайта {site_url}, чтобы подтвердить лицензии для дополнений Bookly.

en: If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ru_RU: Если вы не подтвердите лицензию в течение {days}, соответствующие дополнения будут отключены.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ru_RU: Обратитесь к администратору для подтверждения лицензии дополнений к Bookly: осталось {days}.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите лицензию дополнений к Bookly: осталось {days}.

en: Cancellation confirmation
ru_RU: Подтверждение отмены бронирования

en: Search form
ru_RU: Форма поиска

en: Services form
ru_RU: Форма услуг

en: Staff form
ru_RU: Форма сотрудника

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
ru_RU: Пользовательский блок для отображения подтверждения отмены бронирования

en: A custom block for displaying search form
ru_RU: Пользовательский блок для отображения формы поиска

en: A custom block for displaying services form
ru_RU: Пользовательский блок для отображения формы услуг

en: A custom block for displaying staff form
ru_RU: Пользовательский блок для отображения формы сотрудника

en: A custom block for displaying tags form
ru_RU: Пользовательский блок для отображения формы с тегами

en: The calendar list is not available
ru_RU: Список календаря недоступен

en: no limit
ru_RU: без ограничений

en: %s is used on another domain %s.<br/>In order to use the purchase code on this domain, please dissociate it in the admin panel of the other domain.<br/>If you do not have access to the admin area, please contact our technical support at support@bookly.info to transfer the license manually.
ru_RU: %s используется на другом домене %s.<br/>Чтобы использовать этот лицензионный ключ на этом домене, пожалуйста, отсоедините его в административной панели другого домена.<br/>Если у вас нет доступа к административной панели, пожалуйста, свяжитесь с нашей технической поддержкой по адресу support@bookly.info для переноса лицензионного ключа вручную.

en: %s is not a valid purchase code for %s.
ru_RU: %s не является действительным лицензионным ключом для %s.

en: Your support period has expired on %s.
ru_RU: Срок вашей поддержки истек %s.

en: Failed to create an online meeting
ru_RU: Не удалось создать интернет-конференцию

en: Print
ru_RU: Печатать

en: Gift Cards
ru_RU: Подарочные Карты

en: Please note that Local payments not allowed for gift cards.
ru_RU: Обратите внимание, что оплата наличными не допускается для подарочных карт.

en: Cards
ru_RU: Карты

en: Card types
ru_RU: Типы карт

en: Export only active gift cards
ru_RU: Экспортировать только активные карты

en: Add gift card type
ru_RU: Добавить тип подарочной карты

en: Show only active
ru_RU: Показать только активные

en: Add gift card
ru_RU: Добавить подарочную карту

en: Gift card code
ru_RU: Код подарочной карты

en: No gift card types found.
ru_RU: Типы подарочных карт не найдены.

en: No gift cards found.
ru_RU: Подарочные карты не найдены.

en: All related gift cards will be deleted
ru_RU: Все связанные подарочные карты будут удалены

en: No limit
ru_RU: Без ограничений

en: Minimum time requirement prior to booking
ru_RU: Минимальный промежуток времени между бронированием и записью

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
ru_RU: Укажите, как поздно можно осуществить бронирование (например, запретите возможность бронирования позже, чем за час до самой записи).

en: Minimum time requirement prior to canceling
ru_RU: Минимальный промежуток времени между отменой и записью

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
ru_RU: Укажите, как поздно можно отменить запись (например, запретите возможность отмены записи позже, чем за час до самой записи).

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
ru_RU: Для того, чтобы использовать настройки, которые представлены ниже, необходимо установить и активировать плагин WooCommerce.<br/><br/>Когда плагин активирован, выполните следующие шаги:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
ru_RU: Создайте товар в WooCommerce, который можно добавить в корзину.

en: In the form below enable WooCommerce option.
ru_RU: В форме ниже включите настройку WooCommerce.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
ru_RU: Выберите товар, который вы создали на первом шаге, в выпадающем списке товаров.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
ru_RU: При необходимости отредактируйте данные, которые будут отображаться в корзине. Помимо данных из корзины Bookly передает поля адреса и учетной записи в WooCommerce, если вы собираете их в форме бронирования.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
ru_RU: Обратите внимание, что, если вы включили настройку WooCommerce в Bookly, тогда встроенные методы оплаты больше не будут работать. Все ваши клиенты будут перенаправляться в корзину WooCommerce вместо стандартного шага оплаты.

en: Booking product
ru_RU: Товар для бронирования

en: Create a WooCommerce order from backend
ru_RU: Создавать заказ WooCommerce из административной панели

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for appointment when a payment is attached in backend
ru_RU: Если эта настройка включена, заказ WooCommerce будет создаваться для записи с прикреплённым платежом в административной панели

en: Default status of WooCommerce order
ru_RU: Статус по умолчанию для заказа WooCommerce

en: Status of WooCommerce order created from backend
ru_RU: Статус заказа WooCommerce, созданного из административной панели

en: Create a WooCommerce order if the cost of the service is zero
ru_RU: Создавать заказ WooCommerce, если стоимость услуги равна нулю

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for services with 0 (zero) price. Please note that if the order contains at least one service with a price other than 0, the WooCommerce order will still be created
ru_RU: Если эта настройка включена, заказ WooCommerce будет создан для услуг с нулевой стоимостью. Обратите внимание, что если заказ содержит хотя бы одну услугу с ценой, отличной от 0, заказ WooCommerce все равно будет создан

en: Cart item data
ru_RU: Данные о содержимом корзины

en: First value for newly created appointments via backend
ru_RU: Первое значение для новых записей, созданных из административной панели

en: Select what value should be selected first when creating a new appointment via backend.
ru_RU: Выберите, какое значение следует выбирать первым при создании новой записи из административной панели

en: Displayed time slots
ru_RU: Отображение доступных временных интервалов

en: Select what time slots will be shown when creating a new appointment via backend.
ru_RU: Выберите как будут отображаться временные интервалы при создании новой записи из административной панели.

en: Only appropriate slots
ru_RU: Только подходящие интервалы

en: Time delimiter
ru_RU: Разделитель времени

en: This setting allows you to set a delimiter during a day for appointments created via backend.
ru_RU: Эта настройка позволяет вам установить разделитель в течение дня для записей, созданных из административной панели.

en: Cancel appointment action
ru_RU: Действие при отмене записи

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
ru_RU: Выберите, что должно произойти, когда клиент переходит по ссылке для отмены записи. При выборе "Удалить" запись будет удалена из календаря. При выборе "Отмена" будет изменён только статус записи на "Отменено".

en: Automatically change status of appointment
ru_RU: Автоматически изменять статус записи

en: If enabled, initial status of the appointment will be changed to the status set in the "Status to be set" field after the appointment has been completed.
ru_RU: Если эта настройка включена, то исходный статус записи будет изменён на статус, установленный в поле "Новый статус", после её завершения.

en: Initial status
ru_RU: Исходный статус

en: Status to be set
ru_RU: Новый статус

en: Make address mandatory
ru_RU: Сделать ввод адреса обязательным

en: If enabled, a customer will be required to enter address to proceed with a booking.
ru_RU: Если эта настройка включена, то клиент не сможет продолжить бронирование без ввода адреса.

en: Customer's address fields
ru_RU: Поля для ввода адреса клиента

en: Choose address fields you want to request from the client.
ru_RU: Выберите поля для ввода адреса, которые необходимо будет заполнить клиенту.

en: Final step URL
ru_RU: URL страницы для последнего шага бронирования

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
ru_RU: Укажите URL страницы, на которую будет перенаправлен клиент после успешного бронирования. Если выключено, тогда будет показан стандартный последний шаг.

en: Enter a URL
ru_RU: Введите URL

en: Columns
ru_RU: Колонки

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
ru_RU: Выберите столбцы, которые вы хотите отобразить на шаге Корзина перед подтверждением бронирования. Снимите флажок, чтобы скрыть столбец. Перетащите значок сэндвича, чтобы изменить порядок полей.

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
ru_RU: Если вы используете код {cart_info} в уведомлениях здесь вы можете выбрать столбцы, которые вы хотите отобразить, и установить порядок полей. Снимите флажок, чтобы скрыть столбец.

en: The client ID obtained from the Google Cloud Platform
ru_RU: Значение Client ID, полученное из Google Cloud Platform

en: The client secret obtained from the Google Cloud Platform
ru_RU: Значение client secret, полученное из Google Cloud Platform

en: Enter this URL as a redirect URI in the Google Cloud Platform
ru_RU: Введите этот URL в поле redirect URI в Google Cloud Platform

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
ru_RU: В режиме "Односторонней синхронизации" Bookly передаёт информацию о новых записях и любых дальнейших изменениях в Google Календарь. В режиме "Двусторонней синхронизации для фронтенда" Bookly будет дополнительно выгружать события из Google Календаря и удалять соответствующие временные интервалы перед тем, как отображать шаг Время в форме бронирования (это может привести к задержке, когда пользователи нажимают кнопку Далее, чтобы перейти к шагу Время).

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ru_RU: Если в Google Календаре много событий, иногда это приводит к нехватке памяти в PHP, когда Bookly пытается выгрузить все события. Здесь вы можете ограничить количество выгружаемых событий.

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event.
ru_RU: Настройте, какую информацию следует разместить в заголовке события Календаря Google.

en: To set up Facebook integration, do the following:
ru_RU: Для того, чтобы настроить интеграцию с Facebook, выполните следующее:

en: Follow the steps at %s to create a Developer Account.
ru_RU: Следуйте инструкциям %s, чтобы зарегистрировать аккаунт разработчика.

en: In the Apps section, click the Create App button. Select Other as the use case, and then choose Consumer as the app type.
ru_RU: В разделе Приложения нажмите на кнопку Создать приложение. Выберите Другое в качестве варианта использования, а затем выберите Потребительское в качестве типа приложения.

en: In "Add products to your app" section, find "Facebook login" and press "Set up".
ru_RU: На странице "Добавление продуктов в приложение", найдите "вход через Facebook" и нажмите "Настроить".

en: In the sidebar on the left, select "Settings".
ru_RU: На боковой панели слева выберите "Настройки".

en: Enable "Login with the JavaScript SDK" and enter your site URL in "Allow Domains for the JavaScript SDK". Click "Save changes".
ru_RU: Включите "Вход с помощью SDK JavaScript" и введите URL своего сайта в поле "Разрешенные домены для SDK JavaScript". Нажмите "Сохранить изменения".

en: At the top of your screen press on App ID to copy it.
ru_RU: В верхней части экрана нажмите на ID приложения, чтобы скопировать его.

en: Use it in the form below.
ru_RU: Используйте его в форме ниже.

en: App ID
ru_RU: ID приложения

en: Display front-end calendar
ru_RU: Отображать календарь встреч на фронтенде

en: If this option is enabled then customers will be able to view the availability of the selected staff in a front-end calendar
ru_RU: Если эта настройка включена, у клиентов будет возможность видеть доступное время выбранного сотрудника в календаре встреч на фронтенде

en: Select who can manage Bookly appointments
ru_RU: Выберите, кто может управлять записями в Bookly

en: Select who can administrate Bookly
ru_RU: Выберите, кто может администрировать Bookly

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.
ru_RU: Откройте <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.

en: Select an app or create a new one.
ru_RU: Выберите приложение или создайте новое.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), look for the <b>Application ID</b> and <b>Access token</b>.
ru_RU: В зависимости от выбранного режима (Sandbox или Production), найдите <b>Application ID</b> и <b>Access token</b>.

en: Use them in the form below on this page.
ru_RU: Используйте их в форме ниже на этой странице.

en: In the sidebar on the left, go to the <b>Webhooks > Subscriptions</b>.
ru_RU: На боковой панели слева перейдите в раздел <b>Webhooks > Subscriptions</b>.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), press <b>Add subscription</b> button, enter the following URL as the destination for events %s and select %s in <b>Events</b>.
ru_RU: В зависимости от выбранного режима (Sandbox или Production), нажмите кнопку <b>Add subscription</b>, введите следующий URL в качестве назначения для событий %s и выберите %s в разделе <b>Events</b>.

en: Click <b>Save</b>.
ru_RU: Нажмите <b>Сохранить</b>.

en: In the sidebar on the left, select <b>Locations</b>.
ru_RU: На боковой панели слева выберите <b>Locations</b>.

en: Look for the necessary location and copy <b>Location ID</b>.
ru_RU: Найдите нужное местоположение и скопируйте <b>Location ID</b>.

en: Use it in the form below on this page.
ru_RU: Используйте его в форме ниже на этой странице.

en: Location ID
ru_RU: ID местоположения

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
ru_RU: После того, как Вы введёте ключ, Вы получите доступ к бесплатным обновлениям Bookly. Обновления обычно содержат новые функции и важные исправления ошибок. Информацию о том, где найти Ваш лицензионный ключ, Вы получите на этой <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">странице</a>.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ru_RU: Если вы не предоставите действительный лицензионный ключ в течение {days}, доступ к вашим записям будет отключен.

en: Authentication
ru_RU: Аутентификация

en: The Client ID obtained from your OAuth app
ru_RU: Client ID полученный из вашего OAuth приложения

en: The Client Secret obtained from your OAuth app
ru_RU: Client Secret полученный из вашего OAuth приложения

en: Destination URL where Zoom will send the access token after the user completes the OAuth authentication
ru_RU: Целевой URL, на который Zoom отправит маркер доступа после завершения пользователем аутентификации OAuth

en: Disconnect
ru_RU: Отключить

en: Connect
ru_RU: Подключить

en: To find your URL and Secret, connect to the server (e.g. via SSH) with hosted BBB and execute the following command in console
ru_RU: Чтобы узнать ваши URL и Secret, подключитесь к серверу (например, через SSH) с размещённым BBB и выполните следующую команду в консоли

en: The URL obtained from command return
ru_RU: URL, полученный в результате выполнения команды

en: The Secret obtained from command return
ru_RU:  Secret, полученный в результате выполнения команды

en: The URL of Jitsi server used for online meetings
ru_RU: URL сервера Jitsi, используемого для интернет-конференций

en: Please select a Booking product
ru_RU: Пожалуйста, выберите товар для бронирования

en: Client birthday full date
ru_RU: Полная дата рождения клиента

en: Extras titles
ru_RU: Названия дополнений

en: Extras total price
ru_RU: Итоговая стоимость дополнений

en: Online meeting password
ru_RU: Пароль интернет-конференции

en: Online meeting start URL
ru_RU: URL запуска интернет-конференции

en: Online meeting URL
ru_RU: URL интернет-конференции

en: Loop over clients list
ru_RU: Цикл по списку клиентов

en: Loop over clients list with delimiter
ru_RU: Цикл по списку клиентов с разделителем

en: Amount paid
ru_RU: Оплаченная сумма

en: Amount due
ru_RU: Сумма к оплате

en: Total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
ru_RU: Итоговая стоимость бронирования (сумма всех позиций в корзине после применения купона)

en: Online meeting join URL
ru_RU: URL для входа в интернет-конференцию

en: Cart
ru_RU: Корзина

en: Select product
ru_RU: Выберите товар

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
ru_RU: Корзина WooCommerce не настроена. Проследуйте по <a href="%s">ссылке</a> для того, чтобы исправить эту проблему.

en: All staff members will use these settings when connecting to Zoom
ru_RU: Все сотрудники будут использовать эти настройки при подключении к Zoom

en: Appointment cancellation confirmation URL
ru_RU: URL страницы для отмены записи с подтверждением

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться клиентам при переходе по ссылке для отмены записи с подтверждением.

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
ru_RU: Не учитывать записи, заданные в настройке 'Ограничить записи на одного клиента', со следующими статусами

en: Make birthday mandatory
ru_RU: Обязательный ввод даты рождения

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
ru_RU: Если эта настройка включена, то клиент не сможет продолжить бронирование без ввода даты рождения.

en: Create WordPress user account for customers
ru_RU: Создавать клиентам учётные записи WordPress

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
ru_RU: Если эта настройка включена, тогда Bookly будет создавать учётную запись WordPress для каждого нового клиента. Если пользователь уже авторизован, тогда новый клиент будет связан с текущей учётной записью пользователя.

en: New user account role
ru_RU: Роль новой учётной записи WordPress

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
ru_RU: Выберите роль, которая будет назначена новой учётной записи WordPress, созданной для клиента.

en: New staff account role
ru_RU: Роль новой учётной записи сотрудника

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for staff
ru_RU: Выберите роль, которая будет назначена новой учётной записи WordPress, созданной для сотрудника

en: Show tips
ru_RU: Показывать чаевые

en: Form view in case of single booking
ru_RU: Вид формы при осуществлении одного бронирования

en: Form view in case of multiple booking
ru_RU: Вид формы при осуществлении нескольких бронирований

en: Form in case of 100% discount
ru_RU: Вид формы при 100% скидке

en: Form view if there are no common payment methods for client and staff
ru_RU: Вид формы в случае, когда нет общих способов оплаты у клиента и сотрудника

en: Show birthday field
ru_RU: Показывать поле с датой рождения

en: Show address fields
ru_RU: Показывать поля для ввода адреса

en: Show Facebook login button
ru_RU: Показывать кнопку входа через Facebook

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
ru_RU: Пожалуйста, сначала <a href="%s">настройте</a> интеграцию Facebook приложения.

en: Show gift cards
ru_RU: Показывать подарочные карты

en: Show time zone switcher
ru_RU: Показывать переключатель часового пояса

en: Staff category info of appointment
ru_RU: Информация о категории сотрудника в записи

en: Staff category name of appointment
ru_RU: Название категории сотрудника в записи

en: Please note that QR code will be shown only for single appointments
ru_RU: Пожалуйста, обратите внимание, что QR-код будет показан только для одиночных записей

en: Show QR code
ru_RU: Показывать QR-код

en: Modern, fast, and smooth form that allows your customers to easily find the right service.
ru_RU: Современная и быстрая форма, позволяющая вашим клиентам легко находить нужную услугу.

en: Tags form
ru_RU: Форма с тегами

en: This form allows you to organize the structure and navigation based on tags assigned to services.
ru_RU: Эта форма позволяет организовать структуру и навигацию на основе тегов, назначенных услугам.

en: Catalog view allows you to organize and display the services conveniently for your customers.
ru_RU: Форма в виде каталога позволяет удобно организовывать и отображать услуги для ваших клиентов.

en: Catalog view allows you to organize and display the staff conveniently for your customers.
ru_RU: Форма в виде каталога позволяет удобно организовывать и отображать сотрудника для ваших клиентов.

en: Step by step form
ru_RU: Пошаговая форма

en: Classic booking form with the consequent scheduling process.
ru_RU: Классическая форма бронирования с последовательным процессом осуществления записи.

en: Cancellation form
ru_RU: Форма отмены бронирования

en: Lightweight form that allows your customers to cancel their appointments and optionally specify the cancellation reason.
ru_RU: Облегчённая форма, которая позволяет вашим клиентам отменять записи и при необходимости указывать причину отмены.

en: Empty option
ru_RU: Незаполненный вариант

en: Body height
ru_RU: Высота текста

en: Form title
ru_RU: Название формы

en: Main color
ru_RU: Основной цвет

en: Hide form borders
ru_RU: Скрыть границы формы

en: Show 'Book more' button
ru_RU: Показывать кнопку "Забронировать ещё"

en: Show price
ru_RU: Показывать стоимость

en: Show summary
ru_RU: Показывать суммарный итог

en: Show QR Code
ru_RU: Показывать QR-код

en: Show cancellation reason
ru_RU: Показывать причину отмены

en: Show badge
ru_RU: Показывать бейдж

en: Default value
ru_RU: Значение по умолчанию

en: Categories list
ru_RU: Список категорий

en: Services list
ru_RU: Список сервисов

en: Hide categories step
ru_RU: Скрыть шаг выбора категорий

en: Hide services step
ru_RU: Скрыть шаг выбора сервисов

en: Hide tags step
ru_RU: Скрыть шаг с тегами

en: Staff list
ru_RU: Список сотрудников

en: Hide staff step
ru_RU: Скрыть шаг выбора сотрудника

en: Card content
ru_RU: Содержимое карточки

en: Show only first available timeslot
ru_RU: Показывать только первый доступный временной интервал

en: Button
ru_RU: Кнопка

en: Display services
ru_RU: Отображать сервисы

en: Display gift cards
ru_RU: Отображать подарочные карты

en: It is important to leave at least one visible field with personal info (Full name, First name or Last name) and one field with contact info (Email or Phone), otherwise the booking will be created without required customer details.
ru_RU: Важно оставить хотя бы одно видимое поле с личной информацией (Полное имя, Имя или Фамилия) и одно поле с контактной информацией (Адрес эл. почты или Телефон), иначе бронирование будет создано без необходимых данных клиента.

en: Please note that email address is required for some payment gateways in order to complete a transaction.
ru_RU: Обратите внимание, что для некоторых платежных систем требуется адрес эл. почты для завершения транзакции.

en: Step content
ru_RU: Содержимое шага

en: Cards display mode
ru_RU: Режим отображения карточек

en: Show all available cards
ru_RU: Показывать все доступные карточки

en: Show cards with time slots only
ru_RU: Показывать карточки только с временными интервалами

en: Save cart locally
ru_RU: Сохранять корзину локально

en: Verify credentials
ru_RU: Верифицировать учетные данные

en: Verify phone
ru_RU: Верифицировать номер телефона

en: Verify email
ru_RU: Верифицировать адрес эл. почты

en: Hidden services
ru_RU: Скрытые сервисы

en: Hidden gift cards
ru_RU: Скрытые подарочные карты

en: Show information about time slot
ru_RU: Показывать информацию о временном интервале

en: Available dates in calendar
ru_RU: Доступные даты в календаре

en: Display dates according to schedule
ru_RU: Отображать даты согласно расписанию

en: Disable dates without available timeslots
ru_RU: Отключить даты без доступных временных интервалов

en: Show stepper
ru_RU: Показывать шаги бронирования

en: Cards with Any staff
ru_RU: Карточки с автоматическим выбором исполнителя

en: Don't show
ru_RU: Не показывать

en: Show only with Any staff
ru_RU: Показывать только с автоматическим выбором исполнителя

en: Show staff member rating before employee name
ru_RU: Показывать рейтинг перед именем сотрудника

en: Skip step
ru_RU: Пропустить шаг

en: Initial view
ru_RU: Первоначальный вид

en: Form
ru_RU: Форма

en: Button title
ru_RU: Название кнопки

en: Add subsection
ru_RU: Добавить подраздел

en: Section title
ru_RU: Заголовок раздела

en: Allow skip
ru_RU: Разрешить пропуск

en: Skip button title
ru_RU: Название кнопки "Пропустить"

en: Add new form
ru_RU: Добавить новую форму

en: Are you sure you want to change the slug? Changing the slug may lead to unexpected behavior.
ru_RU: Вы уверены, что хотите изменить slug? Изменение slug-а может привести к непредвиденному поведению.

en: Copy shortcode
ru_RU: Копировать шорткод

en: Clone form
ru_RU: Клонировать форму

en: Delete form
ru_RU: Удалить форму

en: Complete
ru_RU: Завершить

en: Success appointment booking
ru_RU: Успешное бронирование

en: Success package booking
ru_RU: Успешное бронирование пакета

en: Step settings
ru_RU: Настройки шага

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательские CSS

en: Save the appearance to apply changes.
ru_RU: Сохраните внешний вид, чтобы применить изменения.

en: Changes saved.
ru_RU: Изменения сохранены.

en: Select the form you want to publish, click on the menu button, and select 'Copy shortcode'. Open the page where you want to add the booking form in a page edit mode and paste the previously copied shortcode. The form will be added to the page.
ru_RU: Выберите форму, которую хотите опубликовать, нажмите кнопку меню и выберите "Копировать шорткод". Откройте страницу, на которую вы хотите добавить форму бронирования, в режиме редактирования страницы и вставьте ранее скопированный шорткод. Форма будет добавлена на страницу.

en: Main text
ru_RU: Основной текст

en: Terms & conditions
ru_RU: Условия и Положения

en: Service title
ru_RU: Название сервиса

en: Package title
ru_RU: Название пакета услуг

en: Start
ru_RU: Начало

en: Add extras
ru_RU: Добавьте дополнения

en: Select time slot
ru_RU: Выберите время

en: Check cart
ru_RU: Проверьте корзину

en: Your information
ru_RU: Ваши данные

en: Make purchase
ru_RU: Оплатите бронирование

en: Book now
ru_RU: Забронировать

en: Buy now
ru_RU: Купить сейчас

en: Book more
ru_RU: Забронировать ещё

en: No time slots available
ru_RU: Нет доступных временных интервалов

en: Slot already booked
ru_RU: Интервал уже забронирован

en: Thank you!
ru_RU: Спасибо!

en: Your booking is complete.
ru_RU: Бронирование завершено.

en: Your order number
ru_RU: Номер вашего заказа

en: Your gift card has been created.
ru_RU: Ваша подарочная карта создана.

en: Payment has been skipped.
ru_RU: Шаг оплаты пропущен.

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
ru_RU: Выберите желаемые дополнения (множественный выбор)

en: Click on a time slot to proceed with booking
ru_RU: Нажмите на временной интервал, чтобы продолжить бронирование

en: Please provide your details in the form below to proceed with the booking
ru_RU: Пожалуйста, укажите свои данные в форме ниже, чтобы продолжить бронирование

en: Please tell us how you would like to pay
ru_RU: Пожалуйста, сообщите нам, как вы хотели бы оплатить

en: Your gift card code if you have one
ru_RU: Код подарочной карты, если он у вас есть

en: Your time zone
ru_RU: Ваш часовой пояс

en: Select city
ru_RU: Выберите город

en: Amount to pay
ru_RU: Сумма к оплате

en: Resend code
ru_RU: Отправить код еще раз

en: The selected time is not available anymore
ru_RU: Выбранное время больше недоступно

en: Please select a category
ru_RU: Пожалуйста, выберите категорию

en: Please select a staff
ru_RU: Пожалуйста, выберите сотрудника

en: Thank you for being with us
ru_RU: Спасибо за то, что Вы с нами.

en: Confirm cancellation
ru_RU: Подтвердить отмену

en: Do not cancel
ru_RU: Не отменять

en: This appointment has been already cancelled.
ru_RU: Эта запись уже отменена.

en: This appointment does not exist.
ru_RU: Этой записи не существует.

en: Cancellation of this appointment is not allowed.
ru_RU: Отмена данной записи недопустима.

en: Note
ru_RU: Заметка

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
ru_RU: Вы можете импортировать список клиентов в формате CSV. Вы можете выбрать столбцы, содержащиеся в вашем файле. Последовательность столбцов должна совпадать с указанной.

en: Select file
ru_RU: Выберите файл

en: Date of birth
ru_RU: Дата рождения

en: Skip first row of CSV file
ru_RU: Пропустить первую строку CSV-файла

en: Analytics
ru_RU: Аналитика

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
ru_RU: Примечание: если оплата производится за несколько услуг, то в столбце Доход для каждой услуги вы увидите всю оплаченную сумму.

en: Email details
ru_RU: Детали email уведомления

en: Recipient
ru_RU: Получатель

en: Headers
ru_RU: Заголовки

en: Gift card amount
ru_RU: Сумма подарочной карты

en: Gift card valid-from date
ru_RU: Подарочная карта действительна с даты

en: Gift card expiration date
ru_RU: Срок действия подарочной карты

en: Customer notes for gift card
ru_RU: Примечания клиента к подарочной карте

en: Time zone of staff
ru_RU: Часовой пояс сотрудника

en: Image of gift card
ru_RU: Изображение подарочной карты

en: Email logs
ru_RU: Журнал эл. почты

en: Appearance form name
ru_RU: Название формы внешнего вида

en: Check status of this option in Settings > Additional > <a href="%s" target="_blank"/>Display front-end calendar</a>
ru_RU: Проверьте статус этой опции в Настройки > Дополнительные > <a href="%s" target="_blank"/>Отображать календарь встреч на фронтенде</a>

en: Titles
ru_RU: Заголовки

en: Add Bookly appointments list
ru_RU: Добавить список записей Bookly

en: Add Bookly calendar
ru_RU: Добавить календарь Bookly

en: Add Bookly search form
ru_RU: Добавить форму поиска Bookly

en: Add Bookly services form
ru_RU: Добавить форму услуг Bookly

en: Add Bookly staff form
ru_RU: Добавить форму сотрудника Bookly

en: Add appointment cancellation confirmation
ru_RU: Добавить подтверждение отмены записи

en: Add customer gift cards
ru_RU: Добавить подарочные карты клиента

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
ru_RU: Нажмите <a class="%s" href="#">здесь</a>, чтобы отсоединить данный лицензионный ключ от текущего домена (необходимо при переносе плагина на другой сайт).

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
ru_RU: Вы уверены, что хотите отсоединить этот лицензионный ключ от %s?
    
    Это действие также удалит введённый ключ с текущего сайта.

en: Error dissociating purchase code.
ru_RU: Ошибка при отсоединении лицензионного ключа.

en: This calendar is already connected to another staff member
ru_RU: Этот календарь уже подключен к другому сотруднику

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
ru_RU: Пожалуйста, сначала укажите <a href="%s">настройки</a> Google Календаря

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
ru_RU: Синхронизировать данные о записях сотрудника с его Google Календарём.

en: integration
ru_RU: интеграция

en: Please configure Zoom <a href="%s">settings</a> first
ru_RU: Пожалуйста, сначала <a href="%s">настройте</a> интеграцию с Zoom

en: This setting allows to set up personal Zoom account for staff member
ru_RU: Эта настройка позволяет настроить личную учётную запись Zoom для сотрудника

en: Limit working hours per day
ru_RU: Ограничить количество рабочих часов в день

en: Unlimited
ru_RU: Без ограничений

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
ru_RU: Настройка позволяет ограничить суммарное время, которое может быть занято бронированиями в сутки для сотрудника. Время паузы не учитывается.

en: ICalendar feed
ru_RU: Лента ICalendar

en: If enabled, you'll get the ICalendar feed URL which can be used in other calendars for displaying staff member appointments.
ru_RU: Если включена, вы получите URL ленты ICalendar, который может быть использован в других календарях для отображения записей сотрудника.

en: ICalendar feed URL
ru_RU: URL ленты ICalendar

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to display. If you enter 0 in either field, past or future appointments will not be displayed.
ru_RU: Укажите, сколько дней прошлых и будущих календарных данных вы хотите отобразить. Если вы введёте 0 в какое-либо поле, прошлые или будущие записи не будут отображаться.

en: The staff member's schedule will be considered to be in the selected time zone. This time zone will also be used for the dates and times in notifications sent to the staff member
ru_RU: График сотрудника будет считаться находящимся в выбранном часовом поясе. Этот часовой пояс также будет использоваться для даты и времени в уведомлениях, отправляемых сотруднику

en: Archiving Staff
ru_RU: Архивация Сотрудника

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
ru_RU: Вы собираетесь архивировать элемент, который участвует в предстоящих записях. При необходимости, пожалуйста, дважды проверьте и отредактируйте записи перед архивацией.

en: Ok, continue editing
ru_RU: Продолжить редактирование

en: Available payment methods
ru_RU: Доступные способы оплаты

en: All methods
ru_RU: Все способы

en: No methods selected
ru_RU: Способ не выбран

en: Please setup and enable New staff member's WordPress user login details notification
ru_RU: Пожалуйста, настройте и включите уведомление "Детали WordPress аккаунта для нового сотрудника"

en: Create WordPress user
ru_RU: Создать пользователя WordPress

en: Create payment
ru_RU: Создать платёж

en: Search payment
ru_RU: Поиск платежа

en: Total price
ru_RU: Итоговая цена

en: Payment ID
ru_RU: ID платежа

en: Payment for
ru_RU: Оплата за

en: Payment for whole series
ru_RU: Оплата за всю серию записей

en: Payment only for current appointment
ru_RU: Оплата только за текущую запись

en: Custom service name
ru_RU: Название произвольного сервиса

en: Custom service price
ru_RU: Стоимость произвольного сервиса

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_start_url} code
ru_RU: Эта ссылка может быть использована в уведомлениях с помощью кода {online_meeting_start_url}

en: Save appointment to create a meeting
ru_RU: Сохранить запись для создания встречи

en: Please enter a service name
ru_RU: Пожалуйста, введите название сервиса

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
ru_RU: Бронирование превышает допустимое количество рабочих часов для сотрудника.

en: Please setup and enable New customer's WordPress user login details notification
ru_RU: Пожалуйста, настройте и включите уведомление "Детали WordPress аккаунта для нового клиента"

en: Gift cards settings
ru_RU: Настройки подарочных карт

en: Use gift card for partial payment
ru_RU: Использовать подарочную карту для частичной оплаты

en: If enabled, clients will be able to use gift card when the balance of the gift card is less than the total amount due. If disabled, clients will only be able to use gift card that has a balance equal to or greater than the service price.
ru_RU: Если этот параметр включен, клиенты смогут использовать подарочную карту, когда баланс подарочной карты меньше общей суммы к оплате. Если этот параметр отключен, клиенты смогут использовать подарочную карту только с балансом, равным или превышающим стоимость услуги.

en: Default gift card mask
ru_RU: Маска для подарочных карт по умолчанию

en: Minimum number of asterisks "*" - 4
ru_RU: Минимальное количество звёздочек "*" - 4

en: Enter default mask for auto-generated codes. You can enter asterisks "*" for variables here.
ru_RU: Введите маску по умолчанию для автоматически генерируемых кодов. Здесь вы можете ввести звёздочки "*" для переменных.

en: Date limit (from and to)
ru_RU: Ограничение по дате (с и по)

en: Limit appointments in cart (min and max)
ru_RU: Ограничение на количество записей в корзине (мин. и макс.)

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a gift card.
ru_RU: Укажите минимальное и максимальное (необязательно) количество одинаковых сервисов, необходимых для применения подарочной карты.

en: New gift card type
ru_RU: Новый тип подарочной карты

en: Edit gift card type
ru_RU: Редактировать тип карты

en: Automatically link a gift card to a customer
ru_RU: Автоматически привязывать подарочную карту к покупателю

en: If enabled, the card will be automatically associated with the customer who purchases it via the frontend booking form
ru_RU: Если эта опция включена, карта будет автоматически связана с клиентом, который покупает её через форму бронирования на сайте

en: Min appointments should be greater than zero.
ru_RU: Мин. количество записей должно быть больше нуля.

en: Max appointments should be greater than zero.
ru_RU: Макс. количество записей должно быть больше нуля.

en: New gift card
ru_RU: Новая подарочная карта

en: Edit gift card
ru_RU: Редактировать карту

en: Generate
ru_RU: Сгенерировать

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
ru_RU: Здесь вы можете ввести маску, содержащую звёздочки «*» для замены на символы, и нажать Сгенерировать.

en: Select card type
ru_RU: Выберите тип карты

en: Code %s already exists
ru_RU: Код %s уже существует

en: Please resolve the duplication by changing code.
ru_RU: Пожалуйста, устраните дублирование, изменив код.

en: Please enter a non empty mask.
ru_RU: Пожалуйста, введите непустую маску.

en: All possible codes have already been generated for this mask.
ru_RU: Все возможные коды для этой маски уже были сгенерированы.

en: Limit appointments per customer
ru_RU: Ограничить записи на одного клиента

en: upcoming
ru_RU: предстоящих

en: per 24 hours
ru_RU: в течение 24 часов

en: per day
ru_RU: в течение дня

en: per 7 days
ru_RU: в течение 7 дней

en: per week
ru_RU: в неделю

en: per 30 days
ru_RU: в течение 30 дней

en: per month
ru_RU: в месяц

en: per 365 days
ru_RU: в течение 365 дней

en: per year
ru_RU: в год

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
ru_RU: Эта настройка позволяет вам ограничить количество записей, которые могут быть забронированы клиентом в течение любого заданного периода. Ограничение может заканчиваться через фиксированное количество дней или с началом следующего календарного периода: новый день, неделя, месяц и т.д.

en: Limit
ru_RU: Ограничить

en: Padding time (before and after)
ru_RU: Пауза (до и после)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
ru_RU: Установите паузу до и/или после записи. Например, если вам необходимо 15 минут, чтобы подготовиться к следующей записи, тогда установите в поле "пауза до" значение 15 мин. Если уже есть запись с 8:00 до 9:00, то следующий доступный для бронирования слот будет 9:15, а не 9:00.

en: Providers preference for ANY
ru_RU: Предпочтение при автоматическом выборе исполнителя

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
ru_RU: Позволяет вам указать то правило, которое будет использоваться при автоматическом назначении исполнителя, когда клиент выбрал вариант "Любой".

en: Period (before and after)
ru_RU: Период (до и после)

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
ru_RU: Установите количество дней до и после записи, которое будет учитываться при расчёте занятости сотрудника. 0 означает день бронирования.

en: Pick random staff member in case of uncertainty
ru_RU: Выбрать случайного сотрудника в случае неопределённости

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы выбрать случайного сотрудника, если оба сотрудника соответствуют критериям в "Предпочтение при автоматическом выборе исполнителя". В противном случае порядок выбора неизвестен.

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
ru_RU: Чтобы сделать сервис невидимым для клиентов, установите видимость в значение "Закрытый".

en: Create online meetings
ru_RU: Создание интернет-конференций

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider. Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
ru_RU: Если эта настройка включена, тогда для новых записей будут создаваться интернет-конференции с помощью выбранной программы для интернет-конференций. Убедитесь, что провайдер услуг правильно настроен в Настройках  <a href="%s">Интернет-конференции</a>

en: If you choose Google Meet then meetings will be created for those staff members who have Google Calendar configured.
ru_RU: Если вы выберете Google Meet, встречи будут создаваться для тех сотрудников, у которых настроен Google Календарь.

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
ru_RU: Вы должны выбрать хотя бы один вариант повтора для повторяющихся услуг.

en: Specified order
ru_RU: Указанный порядок

en: Least occupied that day
ru_RU: Менее загруженный в тот день

en: Most occupied that day
ru_RU: Более загруженный в тот день

en: Least occupied for period
ru_RU: Менее загруженный в течение периода

en: Most occupied for period
ru_RU: Более загруженный в течение периода

en: Least expensive
ru_RU: Менее дорогой

en: Most expensive
ru_RU: Более дорогой

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
ru_RU: Добро пожаловать в Bookly Pro! Мы благодарим вас за покупку нашего продукта!

en: Add staff members.
ru_RU: Добавить сотрудников.

en: Add services you provide and assign them to staff members.
ru_RU: Добавьте сервисы, которые вы предоставляете, и назначьте их исполнителям.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
ru_RU: Bookly поможет увеличить ваши продажи онлайн. Гибкость плагина позволяет расширить функционал вместе с ростом вашего бизнеса. С дополнениями к Bookly вы можете получить больше функций, чтобы настроить вашу систему онлайн-бронирования в соответствии с потребностями вашего бизнеса.

en: Bookly Add-ons
ru_RU: Дополнения к Bookly

en: License verification required
ru_RU: Необходимо подтверждение лицензии

en: Bookly Pro - License verification required
ru_RU: Bookly Pro - Необходимо подтверждение лицензии

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите свою лицензию, предоставив действительный лицензионный ключ. После предоставления лицензионного ключа вы получите доступ к обновлениям программного обеспечения, а также к улучшениям функций и важным исправлениям безопасности.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
ru_RU: Если вы не предоставите действительный лицензионный ключ в течение {days}, доступ к вашим записям будет отключен. <a href="{url}">Подробнее</a>

en: License verification succeeded
ru_RU: Лицензия подтверждена

en: Your license has been verified successfully.
ru_RU: Ваша лицензия была успешно подтверждена.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ru_RU: У вас есть доступ к обновлениям программного обеспечения, в том числе улучшениям функций и важным исправлениям безопасности.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
ru_RU: Благодарим вас за то, что выбрали Bookly Pro в качестве решения для бронирования услуг.

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ru_RU: Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего веб-сайта, чтобы подтвердить свою лицензию, указав действительный лицензионный ключ. После предоставления лицензионного ключа вы получите доступ к обновлениям программного обеспечения, а также к улучшениям функций и важным исправлениям безопасности. Если вы не предоставите действительный лицензионный ключ в течение {days}, доступ к вашим записям будет отключен.

en: Access to your bookings has been disabled.
ru_RU: Доступ к вашим записям был отключен.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
ru_RU: Чтобы включить доступ к своим записям, пожалуйста, обратитесь к администратору вашего сайта для подтверждения лицензии.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
ru_RU: Чтобы включить доступ к вашим записям, пожалуйста, подтвердите свою лицензию, предоставив действительный лицензионный ключ.

en: I have already made the purchase
ru_RU: Я уже сделал покупку

en: I want to make a purchase now
ru_RU: Купить сейчас

en: Deactivate Bookly Pro
ru_RU: Деактивировать Bookly Pro

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
ru_RU: Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сайта для подтверждения лицензии.

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
ru_RU: Перейдите к Bookly Pro без подтверждения лицензии

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
ru_RU: Не находите свой лицензионный ключ? Посмотрите эту <a href="%s" target="_blank">страницу</a>.

en: I will provide license info later
ru_RU: Я предоставлю информацию о лицензии позже

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
ru_RU: Чтобы включить доступ к вашим записям, пожалуйста, подтвердите свою лицензию, предоставив действительный лицензионный ключ. <a href="{url}">Подробнее</a>

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
ru_RU: Чтобы включить доступ к вашим записям, пожалуйста, обратитесь к администратору вашего веб-сайта, чтобы подтвердить свою лицензию, предоставив действительный лицензионный ключ.

en: Gift cards
ru_RU: Подарочные карты

en: A custom block for displaying gift cards
ru_RU: Пользовательский блок для отображения подарочных карт

en: A custom block for displaying frontend calendar
ru_RU: Пользовательский блок для отображения календаря встреч на фронтенде

en: Appointments list
ru_RU: Список записей

en: A custom block for displaying appointments list
ru_RU: Пользовательский блок для отображения списка записей

en: Copied to clipboard
ru_RU: Скопировано в буфер обмена.

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
ru_RU: Извините, время %date_time% для %service% уже занято.

en: The selected slot for service {service_name} at {appointment_time} is not available anymore. Please select another time slot or contact the service provider
ru_RU: Выбранное время для услуги {service_name} в {appointment_time} больше недоступен. Пожалуйста, выберите другой временной интервал или свяжитесь с поставщиком услуг

en: This service is no longer provided.
ru_RU: Этот сервис больше не предоставляется.

en: Gift card type was not found
ru_RU: Тип подарочной карты не найден

en: Event was not found
ru_RU: Событие не найдено

en: Service was not found
ru_RU: Сервис не найден

en: Join
ru_RU: Присоединиться

en: No appointments found.
ru_RU: Записи не найдены.

en: Show past appointments
ru_RU: Показать прошлые записи

en: Invalid online meeting url
ru_RU: Неверный url онлайн-конференции

en: Would you like to pay deposit or total price
ru_RU: Вы хотите внести аванс или оплатить полную стоимость

en: I will pay deposit
ru_RU: Я внесу аванс

en: I will pay total price
ru_RU: Я оплачу полную стоимость

en: Deposit options
ru_RU: Варианты оплаты аванса

en: Deposit only
ru_RU: Только аванс

en: Deposit or full price (deposit by default)
ru_RU: Аванс или полная стоимость (аванс по умолчанию)

en: Full price or deposit (full price by default)
ru_RU: Полная стоимость или аванс (полная стоимость по умолчанию)

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
ru_RU: Если вы выберите "Только аванс", клиентам будет предложено оплатить только сумму аванса. Если вы выберите "Аванс или полная стоимость", клиентам будет предложено оплатить сумму аванса или полную стоимость.

en: Total deposit amount to be paid
ru_RU: Общая сумма депозита к оплате

en: Deposit value
ru_RU: Сумма депозита

en: Disable deposit update
ru_RU: Отключить изменение депозита

en: Pay now
ru_RU: Предоплата

en: Pay now tax
ru_RU: Налог для предоплаты

en: Your task is done
ru_RU: Ваша задача выполнена

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Ваша задача {service_name} выполнена.
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Task is done
ru_RU: Задача выполнена

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    Следующая задача была выполнена.
    
    Сервис: {service_name}
    
    Имя клиента: {client_name}
    
    Телефон клиента: {client_phone}
    
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Ваша задача {service_name} выполнена.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    Следующая задача была выполнена.
    Сервис: {service_name}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Show Time step
ru_RU: Показывать шаг "Время"

en: Skip time selection
ru_RU: Пропустить назначение времени

en: Time step settings
ru_RU: Настройки шага Время

en: Optional
ru_RU: Опциональный

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
ru_RU: Эта настройка позволяет отобразить шаг выбора времени записи, скрыть его и создать задачу без времени выполнения или отобразить шаг Время, но позволить клиенту пропустить его.

en: The total price for the booking is {total_price}.
ru_RU: Итоговая стоимость бронирования {total_price}.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
ru_RU: Вы выбрали для бронирования {appointments_count} запись(и) с итоговой ценой {total_price}.

en: Coupon
ru_RU: Купон

en: This coupon code is invalid or has been used
ru_RU: Этот купон недействителен или уже был использован

en: This coupon code has expired
ru_RU: Срок действия у этого купона истёк

en: Discount (%)
ru_RU: Скидка (%)

en: Deduction
ru_RU: Вычет

en: Customers limit
ru_RU: Ограничение по клиентам

en: Usage limit
ru_RU: Ограничение на использование (количество раз)

en: Number of times used
ru_RU: Использован (количество раз)

en: Coupons
ru_RU: Купоны

en: Add Coupon Series
ru_RU: Добавить серию купонов

en: Add Coupon
ru_RU: Добавить купон

en: Coupon code
ru_RU: Код купона

en: Export only active coupons
ru_RU: Экспортировать только активные купоны

en: New coupon series
ru_RU: Новая серия купонов

en: New coupon
ru_RU: Новый купон

en: Edit coupon
ru_RU: Редактировать купон

en: Mask
ru_RU: Маска

en: Once per customer
ru_RU: По одному на клиента

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
ru_RU: Включите эту настройку, чтобы ограничить использование купона до 1 раза для одного клиента.

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
ru_RU: Укажите минимальное и максимальное (необязательно) количество одинаковых сервисов, необходимых для применения купона.

en: Limit to customers
ru_RU: Ограничение по клиентам

en: Create another coupon
ru_RU: Создать ещё купон

en: No coupons found.
ru_RU: Купоны не найдены.

en: All customers
ru_RU: Все клиенты

en: Discount should be between 0 and 100.
ru_RU: Скидка должна принимать значение от 0 до 100.

en: Deduction should be a positive number.
ru_RU: Вычет должен быть положительным числом.

en: The code already exists
ru_RU: Код уже существует

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
ru_RU: Невозможно сгенерировать коды для этой маски в количестве %d. Доступное количество — %d.

en: Default code mask
ru_RU: Маска для кодов по умолчанию

en: Enter default mask for auto-generated codes.
ru_RU: Введите маску по умолчанию для автоматически генерируемых кодов.

en: Show coupons
ru_RU: Показывать купоны

en: Your coupon code if you have one
ru_RU: Код купона, если он у вас есть

en: Group name
ru_RU: Название группы

en: Number of users
ru_RU: Количество пользователей

en: Description
ru_RU: Описание

en: Payment methods
ru_RU: Способы оплаты

en: Group
ru_RU: Группа

en: Customer Groups
ru_RU: Группы Клиентов

en: General settings
ru_RU: Общие настройки

en: New group
ru_RU: Новая группа

en: Customers without group
ru_RU: Клиенты без группы

en: New Group
ru_RU: Новая Группа

en: Edit Group
ru_RU: Редактировать Группу

en: No customer groups yet.
ru_RU: Групп клиентов пока нет.

en: Form view in case of payment has been skipped
ru_RU: Вид формы в случае пропуска шага оплаты

en: Note that only common payment methods for customer and staff will be available on Payment step
ru_RU: Обратите внимание, что на шаге оплаты будут доступны только общие способы оплаты для клиента и сотрудника

en: No group
ru_RU: Без группы

en: Skip payment step
ru_RU: Пропустить шаг оплаты

en: Total discount
ru_RU: Общая сумма скидки

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
ru_RU: Введите фиксированную сумму скидки (напр., 10). Чтобы указать скидку в процентах (напр., 10%), добавьте символ '%' к численному значению.

en: Settings for customers without group
ru_RU: Настройки для клиентов без группы

en: Edit group
ru_RU: Редактировать группу

en: Group name is required
ru_RU: Необходимо указать название группы

en: Groups
ru_RU: Группы

en: All groups
ru_RU: Все группы

en: No group selected
ru_RU: Группа не выбрана

en: Customer group based
ru_RU: На основании группы клиентов

en: Notification to customer about placing on waiting list
ru_RU: Уведомление для клиента о добавлении в список ожидания

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы добавлены в список ожидания на {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list
ru_RU: Уведомление для сотрудника о добавлении в список ожидания

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    
    В список ожидания был добавлен новый клиент.
    
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
ru_RU: Уведомление для сотрудника добавить запись из списка ожидания

en: Set appointment from waiting list
ru_RU: Добавить запись из списка ожидания

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
ru_RU: Дорогой(ая) {staff_name}.
    
    Время на {appointment_date} в {appointment_time} для {service_name} теперь доступно для бронирования. Пожалуйста, посмотрите список клиентов в списке ожидания и добавьте новую запись.

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name}.
    Настоящим сообщением подтверждаем, что Вы добавлены в список ожидания на {service_name} на {appointment_date} в {appointment_time}.
    Спасибо, что выбрали нашу компанию.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ru_RU: Здравствуйте.
    В список ожидания был добавлен новый клиент.
    Сервис: {service_name}
    Дата: {appointment_date}
    Время: {appointment_time}
    Имя клиента: {client_name}
    Телефон клиента: {client_phone}
    Электронная почта клиента: {client_email}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
ru_RU: Дорогой(ая) {staff_name}.
    Время на {appointment_date} в {appointment_time} для {service_name} теперь доступно для бронирования. Пожалуйста, посмотрите список клиентов в списке ожидания и добавьте новую запись.
    {appointment_waiting_list}

en: Notification to customer to set appointment from waiting list
ru_RU: Уведомление для клиента о создании записи из списка ожидания

en: The time slot from the waiting list is now available
ru_RU: Временной интервал из списка ожидания теперь доступен

en: Dear {client_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please use the link below to approve this appointment: {appointment_booking_url}. Please note that the availability of the requested timeslot is not guaranteed, because this message is sent out to all customers in the appointment waitlist.
ru_RU: Дорогой(ая) {client_name},
    
    Время на {appointment_date} в {appointment_time} для {service_name} теперь доступно для бронирования. Пожалуйста, используйте ссылку ниже, чтобы подтвердить запись: {appointment_booking_url}. Обратите внимание, что доступность данного времени не гарантируется, так как это сообщение рассылается всем клиентам в листе ожидания.

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
ru_RU: Чтобы добавиться в список ожидания на занятое время, пожалуйста, выберите время с пометкой "(N)", где N – это количество клиентов в списке ожидания.

en: The time slot from the waiting list is now available.
ru_RU: Временной интервал из списка ожидания теперь доступен.

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
ru_RU: Уведомление для сотрудника добавить запись из списка ожидания

en: Set appointment
ru_RU: Добавить запись

en: Waiting List
ru_RU: Лист Ожидания

en: Add customers to the waiting list despite the capacity value
ru_RU: Добавлять клиентов в лист ожидания несмотря на значение вместимости

en: If enabled and someone is already on the waiting list, all other customers will be placed on the waiting list. If disabled, free places will be available for booking on the front-end if the number of persons matches the remaining places in appointment.
ru_RU: Если этот параметр включен и кто-то уже находится в листе ожидания, то все другие клиенты будут добавляться в лист ожидания. Если этот параметр выключен, то незанятые места будут доступны для бронирования, если количество человек совпадает с количеством оставшихся мест во встрече.

en: Number of persons on waiting list
ru_RU: Количество человек в списке ожидания

en: Set appointment from waiting list (success)
ru_RU: URL страницы при создании записи из списка ожидания (в случае успеха)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully set the appointment from waiting list.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться клиентам после успешного создания записи из списка ожидания.

en: Set appointment from waiting list (denied)
ru_RU: URL страницы при создании записи из списка ожидания (в случае отказа)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the setting of appointment from waiting list is not available anymore.
ru_RU: Укажите URL страницы, которая будет отображаться клиентам, когда создание записи из списка ожидания более не доступно.

en: Show waiting list slots
ru_RU: Показывать интервалы со списком ожидания

en: Waiting list of appointment
ru_RU: Список ожидания у записи

en: URL of booking the appointment from the waiting list
ru_RU: URL для бронирования записи из списка ожидания

en: Waiting list limit
ru_RU: Лимит списка ожидания

en: Set the limit of customers that can be added to waiting list.
ru_RU: Установите лимит на кол-во клиентов, которые могут быть добавлены в список ожидания.

en: Set 0 to disable waiting list for this service or set the required value.
ru_RU: Установите 0, чтобы отключить список ожидания для этой услуги, или установите необходимое значение.

en: Waiting list
ru_RU: Лист ожидания

en: You have been added to waiting list for appointment.
ru_RU: Вы добавлены в список ожидания на запись.

en: Show chain appointments
ru_RU: Показывать цепочку записей

en: Browse
ru_RU: Выбрать

en: File's extension is not allowed
ru_RU: Недопустимое расширение файла

en: Upload directory
ru_RU: Путь к каталогу

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
ru_RU: Укажите адрес папки, в которой будут сохраняться файлы. При необходимости, убедитесь, что материалы папки недоступны для свободного скачивания из интернета.

en: The specified folder is not writable
ru_RU: Указанная папка недоступна для записи

en: Allowed file extensions
ru_RU: Разрешённые расширения файлов

en: Enter file extensions that can be uploaded. For example: "png,jpg,bmp".
ru_RU: Укажите расширения файлов, которые можно загрузить. Например: "png,jpg,bmp".

en: Files
ru_RU: Файлы

en: File Upload Field
ru_RU: Поле Загрузки Файла

en: File
ru_RU: Файл

en: Number of uploaded files
ru_RU: Количество загруженных файлов

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
ru_RU: В разделе <b>Checkout Options</b> вашей учётной записи 2Checkout выполните следующие шаги:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
ru_RU: В <b>Direct Return</b> выберите <b>Header Redirect (Your URL)</b>.

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
ru_RU: В <b>Approved URL</b> введите URL вашей страницы для бронирования.

en: Finally provide the necessary information in the form below.
ru_RU: Предоставьте необходимую информацию в форме ниже.

en: Account Number
ru_RU: Номер учетной записи

en: Multiply extras by number of persons
ru_RU: Умножать дополнения на количество персон

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
ru_RU: Если включено, тогда все дополнения будут умножаться на количество персон.

en: Extras Step
ru_RU: Шаг Дополнения

en: After Service step
ru_RU: После шага Сервис

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
ru_RU: После шага Время (настройки длительности Дополнений будут проигнорированы)

en: Service Extras
ru_RU: Дополнения к сервисам

en: Show title
ru_RU: Показывать название

en: Show image
ru_RU: Показывать изображение

en: Show duration
ru_RU: Показывать длительность

en: Show Extras step
ru_RU: Показывать шаг "Дополнения"

en: Show extras
ru_RU: Показывать дополнения

en: Loop over extras
ru_RU: Цикл по дополнениям

en: Loop over extras with delimiter
ru_RU: Цикл по дополнениям с разделителем

en: Extras title
ru_RU: Название дополнения

en: Extras quantity
ru_RU: Количество дополнений

en: Extras price
ru_RU: Стоимость дополнений

en: Min quantity
ru_RU: Мин. количество

en: Max quantity
ru_RU: Максимальное количество

en: New Item
ru_RU: Новый элемент

en: Min quantity should not be greater than max quantity
ru_RU: Мин. количество не должно быть больше макс. количества

en: Extras tax
ru_RU: Налог на дополнения

en: Book More
ru_RU: Забронировать ещё

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
ru_RU: Ниже Вы можете найти список сервисов, выбранных для бронирования.
    Нажмите на кнопку ЗАБРОНИРОВАТЬ ЕЩЁ, чтобы добавить другие сервисы.

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ru_RU: Подсвеченное время больше не доступно. Пожалуйста, выберите другое время.

en: Show "Book more" near "Next" button
ru_RU: Показывать "Забронировать ещё" возле кнопки "Далее"

en: Show Cart step
ru_RU: Показывать шаг "Корзина"

en: Added to cart
ru_RU: Добавлено в корзину

en: Cart is empty
ru_RU: Корзина пуста

en: Oops, it looks like some items in your cart are no longer available
ru_RU: К сожалению, некоторые бронирования в вашей корзине больше не доступны

en: Item count
ru_RU: Количество бронирований

en: Below you can find a list of items in your cart
ru_RU: Ниже вы можете увидеть содержимое вашей корзины

en: Some items are no longer available
ru_RU: Некоторые бронирования больше не доступны

en: Hide cart step
ru_RU: Скрыть шаг "Корзина"

en: Total tax
ru_RU: Общая сумма налога

en: Free/Busy
ru_RU: Свободно/Занято

en: Custom statuses
ru_RU: Пользовательские статусы

en: Add status
ru_RU: Добавить статус

en: New Status
ru_RU: Новый Статус

en: Edit Status
ru_RU: Редактировать Статус

en: Free/busy
ru_RU: Свободно/занято

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
ru_RU: Если вы выберете "занято", то клиент с указанным статусом будет занимать место в записи. Если вы выберете "свободно", то место будет считаться свободным.

en: No statuses found.
ru_RU: Статусы не найдены.

en: Custom Statuses
ru_RU: Пользовательские Статусы

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
ru_RU: Ваш PayPal ID или адрес эл. почты, связанный с вашим PayPal аккаунтом. Адреса эл. почты должны быть подтверждены.

en: Highlight special hours
ru_RU: Выделить особые часы работы

en: Disable special hours update
ru_RU: Выключить обновление особых часов работы

en: Special prices for appointments which begin between:
ru_RU: Особые цены для записей, время начала которых находится между:

en: add special period
ru_RU: добавить особый период

en: Please select a location
ru_RU: Пожалуйста, выберите местоположение

en: Staff members
ru_RU: Сотрудники

en: Locations
ru_RU: Локации

en: W/o location
ru_RU: Без местоположения

en: Custom settings for location
ru_RU: Пользовательские настройки для местоположения

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
ru_RU: Включите эту настройку, чтобы устанавливать пользовательские настройки для сотрудников в разных локациях.

en: New Location
ru_RU: Новое местоположение

en: Edit Location
ru_RU: Редактировать местоположение

en: Add Location
ru_RU: Добавить местоположение

en: No locations found.
ru_RU: Местоположение отсутствует.

en: Custom settings for location enabled
ru_RU: Пользовательские настройки для местоположения включены

en: Show location required
ru_RU: Необходимо отобразить выбор местоположения

en: Make selecting location required
ru_RU: Сделать выбор местоположения обязательным

en: Default value for location select
ru_RU: Значение по умолчанию для местоположения

en: Default settings
ru_RU: Настройки по умолчанию

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
ru_RU: Установите значения по умолчанию, которые будут использованы во всех локациях, где выбрано "Использовать настройки по умолчанию". Для использования пользовательских настроек местоположения, выберите "Использовать пользовательские настройки" и введите пользовательские значения.

en: Use default settings
ru_RU: Использовать настройки по умолчанию

en: Use custom settings
ru_RU: Использовать пользовательские настройки

en: Select locations where the services are provided.
ru_RU: Выберите локации, в которых предоставляются сервисы.

en: Edit custom JavaScript
ru_RU: Редактировать пользовательский JavaScript

en: Your custom JavaScript was saved
ru_RU: Пользовательский JavaScript был сохранен

en: Enter a JavaScript code that will be executed when the button is clicked
ru_RU: Введите код JavaScript, который будет выполняться при нажатии кнопки

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Displaying appointments rating in the backend
ru_RU: Отображение оценок в административной панели

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
ru_RU: Включите эту настройку для того, чтобы отображать рейтинги в административной панели.

en: Timeout for rating appointment
ru_RU: Время для выставления оценки

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
ru_RU: Укажите период после окончания записи, на протяжении которого клиент может оценить и оставить отзыв о сервисе.

en: Period for calculating rating average
ru_RU: Период усреднения оценки

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
ru_RU: Укажите период, за который считается рейтинг.

en: Ratings
ru_RU: Рейтинги

en: Rating page URL
ru_RU: URL страницы оценки услуг

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
ru_RU: Укажите URL страницы с формой для оценки и комментария.

en: URL of the page for staff rating
ru_RU: URL страницы для оценки сотрудника

en: Add staff rating form
ru_RU: Добавить форму для оценки сотрудника

en: Staff ratings
ru_RU: Оценки сотрудника

en: A custom block for displaying staff ratings
ru_RU: Пользовательский блок для отображения оценок сотрудника

en: Hide comment
ru_RU: Скрыть комментарий

en: The feedback period has expired.
ru_RU: Время для выставления оценки истекло.

en: You cannot rate this service before appointment.
ru_RU: Вы не можете оценить сервис до записи.

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
ru_RU: Оцените качество сервиса %s, предоставленного вам %s в %s от %s.

en: Leave your comment
ru_RU: Оставьте комментарий

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
ru_RU: Ваша оценка сохранена. Спасибо за ваш отзыв.

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
ru_RU: Укажите <b>Secret</b> и <b>Publishable</b> keys, которые доступны в <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
ru_RU: В разделе <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> Dashboard-а, нажмите <b>Add endpoint</b>, чтобы открыть форму для добавления новой точки входа для получения событий.

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
ru_RU: Введите следующий URL-адрес в качестве назначения для событий <b>%s</b> и нажмите <b>Add endpoint</b>.

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
ru_RU: Добавьте эти события: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> и нажмите <b>Add endpoint</b>.

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
ru_RU: Bookly Stripe add-on был обновлен для поддержки <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. Вам необходимо обновить настройки Stripe, чтобы сохранить интеграцию с обновленным дополнением.

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
ru_RU: 1. Убедитесь, что <b>Publishable Key</b> указан в <a href="%s">настройках платежа</a>.

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
ru_RU: 2. В разделе <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> Dashboard-а, нажмите <b>Add endpoint</b>, чтобы открыть форму для добавления новой точки входа для получения событий.

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Discounts
ru_RU: Скидки

en: number of persons
ru_RU: количество персон

en: number of appointments
ru_RU: количество записей

en: Add discount
ru_RU: Добавить скидку

en: No discounts found.
ru_RU: Скидки не найдены.

en: If %s equals or exceeds %s
ru_RU: Если %s равно или больше %s

en: Select if the discount is enabled and applied to the booking price if the conditions are met, or if it is disabled and not applied
ru_RU: Выберите, включена ли скидка и применяется к стоимости бронирования при выполнении условий, или она отключена и не применяется

en: Condition to apply the discount
ru_RU: Условие для применения скидки

en: and the service is one of the selected
ru_RU: и сервис один из выбранных

en: New discount
ru_RU: Новая скидка

en: Edit discount
ru_RU: Редактировать скидку

en: Multiply Appointments
ru_RU: Множественные Записи

en: Set maximum value for Quantity field.
ru_RU: Установите максимальное значение для поля Количество.

en: Google Calendar event
ru_RU: Событие Google Календаря

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
ru_RU: В режиме "Односторонней синхронизации" Bookly передаёт информацию о новых записях и любых дальнейших изменениях в Google Календарь. В режиме "Двусторонней синхронизации для фронтенда" Bookly будет дополнительно выгружать события из Google Календаря и удалять соответствующие временные интервалы перед тем, как отображать шаг Время в форме бронирования (это может привести к задержке, когда пользователи нажимают кнопку Далее, чтобы перейти к шагу Время). В режиме "Двусторонней синхронизации" все бронирования, созданные в Календаре Bookly, будут автоматически скопированы в Google Календарь и наоборот. Важно: ваш сайт должен использовать HTTPS. API Google Календаря сможет отправлять уведомления только в том случае, если на вашем веб-сервере установлен действительный SSL сертификат.

en: Copy Google Calendar event titles
ru_RU: Копировать названия событий Google Календаря

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
ru_RU: Если включена, то названия событий Google Календаря будут скопированы в записи Bookly. Если выключена, то будет использоваться стандартное название "Событие Google Календаря".

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
ru_RU: Перезаписывать описание оригинальных событий Google Календаря

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
ru_RU: Если включена, то описание событий Google Календаря, изначально скопированных в Bookly, будет обновлено данными записей Bookly после того, как они были отредактированы в Календаре Bookly

en: Synchronize with Google Calendar
ru_RU: Синхронизировать с Google Календарём
